trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Spina Bifida - Doğru Bilinen Yanlışlar  (Okunma sayısı 42311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      48.89%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Spina Bifida - Doğru Bilinen Yanlışlar
« : 28 Temmuz 2013, 11:07 »
babyBu makalemde spina bifida hakkında kimilerimizce doğru bilinen bazı yanlış uygulamalar üzerinde duracağım. Faydalananların olacağı kanaatindeyim.

SPİNA BİFİDA HAKKINDA BAZI DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
TEMMUZ 2013 TRABZON
Yanlış Doğru
Spina bifidalı bebekler ölü doğar ya da çocukluk çağında hayata veda ederler. Spina bifidalı bebeklerin %5'ten daha azı ölü doğar ya da çocukluk çağında kaybedilir. Fakat bu ölümlerin hepsini spina bifidaya bağlamak yanlıştır. Ölüm nedeni çoğu zaman spina bifida ile beraber eşlik eden başka bir hastalıktır. Ancak hidrosefalisi olan bebeklerde gereği gibi tedavisi yapılmayan hidrosefali ve şant enfeksiyonları ölüme neden olabilir. Bu nedenle hidrosefali tedavisi geciktirilmeden işinin ehli hekimlerce yapılmalı ve mümkünse hidrosefali tedavisinde şanta gerek duymayan cerrahi yöntemler uygulanmalıdır. Spina bifida ve hidrosefalisi olan bebeklerin sağlıklı bir insan kadar yaşam sürmesi muhtemeldir. Hayatta olan 80-90 yaşlarında olan spina bifidalılar vardır. Ayrıntı için tıklayınız.
Spina bifida ile doğanlarda zeka geriliği mevcuttur. Spina bifidalı bir çocukda hidrosefali yoksa akıl hastalıklarından muzdarip olması beklenmez. Ortalama IQ 80-85 civarında olup normal ya da normalin biraz üstünde bir zekaya sahiptir. Hidrosefalisi olan çocuklarda ise IQnun biraz daha düşük olduğu gözlenmiştir. Spina bifidalı çocukların IQları normal olmalarına rağmen eğitim hayatında öğrenme güçlüğü çekmeleri muhtemeldir. Bu konuda daha fazla istatistiki veriye ulaşmak için tıklayınız.
Spina bifidalı bölge büyüdükçe bebeğin yaşama şansı düşer. Spina bifidalı bölgenin büyük ya da küçük olması bebeğin yaşama şansını etkilemez. Spina bifidalı bölgenin büyüklüğü ve yeri bacaklarda ve ayaklarda olması muhtemel felcin şiddetini etkileyecektir. Spina bifida bölgesi ne kadar yukarıda ise hastanın oluşması muhtemel felçten daha fazla etkilenmesi beklenir.
Spina bifida ile beraber hidrosefali de varsa yaşam kalitesi hidrosefalisi olmayanlara göre daha kötü olacaktır. Hayır. Hidrosefali varlığı hastanın yaşam kalitesini etkilemez. Arada ki tek fark hidrosefalinin şant ya da şantsız yöntemle tedavi edilmesi gerektiğidir. Hidroefalisi olan çocuklarda şaşılık gibi göz problemleri gelişmesi muhtemeldir. Bunun haricinde diğer spina bifidalı hastalardan farkı yoktur.
Beyin cerrahisinde spina bifida ve hidrosefali ameliyatını yaptırdım. Beyin cerrahisi takip ediyor. Gözle görülür başka bir sıkıntı da mevcut değil. Her şey çok güzel ilerliyor. Hayır. Siz farkında olmasanız da ters giden bazı durumlar olabilir. Bu nedenle beyin cerrahisinde ameliyatı yapılan spina bifidalılar pediatrik üroloji, nefroloji, ortopedi ve fizik tedavi branşlarında periyodik kontrollere başlamalıdır ki ilerde özellikle böbrek hastalıkları gibi olması muhtemel diğer başka hastalıklarla da uğraşmak zorunda kalmayalım.
TAK daha sosyal bir yaşam sürmek ve kuru kalmak için yaptığımız bir uygulamadır. Kısmen öyle olsa da aslında tak uygulaması böbrekleri refludan korumak, böbreklerin hasar almasını önlemek için yapılan uygulamadır. Zamanında yapılmayan tak uygulaması böbrek hastalıklarına neden olabilir.
Fazla tak yapmamak için daha az sıvı tüketmeliyim. Hayır. Çok yanlış. Gereğinden daha az sıvı ve su tüketimi sağlımızı kötü yönde etkileyecektir. İdrar yolu enfeksiyonlarının artmasına neden olacaktır. Böbreklerimizi zor durumda bırakacaktır. Tak sayısını azaltma amacıyla yapılan sıvı tüketimini azaltmak zararlıdır.
İyi kötü yürüyebiliyorum fakat yürümek beni çok yorduğu için tekerlekli sandalyeyi tercih ediyorum. Çok yanlış. Yürüyebilen bir spina bifidalı çok gerekmedikçe asla tekerlekli sandalyeyi tercih etmemelidir. Daha iyi yürüyebilmek için çaba sarf etmelidir. Gençlerin ilerleyen yaşlarda kiloları artıkça yürümesi zorlaşacaktır. Yorulacaklar bu nedenle de tekerlekliyi tercih edebilirler. Ama tekerlekliliyi tercih etmeleri durumunda daha fazla kilo alacaklar ve ilerki yıllarda yürüyebilme yeteneğini tamamen kaybedebilirler. Bu nedenle tekerlekliyi tercih etmektense uygun sporlar yaparak, diyetisyenden destek alarak aşırı kilo almalarının önüne geçmeliler ve yürüme egzersizlerini asla bırakmamalılar.
Çocuk ateşlendi. Çocuk doktoruna götürdüm. İdrar tetkikinde idrar yolu enfeksiyonu tespit edildi. Ağızdan antibiotik tedavisi başlandı şifa ümit ediyoruz. Tam olarak yanlış olmasa da eksik ya da yanlış bir tedavi yöntemi. Olması gereken şöyle. Tit, idrar kültürü ve kan tahlili yapılır. Kültür sonucuna göre kullanılacak olan antibiotik çeşidi belirlenir. Kan tahlili de değerlendirilerek hastaya ayaktan oral yoldan ya da kalçadan iğne ile antibiotik tedavisi başlanır. Kan tahlilindeki lokositin (WBC) çok yüksek olması durumunda bu tedavi yeterli gelmeyeceği için hastane yatışı yapılarak antibiotik tedavisi damar yolundan uygulanmalıdır. Senede 2 kereden daha çok tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonlarında ise antibiotik tedavisinin yanında daha radikal tedavi yöntemleri gündeme gelmelidir.
Ayakta şekil ve bası bozuklukları meydana geldi. Ortopedi doktoru ameliyat önerdi. Şekil ve bası bozukluğu ameliyatla düzeltilecek. Bu da tam olarak yanlış olmasa da eksik bir tedavi. Olması gereken ayaklarda şekil bozuklukları meydana geldiğinde hasta gergin omurilik bakımından beyin cerrahisi ve nöroloji branşlarında değerlendirilmeli. Yapılan değerlendirmeler sonucunda gergin omurilik tanısı konulması durumunda önce gergin omurilik durumu beyin cerrahisinde ameliyatla ortadan kaldırılmalı ve ancak ondan sonra ortopedi ameliyatı gündeme gelmelidir.
Skolyoz ameliyatı gündemde. Yakında skolyoz ameliyatımız var. Bu da tam olarak yanlış olmasa da eksik bir tedavi. Olması gereken skolyoz ameliyatı gündeme geldiğinde hasta beyin cerrahisi ve nöroloji branşlarında değerlendirilmeli. Yapılan değerlendirmeler sonucunda gergin omurilik tanısı konulması durumunda önce gergin omurilik durumu beyin cerrahisinde ameliyatla ortadan kaldırılmalı ve ancak ondan sonra skolyoz ameliyatı gündeme gelmelidir.
Ortopedik sorunlar nedeniyle çocuğu evden çıkarmıyoruz, eğitimi için de özel eğitimi tercih ediyoruz. Spina bifidalı çocukların da diğer sağlıklı çocuklar kadar eğlenme, eğitim alma, sosyal aktivitelerde bulunma hakkı var. Onu toplumdan uzak tutmak devamlı eve bağımlı hale getirmek çok yanlış. İmkanlar dahilinde sokağa bahçeye çıkmalı, akranlarıyla oyunlar oynaması sağlanmalı. Okula gitmeli ve çok gerekmedikçe özel eğitim almamalı bunun yerine akranlarıyla beraber kaynaştırma eğitimi dahilinde aynı sınıfta derse girmelidir.
[size=20pt]الله[/size] razı olsun takını annesi hiç aksatmadan yapıyor. [size=20pt]الله[/size] razı olsun da bu işi baba da yapabilir. Baba da öğrensin yapsın. Çocuk büyüdükçe tak işlemi sırasında pasiflikten çıkıp yavaş yavaş sondanın hazırlanmasından başlayarak çocuk tak işlemine aktif olarak katılmalıdır. 6-7 yaşlarındaki çocuklar gerekli eğitimi aldığında kendi takını kendi yapabilir duruma gelebilir ve bunun için de bu eğitimi çocuklarımıza vermeliyiz.
İdrar yolu enfeksiyonu vardı, antibiotik başlandı. Çocuk iyileşti ilacı kestik. Çok yanlış. Başlanan antibiotik tedavisi 15 gün devam ettirilmelidir. 1 kutu ilaç kafi gelmezse 2. kutu açılmalı ve tedavi 15 günde tamamlanmalıdır. 15 günün sonunda artan ilaç sonradan kullanılmamalı atılmalıdır.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

Elinize sağlık bilgilendirme için teşekkür ederim.
Sabret; doğrusu الله muhsinlerin ecrini zayi etmez...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      51.11%

Baştan sona okudum,sağolun Hasan bey.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Sekercik
    • Verimlilik:
      0%

Emeğinize sağlık,yıllardır yaşayarak öğrendiklerimiz,bildiklerimiz olduğu halde başından sonuna kadar sıkılmadan okudum.Teşekkürler.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

• seciniz
    • Verimlilik:
      4.44%

Muhteşem bilgiler ellerinize sağlık...
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Neseli
    • Verimlilik:
      0%

Çok faydalı bilgiler sağolun
Yolumuz olsada tüm bayır..
Vardır bundada bir hayır..

• Arastirmaci
    • Verimlilik:
      0%

hani derler ya eli öpülecek adam diye, sizde eli öpülecek adamsiniz hasan abi.
onca insani bilgilendiriyorsunuz allah sizden razı olsun tebrik ediyorum sizi  appl appl appl
Bana KaDeR'imin bir oyunumu bu
Aldı sevdiğimi verdi zulumu
Dünyaya doymadan geçip gideceğim
Yoksa yaşamanın kanunumu bu..!?

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

Gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

bilgilendirme için teşkkürler  appl

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

emeğinize sağlık birçok insanın yararlanacağı  bilgiler

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none