trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Gebeliği sonlandırmak çözüm değil.  (Okunma sayısı 10909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• ayşegül
  • Yer:

none
Gebeliği sonlandırmak çözüm değil.
« : 08 Ağustos 2008, 22:26 »
Merhaba arkadaşlar

Bu konuda benim yazacak birkaç satırım olacak.Down Sendromu'nun ne olduğunu hamileleğimin 11 haftasında öğrendim ben.Yapılan Amniosentez sonucu bebeğim Down Sendromlu olduğunu öğrendiğim gün dünya başıma yıkıldı sandım.Doğmadan adını koyduğum oğlum Down Sendromluydu ve kesinlikle hamileliği sonlandırmam gerekiyordu.Etraftan duyduklarıma inanarak hamileliğimin 5 ayında bebeğim alındı.Ama şunu kesinlikle unutmayın hamileliği sonlandırmak hayatınzda yeni bir başlangıç ve soru işaretleri ile dolu oluyor.Hayatınız boyunca artık asla dokunamayacağınız ve göremeyeceğiniz bebeğiniz hakkında sürekli sorular sormaya başlıyorsunuz.Etrafınızda eğer bir Down Sendromlu bebek varsa onu görmek ve ona dokunmak istiyorsunuz.Sürekli bir arayış içinde oluyorsunuz.İlerleyen hamileliklerde sütünüz geliyor ve emziremediğiniz için inanılmaz acı çekiyorsunuz.Hormonlar hamileliğe alıştığı için hamilelik sonlandırılınca alt üst oluyor ve inanılması güç şeyler yaşıyorsunuz.İstem dışı hal ve hareketleriniz oluyor.Etraftaki insanlara tahammülünüz kalmıyor ve sürekli ağlar bir durumda oluyorsunuz.Bunları yazmamdaki amaç olurda hasbel kader bir anne adayı okursa bunları yaşacaklarını bir an düşünsün ve öncelikle Down Sendromu hakkında daha detaylı bilgi alsın ve öyle karar versin.Bu karar aileye düşer deselerde inanmayın tamamen annenin kendi kararıdır.Tabiki birde en önemlisi duyulan vicdan azabı buna emin olunki yaşadığınız sürece bu azap bitmez.Hamileliği sonlandırmak çözüm değil, çözüm eğer Down Sendromlu bir bebeğiniz olacaksa ona ben ne yapabilirim diye araştırmak, onun bu şekildede yaşamaya hakkının olduğunu düşünmek, eğitimi için elinizden geleni yapmak,yaşadığınız topluma onu kazandırmaktır.

"""Paylaşmak istedim""

Sevgiler
Ayşegül

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Ayşegül hanım sizi çok iyi anlıyorum.Aynı sıkıntıları bende yaşadım.4.ayında bebeğime s.b.teşhisi koyuldu aldırın diye doktorlar çok baskı yaptı aldırmadım.5.ayında kalbindeki problem anlaşıldı kalbinden dolayı yaşamaz dediler aldırın dediler aldırmadım.Kalbine koyulan teşhisi hangi doktora sorsam yaşamaz bu bebek dediler.Hocalarımıza sordum kimisi yaşamayacak bebeği aldırabilirsin dinen sakıncası yok dedi.Kimisi bebeğinin yaşamına son vermeye hakkın yok onun ömrü ne kadarsa o kadar yaşmaya hakkı var dedi.İçimde hep bir şüphe ya bebeğimi yaşamayacak diye aldırırsam ömür boyu ikilemde kalacaktım aldırmasaydım bebeğim yaşamıydı diye.Vicdanım bir ömür boyu beni rahatsız edecekti.En önemlisi bu dünyanın birde ahireti vardı.Şimdi doğdu ve 4 aylık oldu çok şükür doktorların yaşamaz dediği bebeğim.Bir gülüşünü dünyalara değişmem.İmtihanımız ağır ama inşaallah dayanıp kazananlardan oluruz.

• hazal
  • Yer:

Paylaşımınız için teşekkürler Ayşegül hayat işte, insan böyle zor durumlarda kalınca nasıl davranacağını bilemiyor kimi biliçsizliğin kimi çevrenin etksinde kalıp yanlış kararlar alabiliyor yada kadermi desek. الله kimseye pişman olacağı kararlar aldırmayı nasip etmesin. Bizimle yaşadıklarınızı hisetikleriniz ne kadar paylaşsanızda bu durumu en iyi yaşayan bilir bundan sonra yüzünüz güler inşallah.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

ayşegül hanım bunları anlatmanın sizin için nekadar zor olduğunu tahmin ediyorum nurgülün dediği gibi imtihan dayız ama baştada yazdığı gibi çevremizden çok büyük bir baskı sanki çocuğu onlar doğuracak ve onlar büyütecekmiş gibi birden iyilik meleği oluverdiler halbuki libasınıdeğiştirmiş şeytanlar...neyse bu konuda fazla bir şey yazmak istemiyorum...الله hepimizi affetsin...ve bu yazdığınız yazı inşallah bir bebeğin hayatının kurtulmasına vesile olur...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

rabbimden gelen herşeyde hayır vardır size karşı deil lafım bahanur ama doktorlara çocugumuz saglıksızsa aldıralım die deil daha saglıklı olması yada o hastalık hakkında bilgi edinmek için  gidiyoruz yani ben onun için gidiyorum.mesela nurgül benden daha şanslı çünkü biliyordu ve bir çok bilgiye sahipti.bence imtihan din vicdan insaniyet hepsi birbirine baglı bir zincir halkası.tabiiki kim istemez saglıklı yürüyen bir çocuk ama bu bir takdiri ilahi bundada olmasa bir hikmet vermezdi rabbim.ben herşeyi şahsım adına herşeyi dine baglarım dinim neyi gerektiriyorsada onu yaparım.eger çocuklarımızı bilinçli yetiştir ve topluma kazandırırsak kimse eziklik hissetmez sakat bir çocugun dünyaya gelmesi bir günah yada bir eziklik deil.peki aldırınca onun günahı ne olacak?o çocuga sordunuzmu yaşamak istiyormusun die bütün canlı yaşamak ister.onunda hakkı var o hakkı biz elinden alamayız bence.onun adına ben karar veremem.herşeyi yaşayarak görecegiz.
 bende gebelin sonlandırmanın çare olmadıgına inanıyorum.rabbimden gelen hernevarsa amenna.bu imtihan yanlız bizim deil çocuklarımızında imtihanı tabiiki çok zor bazen tükensekde rabbim öyle bir sevgi şefkat veriyorki herşeyi unutuyorsun.
herkes ne düşünürse düşünsün[nie öyle düşünüyor die kimseyi suçlamıyorum yanlış anlaşılmasın] benim engelli bir çocugum var hamileyken bilmiyordum bilsemde aldırmazdım yine olsa yine aldırmam..yaradandan gelene sual olmaz neden veya niye diye benim haddime deil.yaşasın veya ölsün die ben karar veremem rızkı varsa rabbimde ömür verdiyse kimse önüne geçemez.ama önemli olan bu imtihanı başarıyla geçmek.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• mervenur
  • Yer:

Ayşegül hanım sizi çok iyi anlıyorum.Aynı sıkıntıları bende yaşadım.4.ayında bebeğime s.b.teşhisi koyuldu aldırın diye doktorlar çok baskı yaptı aldırmadım.5.ayında kalbindeki problem anlaşıldı kalbinden dolayı yaşamaz dediler aldırın dediler aldırmadım.Kalbine koyulan teşhisi hangi doktora sorsam yaşamaz bu bebek dediler.Hocalarımıza sordum kimisi yaşamayacak bebeği aldırabilirsin dinen sakıncası yok dedi.Kimisi bebeğinin yaşamına son vermeye hakkın yok onun ömrü ne kadarsa o kadar yaşmaya hakkı var dedi.İçimde hep bir şüphe ya bebeğimi yaşamayacak diye aldırırsam ömür boyu ikilemde kalacaktım aldırmasaydım bebeğim yaşamıydı diye.Vicdanım bir ömür boyu beni rahatsız edecekti.En önemlisi bu dünyanın birde ahireti vardı.Şimdi doğdu ve 4 aylık oldu çok şükür doktorların yaşamaz dediği bebeğim.Bir gülüşünü dünyalara değişmem.İmtihanımız ağır ama inşaallah dayanıp kazananlardan oluruz.
sanki beni anlattınız demekki spinabifidalı bebekleri hepimizde aynı aşamadan geçerek dünyaya getirdik

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none