trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Bebeğinizi İdrar yolu enfeksiyonlarından Koruma yolları  (Okunma sayısı 10184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   24.44%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


İdrar yolu enfeksiyonları, üst solunum enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan hastalıkların başında geliyor. Bebeğinizi bu önemli hastalıktan korumak için, temizliğini doğru ürünlerle doğru şekilde yapmanız şart! Peki, nasıl? Bu sorunun yanıtını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Erdem Uzunoğlu’ndan öğrendik.

İdrar yolları enfeksiyonlarının ana nedeni; bakteriler. Bakteriler genital organlara yerleşiyor ve çoğalıyorlar. Daha sonra idrar yapılan yerden içeri giriyorlar. Sonra mesaneye yerleşiyorlar, bazen daha uzak da olsa böbreğe kadar taşınıp orada zarar vermeye başlıyorlar.
Bebek ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ciddiye alınması gereken hastalıkların başında geliyor. Uzmanlar, idrar yolu enfeksiyonlarının, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan mikrobik hastalık olduğunu belirtiyorlar. Sık görülmesinin yanı sıra yarattığı riskler açısından da, önemli. Çünkü bu enfeksiyon, böbreğin yeterli çalışmamasına ya da kaybına kadar uzayan riskler barındırıyor.

Bebeğin küçük olması nedeniyle ağrı yaşadığı bölgeye tarif edememesi nedeniyle başka bir belirti olmaksızın sadece yüksek ateş görülen her çocukta mutlaka idrar yolu enfeksiyonunun araştırılması gerekiyor. Uzmanlar idrar yolu enfeksiyonu denildiğinde böbreğin ve idrar yollarının iltihaplanmasının anlaşılması gerektiğini belirtiyorlar. Eğer mesane iltihaplanmışsa ‘sistit’, böbrek iltihaplanmışsa ‘piyelonefrit’ adı veriliyor. Özellikle böbreklerdeki iltihaplanma ciddi tahribatlara yol açabileceği için özel bir önem verilmesi gerekiyor. Küçük çocuklarda böbrekler henüz tam olarak gelişmediği için iltihaplanmadan daha büyük zarar görebiliyor.

Nedenleri
İdrar yolları enfeksiyonlarının ana nedeni; bakteriler. Bakteriler genital organlara yerleşiyor ve çoğalıyorlar. Daha sonra idrar yapılan yerden içeri giriyorlar. Sonra mesaneye yerleşiyorlar, bazen daha uzak da olsa böbreğe kadar taşınıp orada zarar vermeye başlıyorlar.

Bakterilerin en sık kız çocuklarında görülmesinin nedeni de, bakterilerin vajinadan ya da idrar deliğinden içeriye doğru kolayca sızabilmeleri. Ayrıca erkek çocuklara göre mesaneye ulaşması gereken yolun daha kısa olması. Anatomik olarak idrar deliği ile mesane arasındaki mesafe, kız çocuklarında erkeklerden 2 kat daha kısa. Ancak bazı erkek çocuklarda da enfeksiyonun sık tekrarlaması mümkün.

Uzmanların dikkat çektiği idrar yolu enfeksiyonlarına başka bir neden ise kronik kabızlık durumu olanlar. Bu şikayetleri olan kişiler, sık sık dışkılayan kişilerden çok daha fazla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanıyorlar. Ancak bu duruma neyin neden olduğu, hala tam olarak açıklanamıyor. 

Bebeğin genital bölgesinin temiz tutulması bakterilerin üreme şartlarının ortadan kaldırılması için çok önemli. O nedenle bebeğiniz henüz tuvalet eğitimi almayacak kadar küçükse, bez seçimine ayrıca önem vermeniz gerekiyor.

Nasıl anlaşılır?
İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri, enfeksiyonun olduğu bölgeye göre değişiyor. Ama eğer bebek, derdini anlatamayacak kadar küçükse hastalığın saptanması daha güç hale geliyor. Ancak diğer hastalıkları düşündürse de şu belirtilere dikkat edilmesi gerekiyor; kusma, ishal, huzursuzluk, ağlama. Özellikle nedeni belli olmayan ateş durumunda idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenmekte yarar var. Çünkü bu enfeksiyonlar tedavi edildiğinde
bir sorun yaratmasa da, tedavi geç kaldığında ya da yapılmadığında böbreğin hasar görmesi durumu ortaya çıkabiliyor.

Hastalığın 1 yaşın altındaki küçük bebeklerde teşhis edilme zorlukları var. İşte bu bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları şu belirtilere de neden olabiliyor; yenidoğan döneminde uzamış sarılık nedeni olabiliyor. Yine yenidoğan döneminde idrar yaparken ağrı nedeni, kolikle karıştırılabiliyor. Erken süt çocuğu döneminde ise ateş, ağrı, kusma vs. yapmaksanız sadecçe iştahsızlık ve büyüme geriliği belirtileri verebiliyor.

Tanı
Tanı, idrar tahlili ve kültürüyle konuyor. İlk aşamada idrar tahlilinin sonucuna göre tedaviye başlanıyor. Çünkü idrar kültürünün sonucu birkaç gün içerisinde alınıyor. Ancak kesin tanı ancak idrar kültürüyle mümkün.

İdrar kültürünün alınma şekli ise çocuğun yaşına bağlı olarak değişiyor. Eğer çocuk idrar veremeyecek kadar küçükse, genellikle torbalar bağlanarak alınıyor. Ancak bu yöntem; idrar yollarının çevresindeki bakterilerin de kültür de üreyebildiği için bazen yalancı üremelere neden olsa ve yanıltıcı sonuçlar verebiliyor. Kesin sonuç için bu çocuklarda, idrarın torbayla değil, ince bir sonda ile alınması daha güvenli bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Daha büyük çocuklarda ise, genital bölge temizlendikten sonra çocuk idrar yapmaya başladıktan sonra özel hazırlanmış idrar şişesine idrar örneği alınıyor. İdrarın hemen alınmamasının nedeni, idrarın ilk geçişi sırasında idrar yol ve çevresindeki bakterilerin atılması ve sistemden gelen son idrarın alınarak değerlendirilmeye tabii tutulmasının istenmesidir.

İlk kez idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesi durumunda ise çocuğun idrar yolları ve böbreklerinin ultrasonografi ile incelenmesi öneriliyor. Bunun yanı sıra mesaneden böbreğe idrar kaçağı (idrar reflüsü) olup olmadığı açısından da değerlendirilmesi gerekiyor. Bu incelemelerin sonucunda doğuştan gelen ve idrar yollarını daraltan bir bozukluk olup olmadığı da anlaşılıyor. Reflü tanısı çok önemli; zira reflü olup da tanı konamazsa böbreklere geri gidip duran idrar zamanla böbrekte tahribata ve geri dönüşsüz hasara neden olabiliyor. Reflü tanısı, idrar deliğine sokulan ince bir sonda ile mesane ilaçlı sıvı ile doldurulup işeme esnasında film çekilerek konabiliyor. Bu işlem uzman ellerde hele de sakinleştirici ilaç verilerek yapılırsa sanılandan çok daha kolay bir işlemdir.

Tedavi
Mesane iltihabı olan ateşli çocuklarda ağızdan alınan ilaçlarla ortalama 5-7 günlük bir tedavi gerekiyor. Bu enfeksiyona sık yakalanan çocuklar için enjeksiyon şeklinde bir tedavi tercih ediliyor. Çocuğun durumu düzelince ağızdan alınan ilaçlarla devam ediliyor. Uzmanlar yine bu çocukların, uzun süre düşük doz antibiyotik içeren ilaçlarla korunmaya alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Oluşmadan önlem alabilirsiniz.
İdrar yolu enfeksiyonunun ana nedeninin bulaşıcı bakteriler olduğu bilindiğinde alınabilecek ilk önlem şu; temizlik kurallarına dikkat edilmesi. Bu hem çocuk hem de anne için geçerli. Tabii çocuğunuz kendi temizliğini sağlayamayacak kadar küçükse onun temizliğinden sorumlu olan yine sizsiniz. Peki temizliğini sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Temizlik her işin başı. Bunun için bebeğin genel temizliğine de dikkat etmek gerekiyor. Banyosunun yanı sıra el temizliğini de sağlamalısınız. Çünkü bebekler bezleri açıldığında genital bölge ile oynamaktan hoşlanır. Bu temas sırasında elindeki bakterilerin bulaşmasına neden olabilir.

Bebeğinizin ellerine gösterdiğiniz aynı özeni, kendi elleriniz için de göstermelisiniz. Bebeğinizin temizliğine başlamadan, elinizdeki bakterilerin bebeğinize bulaşmasını engellemek için mutlaka bol sabunlu suyla yıkamalı ve durulamalısınız.

Genital bölge hijyeni sağlanmalı. Bebeğin genital bölgesinin temiz tutulması bakterilerin üreme şartlarının ortadan kaldırılması için çok önemli. O nedenle bebeğiniz henüz tuvalet eğitimi almayacak kadar küçükse, bez seçimine ayrıca önem vermeniz gerekiyor. Pamuklu, hava alan bezleri tercih etmenizde yarar var. Bezinin kalitesinin yanırısa bezini sık sık değiştirmeniz, genital bölgesinin kuru kalmasına yardımcı olur.

Bebeğinizin alt temizliğinde dikkat edeceğiniz başka bir nokta ise, genital bölgenin silme doğrultusudur. Kız bebeklerin genital temizliği önden arkaya, erkeklerin ise arkadan öne doğru yapılmalıdır.

Bezini her değiştirdiğinizde, genital bölgeyi yıkamalı ya da ıslak, alkolsüz mendillerle silmelisiniz. Tabii sonrasında kurulamalısınız. Böylece nemli kalmasını engellediğiniz gibi, aynı zamanda nemin oluşturacağı cilt tahrişinden yani pişikten de korumuş olursunuz.

Ayrıca erkek çocuklarda sünnet derisi ucu darlığı halinde idrar yolu enfeksiyonu riski fazla olduğundan erken sünnet de koruyucu kabul ediliyor. Sünnetsiz erkek bebeklerde ilk idrar yolu enfeksiyonu sonrasında tedavide de sünnet planlanıyor.


Kaynak: http://www.annebebek.com.trBilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


sipinalı  hastalarda kaçınılmaz bir sorun eline saglık abi herkesin okumasında fayda var özellikle sonda kullanan arkadaşlarımızın
Keşke hep çocuk kalsak da yüreğimiz yerine dizlerimiz kanasa

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   2.22%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


bilgilendirme için teşekkürler

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra
 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Bebeğinizi İdrar yolu enfeksiyonlarından Koruma yolları Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Damar yolu none Yanıt: 9 - Gösterim: 109856 - none ayşe özcan Hepimiz hastanelerde damar yolu açılarken çekilen sıkıntıyı biliyoruz. Genellikle bebek ve çocuklar da çok zor bulunur. Biraz ön... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com