trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Meningomiyolosel ameliyatı sonrası TAK kullanmaya başladık .  (Okunma sayısı 4074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• nmyilmaz
  • Yer:

Meningomiyolosel ameliyatı sonrası TAK kullanmaya  başladık . normalde hiç bir sorunu olmayan oğlumun 2-3 ay sonra sinirlerinin oturacağı ve ödemlerinin bitmesinden sonra çişini yapmaya başlayacağını söylediler.
böbrek , mesane , üriner sisteminde hiç bir sorun yoktu ve ameliyat sonrası da 3 aydır TAK kullanıyorduk, yine hiç bir sorun görünmüyor. oğlum ilk günlerde hiç çiş yapamyordu ama şimdi çişini yapabiliyor. ilk zamanlarda mesanede kalan idrar 70-100 cc lerde iken şu an 10-15 cc lere düştü. Tak kullanmayı artık bırakmalımıyız.
bu konuda sizden bilgi alabilir miyim.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      51.11%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Doktorumuz yazmadan tecrübelerimi paylaşmak istedim. Meningomyolosel ameliyatından sonra genellikle mevcut durumdan daha iyi bir yaşam kalitesi beklenmez. Bu ameliyat en azından mevcut durumu korumak ve ilerde çıkması muhtemel problemlerin önüne geçmek için yapılır. 10-15 cclik rezüdi idrar kabul edilir seviyede. Ancak idrar yaptıktan sonra içeride kalan rezüdi idrar miktarı tak işlemine devam etme ya da etmeme konusunda karar vermek için yeterli değil. Ürodinami tetkikiyle VUR olup olmadığı kontrol edilmelidir. Mesane kapasitesini ölçme ve mesane fonksiyonlarını değerlendirme amaçlı yapılan ürodinami tetkikinden sonra tak işlemine devam etmeniz ya da etmemeniz doktorunuz tarafından önerilecektir.  Şunu da unutmamak gerekir: Spina bifidalı hastalarda mesane fonksiyonları zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hasta, hem ebeveynleri tarafından hem de ileri ürolojik tetkiklerle devamlı kontrol altında tutulmalıdır. Geçmiş olsun.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Eglenceli
    • Verimlilik:
      0%

Merhabalar.Oğlum 38 yaşında tak kullanmadık hiç bugüne kadar.Böbrekler bozuk şu anda.Doktorumuz tak yapmaya başladıktan sonra normal yolla idrara çıkamayacağını söyledi.Bu yüzden kabul etmedi.Ama artık mecburuz sanırım.Gerçekten böyle mi?Mesela akşamları bir kez yapsa gündüz normal tuvaletine gitse olmaz mı acaba?Teşekkür ederim.Siteye yeni üye oldum bu arada ben.Tekrar herkese merhaba diyorum.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

Sitemize hoş geldiniz. Peki dr yapmanız gerekiyor demiş neden yapmıyor,  kabul etmiyor oğlunuz? Böbrekleri korumak için gerekli ise  düşünmemesi lazım dr un uyarılarına uyun derim. Geçmiş olsun.
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Eglenceli
    • Verimlilik:
      0%

Merhabalar,ben sorumun tam cevabını alamadım.TAK kullanılmaya başladıktan sonra normal idrar yapılmıyormu artık?Yani sabah akşam kullansa diğer zaman işyerinde normal yoldan tuvalete gidilmiyor mu?Teşekkürler.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      51.11%

Gidilebilir ancak iyi bişey değil. Yoksa zaten taka başlatmazlardı. Taka başlanmışsa düzenli aralıklarla taka devam edilmelidir.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Eglenceli
    • Verimlilik:
      0%

Merhabalar, nasılsınız. Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.Gerçekten konuda uzman olmuşsunuz. Süreç içine yaşananları anlatayım biraz. TAK yapmıyor demiştim en son. Bütün ısrarlarıma rağmen. Ateşi çok yükseldi birgün birden. Hemen hastaneye gittik. Creatin üre hepsi yükselmiş. Yatırdılar. Sonda takıldı ama zor oldu takılması.Anında 2000 cc sabaha kadar 8000 cc idrar çıktı. Değerler ateş normale döndü. 4 gün sonra sondayla beraber çıkardılar. Bir hafta sonra kontrole gittik. Sonda çıkıp TAK işlemine geçilecekti ama yapılamadı. Hala sondayla duruyor 1 ay oldu. Kendi doktoru  10 gün daha bekleyin dedi. Sonra yine deneyecekler. Kas sıkı girmiyor bir türlü. Neden böyle olur size sorayım dedim. Uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkürler şimdiden.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      55.56%

Karın bölgesinden delik açıp idrar boşaltma ameliyatı yapılıyor,Siteden Zuhal Kurt arkadaşımız Florence Nightingale Hastanesinde geçtiğimiz yaz bu ameliyatı oldu ve çok memnun.Yetişkinlerde idrar miktarı küçük çocuklara göre fazla olduğu için ben  bu ameliyatı araştırmanızı öneririm.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• seciniz
    • Verimlilik:
      6.67%

İdrar yolu darlığı olabilir. Ameliyatla düzeltilebilir.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Meningomiyolosel ameliyatı sonrası TAK kullanmaya başladık . Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Ameliyat sonrası kontrolümüz none Yanıt: 8 - Gösterim: 1763 - none nazlı hilal Pazartesi günü Memet Özek'e kontrole gittik. Şantta ve bel kısmında şimdilik bir problem yokmuş çok şükür. Genel klinik halini i... Devamı...
none Ameliyat sonrası none Yanıt: 22 - Gösterim: 3504 - none HiraNur Kızım dogumundan 5gün sonra ameliyat oldu ve 1 hafta içinde belinden sıvı akıntısı geldi pansuman yapıldı ve son olarak tekrar d... Devamı...
none Ameliyattan sonrası son bilgi none Yanıt: 21 - Gösterim: 2541 - none HiraNur Benim bebeğim kese ameliytından sonra BOS sıvısı geldiginden ikinci ameliyatını olmuştu. Bugun 6 oldu hamdolsun sıvısı durdu hid... Devamı...
none TAŞINDI: Ameliyat sonrası none Yanıt: 0 - Gösterim: 338 - none bolubeyi Bu konu Hiranur isimli bölüme taşınmıştır. http://www.spinabifidaturkey.com/smf/index.php?topic=11539.0 Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com