trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Kfed nedir?  (Okunma sayısı 3177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Kfed nedir?
« : 12 Ağustos 2011, 22:40 »
Selamlar
KFED  hakkıda bilgisi veya tecrubes lan arkadaşlar var mı ; bilgi erebilirseniz sevinirim.
Teşekürer.
 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   13.33%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Ynt: Kfed nedir
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2011, 22:52 »
Alıntı
KFED
(kalkan fonksiyonel egzersizler düzeneği)

Serebral palsi rehabilitasyonunda birinci amacımız, beyindeki hasarın müsaade ettiği en üst seviyede günlük yaşantıda bağımsızlığın sağlanmasıdır.

Bunun için ilk önce vücuttaki yapısal bozulmaların önüne geçmek gerekir. ikinci amacımız, beyindeki hasara bağlı gelişebilecek olan kaslardaki olumsuz kas kıvamının yerleşmesini engellemek, eğer yerleşmiş ise azaltmak önemlidir. Üçüncü amacımız ise günlük yaşantıdaki bağımsızlık seviyesini tespit eden fonksiyonları çocuğa öğretmek olmalıdır.Bu fonksiyonlar;yüz üstü ön kollar üzerinde durma,yüz üstü elleri üzerinde durma,dönme, sürünme, oturma,emekleme,diz üstü durma ve ayakta durmadır.

Erken dönemde bu fonksiyonları çocuğun öğrenmesi önemlidir. Çünkü serebral palsi rehabilitasyonunda yaş ilerledikçe alınan verim azalır. Gün içersinde aile tarafından evde, tedavisi yapılan merkezde ise fizyoterapisti tarafından fonksiyonel egzersizleri çok yoğun çalıştırmalıdır. Yalnız fonsiyonel egzersizleri yaptırmak zordur. Bunun birinci nedeni çocuk bu hareketleri yapmakta zorlandığından dolayı çabuk yorulur ve bir süre sonra hareketlere katılamaz. İkinci nedeni ise hareketleri yaptıran kişi için de bu egzersizler zordur, bir süre sonra hareketleri yaptıran kişide yapısal problemler meydana gelmeye başlayabilir ( örnek bel ağrısı).

Biz bu nedenlerden dolayı fonksiyonel egzersileri yaparken KFED’i öneriyoruz.

Kfed (fonksiyonel egzersizler düzeneği) ile çalışmanın avantajları:
• Egzersiz lastiklerinin ilk gerilmeden belirli bir gerginliğe kadar hep aynı direnci vardır. Egzersiz lastikleri bu düzenekte çocuğa fonksiyona yardımcı olacak şekilde bağlandığında bu özelliklerinden dolayı fonksiyonun başladığı andan tamamlayıncaya kadar, lastikler hep aynı derecede yardım etmektedirler. Bu da çocuğun hareketi öğrenmesini hızlandırır.
• Bu düzenekte çocuk egzersiz lastikleri ile bağlı iken sadece bizim istediğimiz fonksiyon yönünde hareket edebilmektedir.
• Çocuk düzeneğe bağlandığında, vücut ağırlığının büyük bir kısmı egzersiz lastikleri tarafından alınır ve egzersiz lastikleri fonksiyonların yapılmasını kolaylaştırır. Fonksiyonların yapılması kolaylaştıkça çoçuk fonksiyonları daha fazla yapmaya başlar, bu da fonksiyonların öğrenilmesini kolaylaştırır.
• Fonksiyonel egzersizleri çalıştırmak hareketi yaptıran kişi açısından çok zordur. Belirli bir süre çalıştıktan sonra hareketi yaptıran kişi zorlanır ve uzun süre fonksiyonel egzersizleri yaptıramaz. Bu düzenekte çocuk bağlı iken hareketleri yaptıran kişi sadece düzeneğin başında durur ve uzun süre fonksiyonel egzersizler çalıştırılabilinir.
• Bu düzenekte dönme egzersizi dışındaki bütün fonksiyonel egzersizler yapılabilmektedir.
• Düzeneğin boyutu çok büyük olmadığından dolayı her evde ve her rehabilitasyon merkezinde rahatlıkla kullanılabilinir.

Fizyoterapist
Özcan KALKAN


Kaynak: http://www.hacettepeortopedi.com/Default.asp?P=0&L=1&K=0&K1=37

Benzer bir cihazı kullanan üyemiz ve bu cihazı almak isteyen bir başka üyemiz vardı. Kullanıp da olumlu bir gelişme gören var mı duymadım. Ben olaya biraz temkinli yaklaşıyorum. Bir fayda sağlayabilir de sağlamayabilir de. Söz konusu cihazı ve cihazı önerenleri haksız yere eleştirmek istemem. Birden fazla fizyoterapistten ve doktordan görüş almak lazım. Geçenlerde bir üyemize bu cihaz önerilmiş ve satın alacağı yer de gösterilmişti. Başka yerde satılıyor mu diye sorduğunda da kendisine karşı hoş olmayan bir tavır takınılmıştı. Güzelce araştırın. Bir fayda sağlayacağına inanıyorsanız alın derim. Bu gibi durumlarda refloksoloji örneğinde olduğu gibi sonuç getirmeyeceği halde durumumuzdan faydalanmak isteyenler olabilir.

Geçmiş olsun.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Ynt: Kfed nedir?
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2011, 15:58 »
Egzersizler uygulayan kişiye göre değişiklik gösterse de;Önemli olan kaslarda güçlenmeNİN SAĞLANMASI,kemik yoğunluğunuN  korunmasıdır.Bazıları daha pratik,daha işlevsel,uygulayıcıyı daha az yoran metodlar olabilir.Bu sebeple,ister elastik bantlarla,ister değişik ağırlıklarla yada el ile verilen direnç vs..hepsinde hedef ,sistem,mekanizma aynıdır.İsimler kafanızı karıştırmasın.Hangisi siz kolay,ulaşılabilir geliyorsa onu uygulayın.Sevgilerle.


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com