trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Sintigrafi sonucu  (Okunma sayısı 9713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Sintigrafi sonucu
« : 27 Ağustos 2011, 11:50 »
Merhaba. Geçen hafta Ahmet’ten böbrek sintigrafisi istediler. Şişli Etfalde çektirdik. Dün sonuçlarını alıp doktora gösterdik ve sol böbrek %13, sağ böbrek %87 fonksiyon gösteriyomuş. Sol böbrek fonksiyonunu tamamen kaybederse almamız gerekir dediler. Çok moralimiz bozuldu tabi. Sebebini sordum, kendiliğinden de olmuş olabilir ya da altında yatan başka bir sebep olabilir deyip, ürolojiden nefrolojiye sevk ettiler. Bayramdan sonra nefrolojiye gidiceğiz bakalım. Rabbim herkesin yardımcısı olsun.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      35.56%

none
Ynt: Sintigrafi sonucu
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2011, 12:21 »
mrhb
 Bugün çocuğu hastaneye götürdük. Böbreklerde idrar kaçırmadan dolayı genişleme var, ameliyat olması gerekiyor dediler.Maliyeti de 8-10 milyar civarı imiş.Bu konuda bize yardımcı olursanız seviniriz.....

Bu mesajınızda da böbreklerde genişleme olduğunu ve bu nedenle ameliyat olması gerektiğini belirtmiştiniz. Spina bifidalılarda mesanede biriken idrarın böbreklere geri kaçması muhtemeldir. Bu durum böbreklerin genişlemesine ve zaman içerisinde böbreğin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur. Tak uygulaması yapmak, mesane kapasitesini büyültmek gibi alternatif tedavilerle bu geriye kaçışın önüne geçilmesi gerekir. Tedavi ihmal edilir, oluruna bırakılırsa ne yazık ki bir süre sonra böbrek yetmezliği başlar, hasta diyalize başlatılır, neticede böbrek kaybedilir, böbrek nakli gündeme gelir, hasta kaybedilebilir.

Yapmanız gereken bir üniversite hastanesinin pediatrik üroloji ve nefroloji branşlarında düzenli takibe girmek, ileri seviye ürolojik tetkikleri yaptırmak ve tetkiklerden alınan veriler doğrultusunda ortaya bir planı çıkartıp, uygulamaya koymaktır. Bunları yapmanız durumunda en azından henüz sağlam olan diğer böbreği kurtarmanız mümkün olur. Durum kesinlikle ihmal edilmemeli, oluruna bırakılmamalıdır. Aksi taktirde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşı gelmeniz muhtemel.

Ben, tedavisi çeşitli nedenlerle ihmal edilmiş çocuklar gördüğümde çok üzülüyorum. Lütfen ihmallik yapmayınız. Geçmiş olsun.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2011, 12:35 »
hasan bey ;genişleme olduğunu söylediklerinde sonda önerdiler ve başladık..tekrar normale dönermi dediğimizde "evet döner" demişlerdi..şimdide fonksiyon kaybının geri dönmeyeceğini söylüyolar...hata nerde anlamadım...

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      35.56%

none
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2011, 12:49 »
Maalesef meydana gelen böbrek hasarlarının çoğu kalıcı oluyor. Tak uygulamasına başlamak böbrek genişlemesinin önüne geçebilir. Fakat tak uygulaması gereği gibi yapılmalıdır. Mesane tam olarak dolmadan tak uygulanmalı ki böbreklere idrar kaçmasın. Bu nedenle tak sayısı ve tak aralıkları bilimsel olarak iyi planlamalıdır. Yoksa sadece idrar boşaltımı için yapılan tak uygulamasının faydası olmaz. Kimi zaman kendi başına tak uygulaması da yeterli gelmez. Bu durumda doktorunuz mesane kapasitesini artırıcı ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar da fayda etmezse botox uygulaması, mesane büyültme ameliyatları gibi cerrahi tedaviler gündeme gelir.

Anlattıklarınıza dayanarak hata şu: Tedavisi gereği gibi yapılmadığı için Ahmet'in böbreklerinde hasar oluşmuş ve böbrekler halen büyük risk altında. Belki doğru hastanelere doğru doktorlarla karşılaşmadınız. Sizi güzelce bilgilendirip yönlendirmediler. Bundan dolayı durum bu hale geldi. Sitemizde tedavileri İstanbul'da yapılan spina bifidalı çocuklar var. Onların aileleriyle iletişime geçip doktor ve hastane tercihi konusunda tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Düzenli takibi yapılan bir spina bifidalı çocuğa ait böbreklerin bu halde olması normal bir durum değil. Belki doktorlarca belki de ailece ihmal edilmiş bilemiyorum. Böbreklerin durumu bu şekilde olmamalı idi. En azından bundan sonra gerekli tedaviler uygulansın ki böbrekleri daha fazla hasar almasın. Çok üzüldüm.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2011, 12:50 »
böbrek hasarlarında düzelme olmuyo bildiğim kadarıyla.dahada ileri sewiyelere gelmemesi için önlem alınıyor.benim kızımında genişleme olmuştu.düzeldi dediler.bende siz gibi böbrek artık yepyeni gibi bişey sandım.meğer ilk genişlemeden sonra tekrar bi genişleme olmamış.allah yardımcımız olsun hepimiz.şifalar wersin....

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2011, 22:45 »
rabbim acil şifalar wersın inşlh...

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2011, 00:33 »
Geçmiş olsun evet malesef böbrek fonksiyonu kaybedince geri dönüş olmuyor yasininde sol böbrek yüzde on beş çalışıyor vur amelyatı oldu üniversite hastanesinde kontrol altında enfeksiyon kaçınılmaz oluyor tak dolayısıyla koruyucu ilaç kulanıyoruz..
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 28 Ağustos 2011, 01:09 »
çok geçmiş olsun

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none