trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Spina bifidalı çocukların ve ailelerinin psikososyal özellikleri  (Okunma sayısı 9153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      22.22%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Spina bifida hastanın ve ailesinin tüm yaşamını derinden etkileyen ağır doğumsal anomalilerden birisidir. Bu insanlar engellerin neden olduğu sorunların düzeltilmesi ve daha kaliteli bir yaşam için, zaman içinde tıbbi ve cerrahi tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada, spina bifida tanılı çocukların benlik algısı ve depresyon düzeylerinin belirlenip, ailelerinin ruhsal durumuyla olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.

Araştırmaya kliniğimizde spina bifida tanısıyla izlenen 21 çocuk ve ailesi alınmıştır. Ailelere, sosyo-demografik veri formunun yanı sıra, Beck Depresyon, durumluk-sürekli kaygı ölçeği, çocuklara da depresyon ve Piers Harris'in Öz Kavramı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programında sayı, yüzdelik ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.

Araştırma kapsamına alınan 21 hastanın 15'i kız 6'sı erkek olup, yaş ortalaması 10,9 olarak bulunmuştur. Çocukların depresyon düzeyi ve benlik algılarında bozukluk düzeyinde yükselmeler saptanmamıştır. Çocukların temel bakım ihtiyaçlarını karşılayan annelerin %76,2'si durumluk kaygı, %71,4'ü sürekli kaygı ölçeğinden yüksek puan almışlardır. Annenin sürekli kaygısı yükseldikçe, çocuğun benlik saygısı düşmektedir ( p=,002 ). Yine annenin durumluk kaygısı yükseldikçe, çocuğun benlik saygısı düşmektedir ( p=,010 ).
Sonuç olarak, yaşam boyu süren bir hastalık olan spina bifida çocuğu olduğu gibi aileyi de etkiler. Bu araştırmada ailelerin depresyon ve anksiyete düzeylerinde yükseklik belirlenmiştir. Spina bifidalı çocukların ve ailelerinin ruhsal durumlarının değerlendirilmesi yaşam kalitesi açısından değer taşımaktadır.

H.Cevher, S Erermiş, İ Ulman, A Avanoğlu
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi AD, Çocuk Ürolojisi BD, İZMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi AD, İZMİR

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

bu konu bence önemli birkonu.spinalı anne ve babaların ve kendilerinin psikolojisi çok önemli.bende bir spinalı çocuga sahip anneyim.yeri geldiginde bendede oluyo bazı çökükler yıkıntılar.bende yıkılıyorum.gelecegini düşündükçe onu nelerin bekledigini bilemden neler yaşayacagını kendimce düşündügümde bende bitiyorum.ve birden kendimi silkeliyorum.ben kızım için daha çok lazımım eger ben kendi kendime üzülürsem yine kendimden çok kızıma zarar vericem.bunun için herzaman olaylara pozitif bakıyorum.herşeyi iyi yönüyle görmeye çalışıyorum.bunun yaradandan geldini (eger kuldan gelse onu döverim bişiler yapar sinirimi alırım)biliyor ve rabbimden sabır degil sadece güç ve kuvvet istiyorum.ona sabretmiyorum ona yada hastalıgına deil.ben onu seviyorum.yani ben kendi kendimin psikyatristi oldum.terapilerimi kendim yapıyorum.ve bence herkes bunu yapmalı inanın iyi gelecek.asla bi sebep aramayın olana razı olup onla yaşamasını ögrenin.ben öyle yapıyorum.ve herkesede tavsye ediyorum.
''NE OLDUM DEGİL NEOLACAGIM''diyelim.ve sevgimizle çocuklarımıza eksikliklerini hissettirmeyelim.onları biz tamamlayalım bir parça bir bütün olalım..onlar bizim evlatlarımız......
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      22.22%

Çok güzel yazmışsın berra. Tebrik ederim.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

teşekkr ederim.bence herkes dşncelerini yazmalı.yazmalıki bişeyler paylaşalım.fikir alışverişi yapıp yavrularmız için daha fazla neyapabiliriz die fikir edinmiş oluruz..

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

hayatta herşey bizler için başa gelen çekiliyor.Rabb imizden dayanma gücü isteyeceğiz.Bunların hepsi bir imtihan.Rabb im bizleri kazananlardan eyler inşaallah.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      22.22%

Çok güzel yazmışsın adem. Yaşama sevincimiz oldukça yıkılmayız.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

sana katılıyorum adem.bu hastalıgı kabullenip öylede mutlu olmayı ögrenmeli ve ögretmeliyiz.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

çocuklarımızın psikolojileri birazda bizim elimizde.biz onları bir şekilde topluma kazandırmalıyız.onları toplumdan kaçırmamalı saklamamalıyız.hastalıklarını gizlememeliyiz.onları oldugu gibi kabullnedirmeliyiz insanlara.tabiiki önce kendimiz ve çocuklarımız kabullnemeliki toplumda kabullensin onları.onlar için sosyal olmak bana göre çok önemli.onlarında bişeyler yapabilecegini göstermeliyiz.ayakları olup onlarla koşmalıyız.asla ümidimizi kaybetmeyelim ümidimizi kaybettigimiz yerde hayat biter.ama unutmayalım neolursa olsun hayat devam ediyor ve bu hayatı ne onlara nede kendimize zehir edelim.
 her yürüyen koşan çocuk gördügümde içim burkulsada kendinden küçükler kızıma bebek die sevselerde  o benim herşeyim ve çok zeki.bir kaçgünlük bunalımlara girsemde çıkmayı bilmeliyim.rabbim o bunalımları daim etmesin inşallah.bugün çok duygusaldım bişeyler yazmak istedim ama nereye yazacagımı bilemedim ve buraya yazdım aslında yazacak anlatacak okadar çok şey varki kelimeler yetersiz sözler kifayetsiz kalıyor.bugün bir daha döndüm geçmişe ve yine hastaydı kızım.ama düşünüyorumda sizler varsınız ve kafam dagılıyor bir şekilde.ya sizdeolmasaydınız.burdan bütün ailelere seslenmek istiyorum sizleri hepinizi çok seviyorum  iyiki tanıdım hepinizi ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN

• Verimlilik:
      0%

Arkdaşlar gerçekten aile psikolojisi çok önemli bu süreçte güçlü olmak gerekiyor hayat boyu içersinde olduğumuz için  aslında yazmak istediğim çok şey var geçmişi yaşamak  istemiyorum geçmişi hep unutmak gerekir ben öyle yaptım 15 yıl boyunca yoksa daha psikolojim bozulurdu sizlerin geçtiği yollardan bende geçmeye çalıştım   tabii çok zor şeyler atlatım hep sabırla ve ALLAHA yalvarak geçmişi unutmaya çalıştım hastalığın adını oğluma yakıştıramıyordum şimde sizlerle konuşunca daha çok moral buluyorum yalnız değilim .öncelikle BOLU BEYİNE teşşekür ederim sizlerle tanışmama vesile olduğu için RABBİM BÜTÜN CÜMLE EVLATLARIMIZA HAYIRLI ŞİFALAR VERSİN İNŞ.
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

• Verimlilik:
      0%

Ekonomik durumlardan dolayı 12 yaşındaki oglumdan sonra bir cocugumuz olsun istedik allahta nasip etti her ay doktor kontrolunde hamilelik geciyordu taki 8 aylıkken doktor bizi özel ultrasyona gönderdi orada olayı ögrendik o gün hayatımı çok etkileyecek spına bifida adlı terimle tanıştım o anda dönüp o doktoru öldüresim geldi ama benim daha uzun bir yolum oldugunu o yoldada eşimin yanında olmam gerektigini düşünerek yola cıktık vede 2.5 senedir devam ediyor 2 yaşında emekliyince dünyalar bizim oldu düşününce normalde en fazla 8 aylıkken yapacagı bir hareketi 2 yaşında yapınca sevindirik oluyorsun eviminde dört duvar arasında her şey normal ama dışarı çıkınca gerçekler suratına tokat gibi vuruyor o zaman kötü oluyor insan sonuç ne olursa olsun ben yeri gelir bora nın ayakları,mesanesi,böbrekleri olurum yeterki yanımda olsun ALLAH-U TAELA bizlere yardımcı olsun

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none