trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Hidrosefali ve Şant Hakkında Soru  (Okunma sayısı 3203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Hidrosefali ve Şant Hakkında Soru
« : 13 Kasım 2016, 23:43 »
Öncelikle herkese merhaba
Sitenize yeni üye oldum. Öncelikle kendimden bahsedeyim. 6 aylık iken hidrosefali teşhisi konuldu ve bir ameliyat geçirdim. Fakat daha sonra bir kez daha tekrarlanınca 8 aylık iken şant takıldı. Doktor şantın iyi takıldığını ve problemin çözüldüğünü söylemiş.

En son 14-15 yaşlarında iken bir kaç karın bölgesindeki rahatsızlıktan dolayı ameliyat eden doktora gitmiştik. Herhangi bir sorun olmadığını ve artık kontrole gelmememiz gerektiğini söyledi. Kontrole gelmek psikolojik olarak beni etkileyeceğini düşünmüş doktor. Bu yüzden o günden bu güne kontrole gitmedik.

Şu an 23 yaşındayım. Şant ameliyatından sonra bir daha hidrosefali ile ilgili bir bulgu olmadı. Bir şikayetim de olmadı. Sadece tedbir amaçlı yorucu sporlardan uzak tutuldum daha sonra ben de durumu anlayacak yaşa geldiğimde ben de kendimi uzak tuttum.

Son iki-üç gündür başımda nedensiz bir ağrı var. Aslında ağrı durumlarında hiç aklıma bile gelmezdi bu, nerden geldiyse geldi acaba şantta bir sıkıntı mı var, acaba tıkandı da kafamda ağrı mı yapıyor düşüncesi ile kendimi yiyip bitiriyorum. Bazen baş ağrısı geçiyor ama çoğu zaman var. Tomografi çekildim cuma günü genç bir beyin cerrahine gösterdim bir şeyin yok dedi ama güvenemedim. Haftaya rapor olarak verilecek alıp beni ameliyat yapan doktora götüreceğim.

Şu an bile hafif başım ağrıyor.

Size sormak istediğim soru şu,

Doktor bana şant takıldıktan sonra belki şant ileride çalışmayacak demiş. Belli bir süre şant sadece güvenlik açısıyla kalacak demiş. Fakat 23 yıl sonra şantın tıkanma veya enfeksiyon riski var mı? Var ise baş ağrısı yapar mı? Sitelerde biraz araştırdım ama çok yalan yanlış bilgi kirliliği var. Şant değişimi gerçekleşebilir mi? Hayati tehlikesi olur mu?

arkadaşıma açtım konuyu psikolojik dedi. Kafana takmışsın ve bu sende baş ağrısı yapıyor dedi. Ama iki taraf olmak üzere şakak bölgelerimde bi ağrı var. Sanki basınç ağrısı gibi anlamıyorum.

Teşekkürler

• seciniz
    • Verimlilik:
      11.11%

none
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2016, 02:02 »
Hoş geldiniz. Baş ağrısı,çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Migren,Sinüzit, stres... Bu konuda diğer belirtileri de sorgulamak lazım.
 Mida bulantısı
 Kusma
 Gözler de kayma
 Kendini iyi hissetmeme
Belirtileri de varsa  şantta problem olabilir. Şant ameliyatınızı yapan ya da bu konu da tecrübeli bir beyin cerrahına gitseniz çok iyi olur. İnşallah önemli bir sorun değildir. Geçmiş olsun.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      57.78%

none
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2016, 09:45 »
23-25 yaşlarında 2.şant ameliyatını olan arkadaşımız var bunlar olabiliyor.Ağrı gerçekten şanttan mı kaynaklanıyor,bunu öğrenmek lazım geçmiş olsun.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2016, 20:08 »
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki 2. şant ameliyatında ilk şantı çıkartıyorlar mı? Sonuçta 23 yıldır doku bağlamıştır...
2. Şant ameliyatları riski nedir? Risk var mıdır beni en çok korkutan bu

• seciniz
    • Verimlilik:
      11.11%

none
« Yanıtla #4 : 15 Kasım 2016, 02:52 »
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki 2. şant ameliyatında ilk şantı çıkartıyorlar mı? Sonuçta 23 yıldır doku bağlamıştır...
2. Şant ameliyatları riski nedir? Risk var mıdır beni en çok korkutan bu
Risklerini doktorunuza sorsanız daha iyi olur. Ameliyat tekniğini doktor belirleyecek. Çok farklı teknikler olduğu için bunu cevaplamamız mümkün değil. Doktorunuzla konuşun. Önce baş ağrısının neden kaynaklandığını öğrenin.Sonuçta hasta psikolojisi...Ben okuduklarımdan dolayı paranoyak olmuşum. Birkaç sene önceye kadar bunun farkında değildim.Şimdi size riskleri bir ameliyat tekniğine göre yazıp,sizi de kendim gibi paranoyak yapmak istemem. Belkide önemsenecek bir sorun yoktur.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      57.78%

none
« Yanıtla #5 : 15 Kasım 2016, 09:30 »
Çalışmayan şant tabii ki çıkarılır.Ama normal şartlarda bir şikayet yoksa "ilerleyen yaşlarda artık çalışmıyordur gerek yok çıkaralım" denilmez çünkü etrafı doku bağlamıştır,vücudun bir parçası olmuştur.Bunu beyin cerrahi doktorumuz bir toplantıda söylemişti.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2016, 15:14 »
tomografi sonucunu doktora gösterdim herhangi bir sıkıntı görünmüyor dedi. baş ağrısını migrene yoruyoruz artık. sadece sol şakak bölgesinde noktasal bir ağrı var. onun için de nörolojiden randv. aldım.

kısacası şant ile ilgili bir problem yokmuş. benim gibi olan varsa strese girmeyin, benim gibi telaşlanmayın.

cevaplar için teşekkürler.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2016, 18:43 »
Sitemize hoş geldiniz.gecmis olsun
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Hidrosefali ve Şant Hakkında Soru Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Bir üyemizden soru none Yanıt: 7 - Gösterim: 5009 - none bolubeyi Bir üyemizin sorusu:Selam kardeş kolay gelsin nasılsınız iyimisiniz sizden bir isteğim olacak bu spina bifida ile ilgisi olan ki... Devamı...
none Kısa kısa soru cevap none Yanıt: 15 - Gösterim: 119923 - none bolubeyi . Devamı...
none Şant kayması none Yanıt: 24 - Gösterim: 7862 - none ilknur Bugün doktora gittik flimimiz vardı. Voiding idrarda üreme olduğu için malesef olmadı ben ondan korkarken başka şeyler gelişti t... Devamı...
none Çift şant kullanımı none Yanıt: 18 - Gösterim: 6276 - none ilknur Merhaba bu gün beyin cerrahi ne kontrolümüz vardı. Tomografi çekilmişti onun sonucunda sağ taraf yani şantllı olan taraf herşey ... Devamı...
none Nurefşan şant ameliyatı none Yanıt: 16 - Gösterim: 3317 - none nurefsan herkese merhabalar. ne zamandan beri siteye giremedim. 15 tatil boyunca hastanedeydik. biricik kızım nurefşanımın  şant değişikl... Devamı...
none Şant takılacak none Yanıt: 20 - Gösterim: 5626 - none Enessena Bugün iki olumsuz haber aldık maalesef. Kafası bir miktar daha büyümüş bebeğimizin. İki hafta önce 39 du. Bugün tekrar baktılar ... Devamı...
none Şant çalışmıyor none Yanıt: 11 - Gösterim: 4416 - none Enessena Bugün emar sonucumuzu Adnan beye gösterdik. Şant çalışmıyormuş maalesef. Şant çevresindeki şişliğin sebebi buymuş.  Pzt. Yatış s... Devamı...
none Şant Hakkında bilgi none Yanıt: 9 - Gösterim: 1945 - none HiraNur Şant hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıldır beyni Nasıl etkiliyor. Pilli mi ne kadar sürede değişir çocuklarda Nasıl rol izler... Devamı...
none TAŞINDI: Şant Hakkında bilgi none Yanıt: 0 - Gösterim: 623 - none bolubeyi Bu konu Hiranur isimli bölüme taşınmıştır. http://www.spinabifidaturkey.com/smf/index.php?topic=11509.0 Devamı...
none antibiyotikli şant none Yanıt: 3 - Gösterim: 1834 - none eylül hanife çelik merhabalar 13 günlük kızım var spina bifida ve hidrosefalli doğdu .4 gün önce medical park hastanesinde şant takıldı sanırım ant... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com