trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Ameliyat yaptırmadık  (Okunma sayısı 14762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Ameliyat yaptırmadık
« : 08 Nisan 2008, 17:49 »
Arkadaşlar öncelikle merhaba, yeni bir üye olarak aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum :)
Benim l2 tutulumlu şu an 13 aylık meningomylosel hastası bir kızım var. Şu an fizik tedavi ve alt idrar yolları enfeksiyonları ile ugraşıyoruz ve yaklaşık 3 aydırda tak yapıyoruz. Ben Siirt te görev yapan bir memurum. ve bu bölgede bu rahatsızlık biraz fazla görülüyor ve genellikle bakımsızlıktan bebekler küçük yaşta hayata gözlerini yumuyorlar. Biz spina bfida ile eşim 4,5 aylık hamile iken tanıştık. 3 lü tarama testinde çocuğumuzun rahatsız doğacağını söylediler, bu süreç bizim için hayli zor geçti ve doğduktan hemen sonra ameliyat olması için tıp fakültesine gitmemiz önerildi. bizde memlekete yakın diye erciyes üniversitesini tercih ettik. Kızımız doğduğunda belinde 10 cm çapında açık bir kese ile doğdu, her ne kadar hazırlıklı da olsak yinede hayli zorlandık. beyin cerrahları ile uzun diyaloglarımız bizi inanılmaz kararsızlığa sevk etti, Bize ameliyat olmazsa ölür, ama ameliyat olursada ölebilir, Üstelik hidrosefali %90 ameliyattan sonra gelişecek şant takılacak ama bu süreç içerisinde menejit olma riski yine var tamamen felç olabilir falan denilince biz damdan düşmüşe döndük. tam bu esnada çocukları spina bfidalı olan tanıdıklarımız ameliyat yaptırmamamızı önerince ve onların ameliyat olmayan çocuklarını görünce ameliyat yaptırmama kararı aldık ve hastaneden kavga dövüş çocuğumuzu çıkardık. keseden damla damla sıvı akıyordu ve çok titiz bir bakımla bakmaya çalıştık öyle ki eve misafir dahi kabul etmedik, yurt dışından yara dezenfektanı getirttik ve kızımızın kesesi her geçen gün küçüldü ve 3 ayın sonunda kabuk bağlayarak kapandı şu an bozuk 1 ytl den biraz büyük düz bir kesemiz kaldı ve Hacettepe de Nejat hoca şu aşamada ameliyata gerek olmadığını zaten ameliyat olmuş gibi diyerek içimizi serinletti. Kese şu an ne küçülüyor nede büyüyor. 8. aydan beri düzenli fizik tedavi görüyoruz şu an haftada 5 gün fiziğe devam ediyoruz. Son 5 aydır idrar yolları enfeksiyonları ile boğuşuyoruz ve 3 aydırda sonda kullanıyoruz. Şu an gelişimi yaşıtlarına göre biraz geriden seyrediyor ve yattığı yerde dönmeye falan başladı geçen ay afo yaptırdık ve afolarıyla kendi kendisini bir kaç saniyelikte olsa ayağa kaldırmaya başladı.
Evet kabaca hikayemizi anlatmaya çalıştım. Ameliyat yaptırmadığım için şu an iyi mi yaptım kötü yaptım bilmiyorum ama çok şükür hidrosefali şu aşamaya kadar gelişmedi ve inşallah bundan sonrada gelişmez. Bu sürecin başındayız ama idrar yolları enfeksiyonu bizi çok yoruyor genelde alt idrar yolları enfeksiyonuna yakalanıyor ve o bitip 1 hafta geçmeden tekrar başka bir enfeksiyon :(
Doktorlar sonda kullanıpta enfeksiyona yakalanmazsa zaten mucize olur diyorlar, ve geçenlerde böbreklerinde 3 mm kalınlığında taş çıktı, huysuzluğuda herhalde ondan diye tahmin ediyoruz.
İşte böyle...
Tekrar geçmiş olsun, şayet önerisi ve tecrübesi olan varsa lütfeen yazsın. sağlıcakla kalın

Akıl maddeyi, kalp manayı keşfeder....

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      28.89%

none
Ynt: Ameliyat yaptırmadık
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2008, 18:55 »
Hoşgeldin aramıza dregoth. Öncelikle geçmiş olsun der, mücadele etmeyi bırakmayıp başarılı olmanızı temenni ederim. İdrar yolu enfeksiyonları spina bifidalı hastalarda zaman zaman olacaktır. Şu an ben de idrar yolu enfeksiyonu geçirmekteyim. Antibiotik tedavisine başladım. İdrar yolları enfeksiyonları hakkında forumdaki ilgili konuyu okuyarak edinilmiş tecrübelerden faydalanmanızı öneriyorum.
Dediğiniz gibi spina bifidalı bebeklerin çok iyi bakılmaları ve tedavi sürecinin eksiksiz uygulanması gerekir. Aksi taktirde bu bebeklerin bir çoğu yaşayamaz. İlerleyen tıp, bu bebeklerin de yaşaması için bir fırsat vermiştir bizlere. Daha önce iletişime geçme imkanımız olsa idi, kesenin ameliyatla kapatılarak omuriliğe ve dolayısıyla beyine olabilecek enfeksiyonların önlenmesi gerektiğini önerirdim. Ameliyat yaptırmadan yurt dışından getirdiğiniz yara bakım ürünlerini kullanarak ve bebeğinize çok titiz bakarak yaranın enfeksiyon kapmasını önleyerek açıklığın kapanmasını sağlamanız, bebeğin menejit olmasını önlemedeki başarınız fevkalede kayda değer bir başarı. Bebeğinizi Nejat Hoca'nın görmesi de iyi olmuş. Onun tavsiyelerine uymanızı öneririm. Uygulanan fizik tedavi sürecinin çok faydası olacağına inanıyorum. Umarım ki bacaklarına giden sinirlerde pek hasar yoktur da önümüzdeki 1-2 ay içerisinde yürümeye başlar. Tekrar Ankara'ya giderseniz çocuğunuzu bir de pediatrik ürolojiden Profosör Dr. Serdar TEKGÜL hocaya gösterin. Durumunu bir değerlendirsin. Fakat gitmeden önce randevu almayı ihmal etmeyin.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2008, 19:06 »
Aramıza hoş geldiniz geçmiş olsun spina bifida çok dikkat ve titizlik gerektiren bir hastalık.
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

• hazal
  • Yer:

none
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2008, 21:50 »
hoş geldiniz sitemize. Geçmiş olsun allah güç sabır versin zor hastalık ama mücadeleyi bırakmayın. Çaba göstermeden emek vermeden olmuyor.

• Palyaco
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2008, 00:21 »
öncelikle geçmiş olsun benimde 11 aylık meningomyolesel oğlum var henüz fizzik tedaviye başlıyamadık ayakları alçıdaa  الله hepimizin yardımcısı olsun. Nejat beye bende götürdüm oğlumu ve çok güveniyorum

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2008, 00:47 »
Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak, daha doğrusu anneler. Aramızda hamile kalmadan önce folbiol kullanıpta çocuğu böyle doğan varmı veya folbiol kullandık mı?
Eşim hamile kalmadan önce kontrol amaçlı doktora gitmiş ve çeşitli testler yaptırmıştı. Çocuk istediğimizi belirtmesine rağmen doktor folbiol ü kullanmasını söylememişti. geçenlerde o testler elimize tekrar geçti  ve başka bir doktora gösterdiğimizde kan değerlerindeki "folat" a bakılmamış dedi. Ben anlam veremedim, doktor bu konuyu nasıl ihmal edebilir? haydi onuda geçtik, Folik asit hapı bile önermiyor. Aklım almıyor. Adalete güvensem bir hukuk mücadelesi başlatıcam ama danışılacak bilirkişiden şüpheli olduğum için artık boşverdim. neyse sizlerden tekrar cevap bekliyorum. Saygılarımla...

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2008, 23:34 »
Elhak kardeşim, yukarıda da bahsettiğim gibi benim ameliyat yaptırmamamdaki en önemli sebeplerden bir taneside ameliyat yaptırınca hidrosefalinin %99 gerçekleşeceğini söyledikleri içindir. Baş çevresini kontrol ediyoruz ve bir defa mr, bir defa da tomografi çektirdik. Hidrosefaliye yatkın olduğunu söylediler ama şu an çok şükür baş çevresi normal sınırlar içerisinde ve genellikle hidrosefali ilk 6 ay içerinde belirti veriyor bu saatten sonra umarım böyle kötü bir süpriz karşımıza çıkmaz. الله yar ve yardımcımız olsun, sağlıcakla..

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2008, 23:42 »
çok geçmiş olsun.kızınız yürüyebiliyormu peki?kızınızın isminide ögrenirsek çok sevinirim.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      28.89%

none
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2008, 01:09 »
Başka bir forumda doktora sormuştum. Hidrosefalisi olmayan bir spina bifidalıda sonradan hidrosefali olur mu diye. Doktor cevabında sonradan hidrosefali olmaz demişti. O forumu bi tarayıp soru ve cevabını bulursam buraya yeniden yazarım.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      28.89%

none
« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2008, 01:35 »
Buldum:
Soru:spina bifidası olup (meningomyelosel) hidrosefalisi bulunmayan hastalarda sonradan hidrosefali gelişebilir mi?

Cevap: Sayın Hasan Ertürk, Miyelomeningoselli hastaların kafatasının arka kısmı (arka çukur) küçük geliştiğinden bu bölge içinde bulunan beyin sapı ve beyincik sıkışık durumda bulunup ve hatta yerlerine sığmayıp üst omurga kanalına fıtıklaşırlar ki bu duruma Chiairi II (iki) denilir. Yine aynı bölgede (arka çukur) bulunan dördüncü karıncık (ventrikül) bası altındadır ve beyin omurilik sıvısının (BOS) dördüncü karıncıktan dışarı çıkması ve omuriliğin etrafına yayılmasında bir engel vardır. Bundan dolayı hidrosefali gelişmektedir. Yaklaşık miyelomeningoselli hastaların %10’unda hidrosefali bulunmaz. Bu organların oluşumu doğum öncesi anne karnında meydana gelmektedir. Bu nedenle daha sonra hidrosefali gelişmez. Saygılarımla, Prof. Dr. Yusuf Erşahin

http://www.hidrosefali.com sitesinden alıntıdır.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Ameliyat yaptırmadık Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Ameliyat Bölgesinde Kist none Yanıt: 17 - Gösterim: 111125 - none murat_ünlü s.a benim mr sonucuma göre 1*6 mm kist saptandı ameliyat bölgemde yaşım 25 acaba benim yaşıma yakın olupta kist saptanan varmı a... Devamı...
none Ameliyat sonrası kontrolümüz none Yanıt: 8 - Gösterim: 1700 - none nazlı hilal Pazartesi günü Memet Özek'e kontrole gittik. Şantta ve bel kısmında şimdilik bir problem yokmuş çok şükür. Genel klinik halini i... Devamı...
none Ameliyat olacağım none Yanıt: 7 - Gösterim: 1417 - none meteor Merhabalar. Kısmet olursa 10 martta  mesana büyütme ameliyatı olucam tufan hocanın çıkardığı fiyat çok gelince başka doktor aray... Devamı...
none ameliyat none Yanıt: 13 - Gösterim: 2529 - none ali kerem Yarın oğlum ali kerem ege ün.de idrar yollarından (unc) ameliyatı olacak duarınızı beklerim yasin ve ayetelkürsü okuyabilirseniz... Devamı...
none Ameliyat ücretleri none Yanıt: 1 - Gösterim: 907 - none Mehmet Ali (SGK) Sigortalılar için, Florance hastanesinde yapılan ameliyatlarda herhangi bir ücret alınıyor mu? Örneğin şant ücreti, ameliy... Devamı...
none Ameliyat sonrası none Yanıt: 22 - Gösterim: 3331 - none HiraNur Kızım dogumundan 5gün sonra ameliyat oldu ve 1 hafta içinde belinden sıvı akıntısı geldi pansuman yapıldı ve son olarak tekrar d... Devamı...
none TAŞINDI: Ameliyat sonrası none Yanıt: 0 - Gösterim: 321 - none bolubeyi Bu konu Hiranur isimli bölüme taşınmıştır. http://www.spinabifidaturkey.com/smf/index.php?topic=11539.0 Devamı...
none 2'ci ameliyat none Yanıt: 4 - Gösterim: 332 - none Melek erva Merabalar aranıza yeni katıldım benim kızım doğuştan meningomiyolosel diğer adıyla spina bifida belinde kese ile dünyaya geldi 1... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com