trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Sakat mı, özürlü mü, engelli mi?  (Okunma sayısı 12857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Suspus
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Sakat mı, özürlü mü, engelli mi?
« : 24 Mart 2010, 09:42 »
Sakat Mı, Özürlü Mü, Engelli Mi?
Sakat, özürlü, engelli kavramları üzerine
Bir ve birden fazla organı, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası nedenlerden ötürü eksik olan ya da işlevini tamamen ya da kısmen yerine getiremeyen insanlarımıza ne ad verileceği sorunu, akademisyenlerimiz, bürokratlarımız ve örgütlerimiz arasında 15-20 yıldan beri tartışıla gelmekte ve bir hayli kafa karışıklığı yaratmaktadır. Kimi “sakat”, kimi “özürlü” demeyi tercih ederken, son yıllarda akademisyenler arasında “engelli” sözcüğünün kullanımına daha sık rastlanmaktadır. İşin kötüsü bunlardan birini tercih edenlerin, genellikle diğerlerini son derece zorlama gerekçelerle fahiş hata yapmakla suçlamalarıdır. Gerçekte sorun, bu denli karmaşık değildir. Amacınızla bağlantılı olarak bu sözcüklerden herhangi birini, hatta daha başkalarını da kullanabilirsiniz. Tanımınız ya da terminolojiniz, her zaman konumunuz ya da amacınızla doğrudan ilişkilidir. Sakatları bünyesinde barındıran bir kitle örgütü, halkın bir parçası olmak bakımından, onun düzeyinden ve dilinden kopmamak durumundadır. Dilde her şey kendi adıyla anılır. Türkçe’de “sakat” sözcüğü, genel olarak fiziksel ya da işlevsel bir eksikliği ya da bozukluğu ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. İşitme işlevi bulunmayana “sağır”, görme işlevi bulunmayana ise “kör” denilmektedir. Duygusal yaklaşımlarla bu sözcüklere başka anlamlar yüklemek, sonucu değiştirmemektedir. Üstelik bu çeşit kullanımlar, sakat insanlarımızın ezici bir çoğunluğunca yadırganmamaktadır.
Diğer yandan hiç kuşku yok ki, bilim dili halk dilinden farklı olmalıdır. Zira bilim, nesneleri, olguları ve durumları daha derinliğine ve daha kapsamlı olarak tanımlamak zorundadır. O, genel tanımlarla ve kavramlarla yetinemez. Sözgelişi özel eğitim disiplini açısından “sakat”, “kör”, “sağır” gibi genel kavramlar fazla bir anlam ifade etmemektedirler. Özel eğitimin, daha alt kategorilere ve nüanslara gereksinmesi vardır. Zira özel eğitim bakımından görme artığının niteliği ve derecesi son derece önemlidir.
“Engelli” sözcüğü, “sakat” sözcüğünden farklı olarak fiziksel ya da işlevsel bir durumun yanı sıra, belki de ondan daha çok toplumsal bir durumu ifade ettiğinden bir sosyal hizmet uzmanı için daha kullanışlıdır. Zira sakatlar, sakatlıktan daha çok devletin duyarsızlığından, halkın yanlış değer yargılarından, teknolojinin geriliğinden, kısacası önlerine dikilen toplumsal engellerden dolayı sıkıntı çekmektedirler. Bu engeller kalktığında sakatlık, basit bir fiziksel ve işlevsel özellik durumuna indirgenecektir. O nedenle sosyal hizmet uzmanı “engelli” sözcüğünü tercih ederek, onun toplumsal içeriğine vurgu yapmış olmakta; ayrıca gizil olarak bu sözcükle belirli koşulların sağlanması halinde sorunun aşılabileceği mesajını vermiş olmaktadır.
Tıp bilimi bakımından da sakat, sağır, kör gibi kavramlar büsbütün yetersizdir. Bir göz doktorunun dekolman, glokom, miyop, astigmat gibi tanımlara ve kavramlara gereksinmesi vardır. Bütün bu nedenlerle adlandırma konusundaki tartışma ve kafa karışıklığı anlamsızdır. Her alan ve her disiplin, kendi amacına konumuna uygun olan kavramsal araçları kullanmalı ve birbirlerinin seçimlerine müdahale etmemelidirler. Sorun bu denli yalındır.
Turhan İÇLİ

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

paylaşım için teşekkürler.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

paylaşım için teşekkürler...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

benim fiktrim de en azından engelli denilmesi?çünkü bana göre bu bir özür deyil bu bir sakatlılık deyil sadece engeldir!
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

araştırıyorum ve araştırmalar sonucunda bazen bir engelli'nin yaptığını ben yada bir bAŞKASI  yapamıyor:bakıyorum her iki kolu olmamasına rağmen ayaklarıyla resim yapabiliyoryada hem elleri hem ayaklarıı yok ama muhteşem yüzüyor:yani onlarda eksiklik yok onlara engel var;eyer engeller ortadan kalkar ve onlara  daha düzenli ve pratik bir yaşam sunulursa onlarda hiç bir sorun kalmaz diye düşünüyorum:)

• Ruhsuz
    • Verimlilik:
      0%

En güncel ve geçerli olanı:

Özel gereksinimli birey
кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя ©

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

Hangi kelime kullanılırsa kullanılsın burada sadece en önemli nokta  insanın insan olduğunu bilmesi ya değilse kelimelerin benim için şahsen pek önemi yok.

Ben ülkemde sadece yaşamak istiyorum o kadar. Sakat, özürlü, engelli bunlar sadece laf salatasının değişik versiyonudur başkada bir şey değil.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

DÜŞÜNCE FARKLILIĞI yada tecrübe siz daha büyük olduğunuz için belkide bunları artık sorun yapmıyor olabilirsiniz ama ben?muhammede özürlü yada sakat denildimi çok zoruma gidiyor ve muhammed'te kendini sıkmaya başlıyor engelli denildiğinde okadar kafama takmıyorum mesela...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

DÜŞÜNCE FARKLILIĞI yada tecrübe siz daha büyük olduğunuz için belkide bunları artık sorun yapmıyor olabilirsiniz ama ben?muhammede özürlü yada sakat denildimi çok zoruma gidiyor ve muhammed'te kendini sıkmaya başlıyor engelli denildiğinde okadar kafama takmıyorum mesela...

Anlıyorum sizi ama zaman içinde artık bazı şeylerin değiştiğini sizde göreceksiniz. Muhammed de görecek. Sadece sizin ihtiyacınız olan biraz zaman.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

bizde sabırsızlıkla o gelecek zamanı bekliyoruz....

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Sakat mı, özürlü mü, engelli mi? Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Engelli Memur Yerleştirme none Yanıt: 3 - Gösterim: 876 - none bolubeyi Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yapılan ... Devamı...
none Evimizin önüne engelli park yeri ayrıldı. none Yanıt: 5 - Gösterim: 2162 - none Burak Eren Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne daha önce yaptığımız başvuru üzerine evimizin önüne cumartesi günü engelli aracımız için park yeri a... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com