trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Hareket Algılama ile engelliler için alternatif bilgisayar kullanım sistemi  (Okunma sayısı 1663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Suspus
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra
Sydney Macquarie Universitesi’nin Sanal ve İnteraktif  Simülasyon Bölümü‘nde (dünya üniversitelerinde böyle bölümler de var) yapılan çalışmalarda, engelli bilgisayar kullanıcılarının hareket algılama sistemleri yardımıyla daha kolay bilgisayar kullanmaları amaçlanıyor.  Sistem, vücut pozisyonlarının yanında veri eldivenlerini gibi giriş aygıtlarını da kapsıyor.

Hareket algılama, Azınlık Raporu (Tom Cruise) ve yeni çekilen  Dünyanın Durduğu Gün (Keanu Reeves) gibi B-Tipi filmlerde karşımıza çıkan, kullanıcının ekrana dokunmak yerine  havada elleriyle verdiği komutlardan ibaret değil elbet.

Filmlerde bu etkileşim, havada asılı duran bir hologram ekran üzerinde yapılıyor. Hologramlar şimdiki teknoloji için henüz fazla pahalı olduğundan, engelli kullanıcılar için sıradan bilgisayarlara hareket algılama becerisinin kazandırılması daha uygun.

Aslında giriş aygıtları teknoloji oldukça doğru ilerliyor. Önce klavye vardı. Ardından fare geldi. Daha sonra light pen, dokunmatik ektran, multi-touch izledi. Şimdi ise harkete duyarlı aygıtlar, diğer adıyla “gesture recognition”.

Projenin sahiplerinden Dr. Manolya Kavaklı, klavye ve fare gibi standart giriş aygıtlarının çizim gibi doğal el hareketlerini tam olarak taklit edemediğini, ayrıca bu aygıtların ergonomik kullanım için ve engelli insanların kullanımı için tasarlanmış olmadıklarını belirtiyor:

“İki tür hareket algılama sistemi geliştirdik: DEsignin In virtual Reality (Sanal gerçeklikte tasarım)- DesIRe ve DRiving for Disabled (Engelliler için Sürüş) – DRive. DEsire, kullanıcının gerçek zamanlı simülatörleri ve diğer programları dinamik olarak kontrol edebilmesini sağlıyor. DRive ise el ve ayaklarını olmayan kişilerin omuz üzerine yerleştirilen yalnızca iki LED vasıtası ile araçlarını sürebilmelerini sağlıyor. Daha net hareketlerin algılanması için ise DataGlove adında bir veri eldiveni mevcut. ..”
 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   8.89%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


paylaşım için teşekkürler...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Hareket Algılama ile engelliler için alternatif bilgisayar kullanım sistemi Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Hareket kaybı olur mu none Yanıt: 4 - Gösterim: 652 - none umutluanne Selam A. Arkadaşlar. Bizim bebeğimiz 6 aylık meningomiyolosel li şantı var. Iki bacağında da aktif hareketi var [size=20pt]الله[/size] a şükür. H... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com