trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Gelin kaynana  (Okunma sayısı 7496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      73.33%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Gelin kaynana
« : 31 Temmuz 2010, 04:59 »
Bir zamanlar güzel bir köye muhteşem bir düğün olmuş. Bu düğünde köyün en güzel kızı ile köyün en yakışıklı delikanlısı birbirlerini severek evlenmişler. Ne var ki bu köyde yeni gelinler kaynanalarının evine gelin olarak geliyorlarmış. Yeni gelin ister istemez kocasının anasının evinde oturmak zorunda kalmış. Tabiki sadece bu güzel gelin kaynanasıyla birlikte aynı evde yaşamıyormuş. Köyün bütün yeni gelinleri aynı şekilde kaynanası ile kalıyormuşlar.

Düğünden bir zaman sonra gelinin kocası ve kayınpederi köyün uzak yerlerindeki tarlalara ekinler ekmek için her sabah erkenden evden ayrılıyorlarmış. Eve dönüşleri gece geç saatleri buluyormuş.

Zaman bu şekilde akıp giderken, gelinle kaynana arasında yavaş yavaş sıkıtılar oluşmaya başlamış. Kaynana bu sıkıntıları kocasının ve oğlunun duymamasını istiyormuş. Fakat gelin zaman geçtikçe kaynanasından nefret etmeye başlamış. Artık bu nefretini öyle ilerletmiş ki onu öldürmeyi bile düşünmeye başlamış. Fakat bu düşüncelerini kocasına da açamıyormuş. Ondan çekiniyormuş. Onun anasını tutacağını kendisine kötü davranacağını zannediyormuş. Bir şekilde kaynanasından kurtulmak istiyormuş. Başka bir eve taşınmaya düşünmüş fakat kocasının kabul etmeyeceğini biliyormuş. Bunu teklif edememiş kocasına. Günler sıkıntı içinde geçerken kendi kendine bir karar vermiş. Kaynanasını öldürmek istemiş fakat kimsenin de kendisinden şüpelenmemesi gerektiğini düşünmüş. Bir plan yapmış ve kasabaya gitmiş. Kasabada ki aktarın yanına giderek olayı anlatmış. “Benim kaynanam çok kötü bir insan bana sürekli zulüm yapıyor evde hiç huzurum yok bundan sonraki hayatımı huzurlu geçirmem için onun ölmesi lazım” diyerek aktardan zehir istemiş. Aktar kendisine “tabii vereyim fakat sen bu zehiri yavaş yavaş yemeğine koyacaksın yani her aşam azıcık yemeğine katacaksın zaman içinde o yavaş yavaş zehirlenerek ölür” demiş. “Fakat yapman gereken en öneli bir şey daha var” demiş. Ve gelin merakla sormuş. “Nedir o” Aktar sakin bir şekilde; “Sen bu zehiri kaynananın yemeğine koymaya başladığında ona çok iyi davranmalısın ki senden şüphelenmesinler. Aksi taktirde senin zehirlediğini anlarlar ve kendini hapishanede bulursun. Aile düzenin tamamen bozulur.” Demiş. Bu bilgileri ve zehiri alan gelin sevinç içinde köyüne gelmiş. Evde büyük bir mutlulukla akşam yemeğini yapmış. O kadar mutluymuş ki kaynanası bile şaşırmış. Akşam yemeğini öncelikle kaynanaya vermiş. Kimse görmeden de azıcık aldığı zehirden yemeğine koymuş. Kaynanasına karşı güler yüz göstermiş. Sevgi göstermiş. Kaynana olanlara hiçbir anlam verememiş.

Günler birbirini kovalamış. Gelin kaynanaya o kadar iyi davranmaya başlamış ki, kaynana bundan etkilenerek geline daha iyi davranmaya başlamış. Evin erkekleri bu olaydan bir şey anlamamışlar fakat, evde birhuzur ortamı olduğundan çok memnunlarmış. Aylar geçmiş gelin kaynanasını sevmeye başlamış bir zaman sonra en sevdiği kişinin o olduğunu görmüş. Fakat en sevdiği kişiyi zehirlemeye devam ediyormuş. Bundan hemen faz geçmiş ve alel acele kasabanın yolunu tutarak aktarın yanına varmış. Aktara; “Ben kaynanamı zehirlemekten vazgeçtim, meğer o dünyanın en iyi insanı imiş, ben farkına varamamışım, şimdi benim en sevdiğim insan o” diyerek daha önce aldığı zehirin panzehirini istemiş. Aktar; “Kızım sana daha önce verdiğim zaten zehir değildi. Sadece nişasta idi. O nedenle korkacak bir şey yok. Senden önce de ben çok geline nişasta vererek gelin kaynana arasını düzelmesine yardımcı oldum.” Demiş. Bunu üzerine gelin büyük bir sevinçle aktarın yanından ayrılarak köyüne geri dönmüş.
 Sonuç: Siz birilerine iyi davranırsanız, biliniz ki o birileri de size iyi davranmaya başlayacaktır. Yapılan kötülüklere karşı bir süre sabırlı olunursa arkasında iyiliklerin geleceğini bilmemiz gerekiyor.

HTML clipboardKaynak: aktuelegitim.com

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      2.22%

none
Ynt: Gelin kaynana
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2010, 18:22 »
paylaşım için teşekkürler bolubeyi...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• seciniz
    • Verimlilik:
      82.22%

none
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2014, 22:34 »
güzel hikaye  appl appl appl appl
Sonuçta çok güzelde neden se hep o sabırı biz sergilemek zorunda kalıyoruz karşımızda hiç ilk adımı atmıyor uhu uhu
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2014, 22:51 »
Paylaşım için teşekkürler

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      100%

none
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2014, 09:46 »
güzel hikaye  appl appl appl appl
Sonuçta çok güzelde neden se hep o sabırı biz sergilemek zorunda kalıyoruz karşımızda hiç ilk adımı atmıyor uhu uhu
Sabır gösteren mükafatı alır.Tersinden bakarsak olaya bu sabrımız neticesinde cennette kazanacağımız derecelere kavuştuğumuzda bize bu sıkıntıları yaşatanlara sonsuz teşekkür edebiliriz.İyi ki bana öyle davrandın,beni sıkıntılara soktun,bende sabrettim ve senin sayende bu nimetlere kavuştum.Sıkıntılar olmasaydı sabırda anlaşılmazdı.Nice insanlar gık demeden sesini çıkarmadan nice insanların kahrını çekti,bu dünyadan öylece göçüp gitti.Annesi küçük yaşta vefat etmiş,üvey anne elinde bekarlığında ailesinden,evlendiğinde yıllarca eşinden türlü sıkıntılar çekmiş,bir gün gülmeden görmeden bu dünyadan göçüp gitmiş.Kendisi morgdaydı,biz defin işlemleri ile uğraşıyoruz.Daha toprağa vermemiştik.O sabah geç uyanan komşumuzun kızı annemi rüyasında görmüş.Parmağında cihanı aydınlatan büyük çok parlak bir yüzük.Sormuş anneme:Fatma abla senin öyle yüzüğün yoktu nerden aldın onu? Annem:Bunu bana الله tarafından taktılar demiş.daha toprağa girmeden mükafatını almış annem.Bediüzzaman hazretleri şöyle der:Cennet ucuz değil,cehennem dahi lüzumsuz değil.
Bu dünyada biraz çile çekmek gerekir.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• HÜMEYRA ZEYNEP KARAMAN
  • Yer:

none
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2014, 05:18 »
Paylaşım için teşekkürler

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2014, 09:19 »
Çok sevdiğim bir hikaye. Bende hep derim, çok kötü sandığımız insan bile olsa  sabır gosterince aslında hiçte öyle olmadığını görürsünüz.  Her insanın iyi bir tarafı mutlaka vardır.
Paylaşım için teşekkürler.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.