trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

* Deniz'in ninnisi

none Gönderen Konu: Tesadüfen Bulduğum Bir Spina Bifidalı  (Okunma sayısı 8921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Tesadüfen Bulduğum Bir Spina Bifidalı
« : 14 Şubat 2011, 21:58 »
Merhaba arkadaşlar;

Dün tesadüfen bir akrabamızın 14 yaşındaki çocuğunun da spina bifidalı olduğunu öğrendim. Biraz önce babasıyla konuştum. Bayağı bir dert yakındı.

Sene 1996'da Gaziantep devlet hastanesinde başhekim ameliyatını yapmış. O zaman doktor en fazla 15-16 yıl yaşar demiş. Ameliyatı yapmışlar daha sonra sonda kullanmaya başlamışlar. İdrarını tutamıyormuş. Hem büyük idrar hem küçük idrarı. Şu an söylediğine göre böbrekleri bitmek üzereymiş. Hatta umudu kesmişler, bir kaç yıl içerisinde gider diye bekliyorlar. Ben görüştüğümde durumu çok abarttıklarını biraz rahat olmaları gerektiğini belirttim.

Bu abimize nasıl yardım edebiliriz? Biz daha bu yolda yeniyiz. Sizler illa ki bizden daha tecrübelisiniz.  Tecrübelerinizi aktarabilir misiniz?

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      11.11%

Spina bifidalı bireylerin tedavileri yapıldıklarında ömürleri bakımından sağlıklı insanlardan farkı yoktur. Fakat özellikle ürolojik kontrolleri ve tedavileri aksatılıp, oluruna bıraklılırsa çocuklar maalesef ergenlik çağında kaybedilir.

Bir de anlattıklarınızda tutarsızlık var. Çocuk idrarını hiç tutamıyor be mesenade idrar depolama olayı gerçekleşmiyorsa sonda kullanmasına gerek yok. Spina bifidalılarda mesanenin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi bakımından 3 çeşit mesane bulunabilir.

Birincisi: Mesane fonksiyonlarını yerine getiriyordur. Sağlıklı bir insandan farkı yoktur.

İkincisi: Mesane depolama görevini yapabilmekte fakat ihtiyaç halinde mesane tam olarak boşalmamakta, içerde fazla miktarda idrar kalmaktadır. Bu tip hastalarda mesane aşırı derecede dolduğunda idrar kaçırma olayı gözlenir. Bu durum önlem alınmazsa uzun vadede böbrekleri bozar ve böbrek yetmezliğinden hasta kaybedilir. Bu nedenle geç kalınmadan tak uygulamasına başlanmalı, mesena çok küçükse ilaçlarla ya da mesane büyültme ameliyatlarla mesane genişletilmeli, mesanenin ani kasılmalarının önüne geçilmelidir.

Üçüncüsü: Bazı hastalarda ise sfinkter kası devamlı olarak gevşek durumdadır ve bu nedenle mesane idrar depolama işlevini yerine getiremez, hasta devamlı idrar kaçırır, haliyle de mesane dolmaz. Böbreklere kötü bir etkisi yoktur. Sonda kullanmak gerektirmez.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

Hasan Bey;

Az önce telefonla görüştüm sonra buraya yazdım. Yarın yüzyüze gelip görüşeceğiz. Orada daha sağlıklı bilgi alabilirim. Bana telefonda sonda kullandıklarını söyledi. İdrarını tutamıyor dedi. Hatta mesaneye botoks yapılmış galiba daha önce. Yarın görüşürken size telefonla ulaşabilme imkanımız var mıdır? Siz bu konuda bizi daha iyi aydınlatırsınız.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      11.11%

Telefon numarımı özel mesajla bildirdim.

• Verimlilik:
      0%

Teşekkürler Hasan Bey;

Hangi saatlerde müsait olursunuz. Dersinizin olduğu saatte aramayalım rahatsız etmeyelim derste.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      11.11%

Sabah 8-10 arası arayabilirsiniz.

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

Geçmiş olsun.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Tesadüfen Bulduğum Bir Spina Bifidalı Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none spina bifidalı gebelik none Yanıt: 10 - Gösterim: 1824 - none sadan selam. öncelikle allah hepimize şifalar versin. Mersinde yaşamaktayım eşim 32 haftalık hamile.hamileliğin 21. haftasında kadın d... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com