trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Temiz Aralıklı Kateterizasyon (TAK ya da CIC)  (Okunma sayısı 27255 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Temiz Aralıklı Kateterizasyon (TAK ya da CIC)
« : 10 Kasım 2007, 22:06 »

.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

TAK hakkında makaleyi okumak için aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.spinabifidaturkey.com/web/tak.pdf

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

Mesanenin sağlıklı olarak boşaltılabilmesi için, temiz aralıklı kataterizasyon çok önemli bir yöntemdir. Çocuğun yaşına uygun kalınlıkta seçilen sondalar, idrar yolundan veya ameliyatla oluşturulan kanallardan mesaneye ilerletilerek idrarın tam olarak boşalması sağlanır. Yaşı ilerledikçe çocuk kendi kendine kateterizasyon uygulayabilecek hale gelir.
İdrar kaçırmanın önlenmesi için mesane çıkışını daraltacak operasyonlar veya yapay sfinkter yerleştirilmesi ameliyatı gerekli olabilir.
Meningomyelosele bağlı nörojen mesaneli çocukların mesane bozukluklarının birbirinden farklı olduğu; bu nedenle her çocuk için uygun olan tedavinin farklı olacağı akılda bulundurulmalıdır.
Başlangıçta karmaşık görünebilecek, uyulması zor gibi gelen tedavi şekilleri uygun takip ve adım adım uygulama ile günlük yaşamın bir parçası haline gelmekte, çocuk ve ailenin yaşam düzeyi belirgin olarak düzelmektedir.

Kaynak: www.saglik-info.com

• Verimlilik:
      0%

Ben bu kendinden kayganlaşan sondayı oğlumda kullanamadım.elimden çok kaydı sondayı takmakta zorlandım.Ufak olduğu içinde çok kıpırdanıyor yapmak istemiyor o yüzden kayganlaştırıcı sonda yerine,Nelaton sonda alıyorum. batikon yerine, roll isminde antiseptik sprey kullanıyorum daha sonrada sondasının ucuna kayganlaşması için stafine isminde antibiyotikli krem sürüp o şekilde sondasını takıyorum.Dr. hiç danışmadım ama :) divertikül çıkana kadar hiç enfeksiyonda yaşamadım bu şekilde.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

Kendinden jelli olmayan sondalar için kayganlaştırıcılar var. Onlardan ya da eczaneden satın alacağınız asitsiz zeytin yağını alkol ile dezenfekte edip kayganlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağını ihtiyacınız kadar bir kaba koyun. Üzerine alkol döküp yanan kibriti yaklaştırın. Alkon yanarken zeytinyağını dezenfekte edecektir. Geçmiş olsun. Ayrıca kendinden jelli sondayı da elinizden kaydırmadan uygulamayı yapmak mümkün. Doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

• Korku-dolu
    • Verimlilik:
      0%

ben kalıcı sondayı hiç tavsiye etmiyorum mesela bana 1 saat sonda takılsa anında iltihap oluyor ve çok acı çekiyorum o yüzden kullanmıyorum sonda
murat_1988

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

kalıcı sonda hem enfeksiyon açısından hemde sosyal hayat açısından banada uygun gelmiyo...
-KaLpTe YaRa GöZdE YaŞ HaYaT BöYLe ArKaDaŞ-

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

Spina bifidalılarda kalıcı sonda kullanılmaz zaten.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.