trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Nefroloji ve üroloji  (Okunma sayısı 13140 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Nefroloji ve üroloji
« : 03 Aralık 2012, 16:09 »
Ben merak etmiştim nefroloji ile üroloji arasındaki fark ya da bağlantıyı araştırdım sizinle paylaşmak istedim. Nefroloji, böbreklerin cerrahi müdahale gerektirmeyen hastalıkları ile ilgilenen iç hastalıklarının bir branşıdır. Birçok böbrek hastalığının hem üroloji, hem de nefrolojiyi ilgilendiren ortak yerleri bulunmaktadır. Bu nedenle bilhassa böbreğin süzme faaliyetinin bozulduğu hastalıklarda ürolog ve hefrologlar ortak çalışma göstermektedirler. Üroloji erkeklerde böbrekler, üreter adı verilen idrar kanalları, mesane, prostat, penis, sperm keseleri, yumurtalar ve sperm kanallarını, kadınlarda ise bunlardan cinsel faaliyet dışında kalan organların her türlü hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu organların doğumsal anormallikleri, iltihapları, kanserleri ve faaliyet bozuklukları ile ürologlar ilgilenir.

Nefroloji (böbrek hastalıkları) ile Üroloji arasındaki fark nedir?
Ürolojinin alanı vücut açısından çok daha geniş bir alanı kapsadığı gibi hem medikal hem cerrahi tedavi prensiplerini içerir.

Oysa Nefroloji sadece böbrek hastalıklarıyla ilgili olup böbrek yetmezlikleri ana konusudur. Nefroloji’nin üroloji gibi cerrahi çalışma alanı yoktur.

Halk arasında diyaliz diye geçen tedavi şekli nefroloji biliminin sorumluluğundadır.

Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Nefroloji ve üroloji Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Muhammed'in üroloji kontrolleri none Yanıt: 366 - Gösterim: 53907 - none muhammed evet üroloji de de çok şükür çok sorun çıkmadı sintigrafi ulttrason temiz çıktı.tit ve idrar kültüründe biraz üreme var dedi dok... Devamı...
none Üroloji test sonuçları none Yanıt: 21 - Gösterim: 3773 - none meteor ürodinami sonuçu: 22 yaşında mmc nedeniyle  opere ancak hiçbir ürolojik tedavi altında olmayan bilateral  reflüsü ve ateşli idra... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com