trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Araştırma: Yürüme yaşı ile seviye arasındaki ilişki  (Okunma sayısı 12373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      73.33%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

hastaneRoyal Children Hospital'da 173 spina bifida vakasında yürüme yaşı ile spina bifidanın seviye arasında bir araştırma yapılmış. Sonuçlar şöyle:

Torakal seviyede spina bifidası olan 35 çocuktan 7'si 4 yıl 6 ayda yürümüş. Bunlardan üçünün yürüyüşü 7 yıl 6 ayda sonlanmış.

L1-L2 seviyesinde spina bifidası olan 10 çocuktan 5 tanesi 5 yıl 2 ayda yürümüş. Bunlardan üçünün yürüşü 6 yıl 11 ayda sonlanmış.

L3 seviyesinde spina bifidası olan 15 çocuktan dokuzu 5 yaşında yürürken üçünün yürüşü 7 yaşında sonlanmış.

L4-L5 seviyesinde spina bifidası olan 45 çocuktan 38 tanesi 3 yıl 10 ayda yürümüş. Bunlardan beşinin yürüyüşü 9 yıl 1 ayda sonlanmış.

Sakral seviyede spina bifidası olan 68 çocuğun tamamı 2 yıl 2 ayda yürümüş ve bu çalışma tamamlandığında hepsi yürür vaziyette imiş.

Kaynak: Williams E, Broughton N. S, Menelaus M. B, Developmental Medicine & Child Neurology 1999, 41: 446 – 449
Yönetici Yorumları Spina bifidanın seviyesi ne kadar aşağıda ise çocuğun yürüme şansı o oranda artmakta. Yapılacak olan fizik tedavi ve rehabilitasyon çocuğun yürüme şansını artıracaktır. Yürüyüp de sonradan yürüyebilme yeteneğini kaybeden çocuklarda fizik tedavi ve rehabilitasyonun yapılmadığını ya da aksatıldığını düşünüyorum. Yaşın ilerlemesiyle alınan kilolar da yürümeye engel teşkil edebilir. Aynı şekilde çocuğun yaşı ilerledikçe boyu uzayacağından gergin omurilik sendromu (tethered cord) oluşması durumunda çocuk yürüyebilme yeteneğini kaybedebilir. Bu nedenlerle çocuk boy uzamasını tamamlayana kadar gergin omurilik sendromu bakımından takipte olmalı ve fizik tedavi ve rehabilitasyon aksatılmamalı ve çocuğun aşırı kilo alması engellenmelidir. Aşırı kilo yürümeyi zorlaştırıp çocuğu yoracağından yürüyebilen bir çocuğun yaş ilerledikçe destekli yürüyüşü seçmesine ya da tekerlekli sandalyeyi tercih etmesine neden olabilir.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Usumekte
    • Verimlilik:
      0%

Yürüme süreleri çok kısaymış  uhu uhu
İyi değil demek ne haddimize
Şükürler olsun her halimize...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

paylaşım için teşekkürler
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

Paylaşım için teşekürler.
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

L1-L2 seviyesinde spina bifidası olan 10 çocuktan 5 tanesi 5 yıl 2 ayda yürümüş. Bunlardan üçünün yürüşü 6 yıl 11 ayda sonlanmış.

L3 seviyesinde spina bifidası olan 15 çocuktan dokuzu 5 yaşında yürürken üçünün yürüşü 7 yaşında sonlanmış.

L4-L5 seviyesinde spina bifidası olan 45 çocuktan 38 tanesi 3 yıl 10 ayda yürümüş. Bunlardan beşinin yürüyüşü 9 yıl 1 ayda sonlanmış.

Sakral seviyede spina bifidası olan 68 çocuğun tamamı 2 yıl 2 ayda yürümüş ve bu çalışma tamamlandığında hepsi yürür vaziyette imiş.

Yanlışmıyım bilmiyorum ama bana göre bu seviye de olan çocukların yürüme sansı çok yüksek eğer doğru tedavi ve gereken işlemler yapılır ise hepsinin yürüme sansı olabilir diye düşünüyorum.....
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

Paylaşım için teşekkür ler.
Sabret; doğrusu الله muhsinlerin ecrini zayi etmez...

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

Paylaşım için teşekürler.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

Paylaşım için teşekkürler.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      93.33%

Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,