trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Anne karnında ameliyat artık Türkiye'de de yapılıyormuş  (Okunma sayısı 1931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

resimTürkiye’de ilk kez, anne karnında açık omurga ameliyatı olan iki bebek başarılı operasyondan bir ay sonra kalıcı hasara uğramadan dünyaya geldi. Keşke daha önceden olsaydıama çok şukur bunada.
Anne karnında kader dostluğu
Umut Ali Gül ile Alperen İshak Günhan; Türkiye’de ilk kez, anne karnında Spina Bifida (Açık Omurga) ameliyatı olarak tarihe geçtiler. Şubat ayında Florence Nightingale Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyondan bir ay sonra dünyaya gelen bebekler, ailelerinin deyimiyle “kader arkadaşı” oldu. Sakat doğma riskinden kurtulan ve ailelerine büyük sevinç yaşatan iki aylık bebeklerin sağlık durumları gün geçtikçe iyiye giderken, ameliyatı gerçekleştiren isimlerden Prof. Dr. Kerem Özel, “Doğumdan sonraki iki hafta rüyada gibiydim. Yaşadığım duyguları tarif etmem çok güç, aya adım atmak gibiydi” dedi. 
“Spina Bifida (Açık Omurga) hastalığı çocuklarda; motor ve omurilik problemleri, kısmi felçler, hidrosefali (beyinde sıvı toplanması) idrar ve büyük tuvaletini kaçırma, ileri böbrek yetmezliği ile skolyoz gibi bir takım hastalıklara neden oluyor. Her yıl 1 milyon 200 bin doğumun gerçekleştiği Türkiye’de, Spina Bifida görülme sıklığı binde iki olarak kaydediliyor. Bugüne kadar, bu hastalıkla dünyaya gelen bebekler hemen akabinde ameliyata alınırken, neredeyse tamamında kalıcı hasarlar meydana geliyordu. Birçok ailenin yaşamını altüst eden “Açık Omurga” hastalığına karşı Florence Nightingale Hastaneleri bünyesinde, Türkiye’de ilk kez anne karnındaki bebeklere Spina Bifida ameliyatı yapıldı.
Prof. Dr. Özel, ameliyatın detayları hakkında şu bilgileri verdi:
“3 saatlik başarılı bir ameliyat gerçekleştirildi. Bebeklerimiz tamamen sağlıklı doğarken, hem Umut Ali, hem Alperen İshak, ömür boyu sakatlıktan kurtulmuş oldular. Anne ve bebeği olmak üzere iki canlı da, aynı anda ameliyat gerçekleştirdik. Tıp literatüründe 7 yıldır var olan ameliyat modeli için 2 yıllık bir eğitim sürecinden geçtik. Bebekler, şu an 2 aylık oldular ve bir daha Spina Bifida hastalığının yeniden nüksetmesi söz konusu değil. Şayet söz konusu operasyonlar yapılmamış olsa çok büyük ihtimalle Umut ile Alperen’in bacak hareketlerinde bozukluk, beyinde sıvı toplanması görülecek, ileriki yaşamlarında böbrek fonksiyonları iflas edecekti.”

‘2 kardeş gibi büyüyecekler’

Ekrem ve Nazife Gül çifti de 2 aylık bebekleri Umut Ali’nin sağlığına kavuşmasından son derece memnunlar. Mutlulukları gözlerinden okunan çift şunları söyledi:  “İki aile kader birliği yaptık. Şayet tek olsaydık, her şey daha zor olurdu. Sonuçlar çok güzel. Bundan sonra evde geçireceğimiz vakitleri düşünüyoruz. الله bize mucize gönderdi. Spina Bifida diye bir hastalığın adını bile duymamıştım. Umut ve Alperen gerçek ‘kader arkadaşları’ olarak adeta iki kardeş gibi büyüyeceklerdir. Mucizeyi gerçekleştiren doktorlarımıza çok teşekkür ederiz.”

‘İlk kez kucağımıza aldık’

Yoğun bakımdan 2 ay sonra çıkartılan Alperen İshak’ın ailesi duygularını şöyle dile getirdi:  “Karar vermek çok zordu. Ancak doktorlarımıza inandık. Ameliyatın ardından bebeğimiz yoğun bakıma alındı. Annesi olarak sadece süt vermek için kucağıma alabiliyordum. Bugün ise oğlumuzu ilk kez kıyafetleriyle kucağımıza almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Herkese çok teşekkür ederiz. İshak isminin, içindeki harfler ameliyata giren doktorların isimlerinden meydana geliyor. Doktorlarımızın ismini, bir şekilde oğlumuzda yaşatmak istedik. Ana rahminde Spina Bifida ameliyatı sadece 2-3 ülkede yapılabiliyormuş. Umarız bundan sonra, bizim durumumuzdaki ailelere ‘Çocuğunuzu aldırın’ önerisinde bulunulmaz.

Kaynak: milliyet

• Sekercik
    • Verimlilik:
      0%

Haberler de izledim bende gerçekten çok mutlu oldum.Sizin gibi keşke o zaman da olsaydı cümlesini kurmadan edemedim  uhu Yaşanması gerekenleri yaşıyoruz ne eksik ne fazla hamd olsun diyelim. Ameliyatın ülkemizde yapılması gerçekten harika bir şey ama detayları nasıl merak ediyorum tabi.Tamamen mi sağlıklı doğdu bebekler yoksa en az hasarla mı?  bilmxxxem
Paylaşım için teşekkürler...
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      15.56%

Bu ameliyat yurt dışında bazı merkezlerde yapılıyordu. Artık ülkemizde de yapılıyor olması çok güzel bir gelişme. Sonuçların doğduktan sonra ameliyat olanlarla karşılaştırıldığında daha yüz güldürücü olduğu gözlenmiş.

Bu konuda daha önce açılmış bir kaç konumuz daha vardı. Linkini vereyim. İncelemek isteyenler olabilir.

Link: http://www.spinabifidaturkey.com/smf/index.php?topic=9744.0
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

Evet izledim çok büyük başarı Türkiye de böyle güzel şeyler duyunca da daha da umytlanıyorum. Inşaallah daha nice güzel şeylere imza atar hekimlerimiz.
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Arastirmaci
    • Verimlilik:
      0%

Çok güzel bir haber, önemli olan ülkemiz genelinde yaygınlaşması, çok sevindim,  appl appl appl
الله c.c. yardımcınız olsun...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      24.44%

Spina Bifida ile mücadelede inşallah önemli bir dönüm noktası olur.Türkiye de yapılabilmesi ayrı bir gurur kaynağı.
Florence Nightingale hastanesi'nde bu konuyu Kerem hocayla bizzat görüşmüştüm,anne karnında ameliyat çalışmaları olduğunu söylemişti.الله razı olsun,ellerine sağlık ömrüne bereket versin. appl appl
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Anne karnında ameliyat artık Türkiye'de de yapılıyormuş Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Artık engelli çocuklar da mobilize olabilecek none Yanıt: 2 - Gösterim: 1477 - none bolubeyi Yabancı bir internet sitesinde engelli çocuklara mobilizasyon sağlamak için yapılmış araçlara rastladım ve sizlerle paylaşmak is... Devamı...
none Biriciğim dönüyo artık =) none Yanıt: 11 - Gösterim: 3063 - none Derin Bugün çok mutlu oldum kızım ilk kez sırtüstü pozisyondan yüzükoyun pozisyona geçti.Çok mutluum kelime bulamıyorum anlatacak. Devamı...
none Meleğim'in dişleri var artık :))) none Yanıt: 9 - Gösterim: 3001 - none Derin Bu hafta bizim için yeniliklerle geçiyo arkadaşlar.Kızm 11 aylık oldu ve bugün alttan iki dişini birden patlatmış çok sevindim.P... Devamı...
none Çift dili anne karnında öğreniyorlar none Yanıt: 0 - Gösterim: 707 - none kosovalı İki dilin konuşulduğu bir ortamda, bebeklerin anne karnından itibaren diller arasındaki farkı ayırt etmeyi öğrendiği ortaya çıkt... Devamı...
none Spina bifida için anne karnında yeni bir umut none Yanıt: 4 - Gösterim: 2483 - none Burak Eren         Omurilikte meydana gelen gelişim bozukluğunun, cenine yapılacak müdahaleyle doğumdan aylar önce düzeltilebileceği bildir... Devamı...
none Artık hep burdayız none Yanıt: 14 - Gösterim: 3268 - none berfin ece Selam arkadaşlar. 6 ay gibi uzun bi süreden sonra herkese merhaba. Artık yeni evimizdeyiz. Tekrar neti açtırdık. Zaman zaman bak... Devamı...
none Anne karnında spina bifida ameliyatı none Yanıt: 10 - Gösterim: 6106 - none bolubeyi Yurt dışında 3 hastanede uygulanan bir spina bifida ameliyatı yöntemi. Fetal ameliyatlar hayat kurtaracakDetails Devamı...
none Artık emekliyoruz none Yanıt: 16 - Gösterim: 3840 - none mert aydin Bayramda Burdur'a memleketine gitti. Oğlum oranın havasından mıdır ne Mert asker gibi sürünmeye basladı. İstediği şeyi yapabiliy... Devamı...
none Anne Karnında Spina Bifida Ameliyatı -2 none Yanıt: 12 - Gösterim: 3512 - none bolubeyi Videoda bebek henüz anne karnındayken yapılan spina bifida gösterilmekte. Bebek ameliyattan 7 hafta sonra sezeryanla dünyaya gel... Devamı...
none Artık bizim de arabamız var none Yanıt: 37 - Gösterim: 7551 - none HÜMEYRA [size=20pt]الله[/size]a çok şükür artık bizimde arabamız var çok iyi bişey olmasada artık hastane yollarında dolmuşla uğraşmayacaz. Çocuk arabası... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com