trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Sabancı Vakfı Bursları  (Okunma sayısı 1210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Sabancı Vakfı Bursları
« : 17 Ağustos 2010, 20:43 »
  BURSLAR HAKKINDA GENEL BİLGİ
Sabancı Vakfı Bursları başarılı ve maddi  desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilmekte olup, karşılıksız  ve öğrenciye bir mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü  getirmez. Burslar, Ekim-Haziran arasında 9 ay süresince öğrencinin  banka hesabına havale edilir.
Her yıl Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) üstün  başarı gösteren öğrencilere sağlanan “Üniversiteye Giriş  Bursu” dışında yine ÖSS'de üstün başarı gösteren ve  Sabancı Vakfı tarafından belirlenen “Kalkınmada Öncelikli  İllerdeki Liselerden Mezun Öğrenciler” ile “Engelli  Öğrencilere” de burs sağlanmaktadır. Ayrıca, VİSTA  Turizm ve Seyahat A.Ş.’nin şartlı bağışı ile "Sabancı  Vakfı-Vista Bursu" da 2009-2010 öğretim yılından  başlayarak uygulamaya konulmuştur.   
Kuruluş  yılı 1974’ten bugüne kadar 35.000’in üzerinde burs veren  Sabancı Vakfı 2009-2010 ders yılından başlayarak uygulamaya  koyduğu Sabancı Vakfı-Vista Bursu ile burs programına her yıl  380 yeni öğrenci eklemekte, eski bursiyerler ile birlikte bursiyer  sayısı 1.300'ü aşmaktadır.
Sabancı Vakfı Bursları üniversiteye yeni giren  öğrencilere aşağıda belirtilen koşullarda verilmektedir. Ara  sınıf öğrencilerine, ikinci öğretim öğrencilerine ve  lisansüstü öğrencilerine burs verilmemektedir.

 
Üniversiteye Giriş Bursu
ÖSS'de  Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak  yine Sabancı Vakfı tarafından burs kontenjanı tahsis edilen  üniversitelere yerleştirilen başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı  olan öğrencilere verilir.
Burs  başvurusu yapmak isteyen öğrenciler 15 Eylül - 15 Ekim tarihleri  arasında öğrenim gördükleri üniversiteye başvuru yaparlar.  Bursiyer seçimleri üniversite tarafından gerçekleştirilerek  seçilenlerin isimleri Sabancı Vakfı’na bildirilir.
Burs  duyurusu için tıklayınız...   

 
Kalkınmada Öncelikli İller  Bursu

 
Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden  birinde doğan ve ortaöğrenimini bu illerdeki bir öğretim  kurumunda tamamlayarak ÖSS'de yerleştirme puanı sıralaması  açısından en üst sıralamada olan her il'den birer öğrenciye  tahsis edilir.  Bu şekilde burs tahsis edilecek öğrencilerin  Sabancı Vakfı'nın burs  kontenjanı ayırdığı üniversitelere yerleştirilmiş  olmaları gerekir. Burs alacak öğrenciler Öğrenci Seçme ve  Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) alınan listelerden tespit edilerek  Sabancı Vakfı tarafından yerleştirildikleri üniversitelere  bildirilir ve bursiyerler Üniversite tarafından bilgilendirilir.   

 
Engelli Öğrenciler Bursu

 
Görme, ortopedik ve işitme engelli gruplar  içerisinde olup, ÖSS'de yerleştirme puanı sıralaması açısından  her gruptan en üst sıralamada yer alan beşer öğrenciye tahsis  edilir. Bu şekilde burs tahsis edilecek öğrencilerin Sabancı  Vakfı'nın burs kontenjanı ayırdığı üniversitelere  yerleştirilmiş olmaları gerekir. Burs alacak öğrenciler ÖSYM’den  alınan listelerden tespit edilerek Sabancı Vakfı tarafından  yerleştirildikleri üniversitelere bildirilir ve bursiyerler  Üniversite tarafından bilgilendirilir.

 
Sabancı  Vakfı-Vista Bursu 
 
           Sabancı           Vakfı tarafından burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin           Meslek Yüksekokullarına (MYO) bağlı 2 yıllık Turizm ve           Seyahat Hizmetleri ve Ağırlama Hizmetleri Bölümlerine Sınavsız           Yerleştirilen Öğrenciler burs kapsamında değerlendirilir.
Burs           başvurusu yapmak isteyen öğrenciler 15 Eylül - 15 Ekim           tarihleri arasında öğrenim gördükleri üniversiteye başvuru           yapabilirler.
Başvuru için yerleştirmeye esas Ortaöğretim           Başarı Puanının en az 65 olması gerekmektedir.            
Detaylı bilgi için tıklayınız...
   
           
   
 
 
Diğer Burslar
Ayrıca,  şartlı bağışçılar tarafından belirlenen okullardaki  ilköğrenim ve ortaöğrenim öğrencilerine de burs sağlanmaktadır.  Bu öğrenciler, genellikle Sabancı ailesinin adını taşıyan  okullarda üstün başarı gösteren, şartlı bağışçının  belirlediği koşulları taşıyanlar arasından söz konusu  okulların Burs Komiteleri tarafından seçilir.

 
Bursun Devamı
Öğrenimine  başarıyla devam eden öğrencilerin bursları, burs almaya  başladıkları tarihten başlayarak kayıtlı oldukları öğretim  programındaki normal öğrenim süresi dâhilinde devam eder.  Sabancı Vakfı-Vista Bursu için ödeme süresi 2 yıl ile  sınırlıdır. Hazırlık sınıfında azami bir ders yılı için  burs ödenir. Bursiyerlerin başarı ve disiplin durumları her dönem  başında öğretim kurumundan bilgi alınarak takip edilir.

 
Burs  kontenjanı tahsis edilen üniversiteler dışında bir kurumda  öğrenim gören bursiyerler okullarından alacakları öğrenim ve  başarı durumuna ilişkin belgelerin aslını her yıl Eylül ve  Şubat ayında yılda iki kez Sabancı Vakfı’na göndermek  zorundadırlar. Vakıf Yönetimi tarafından istenen bilgi ve  belgeleri zamanında iletmeyen, başarısız olan, disiplin cezası  alan, okul ile ilişkisi biten veya başka bir kurumdan burs aldığı  belirlenen öğrencilerin bursları kesilir.

 
Burslar Hakkında Kısa Kısa...
 
 • Sabancı     Vakfı bursları, T.C. uyruklu ve her yıl üniversiteye yeni kayıt     yaptıran lisans öğrencileri için geçerlidir.      
 • Sabancı     Vakfı-Vista Bursu 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına yöneliktir.        
 • Üniversite     Giriş Bursu için öğrencilerin Sabancı Vakfı tarafından     belirlenen en az taban puanlar ile belirlenen üniversitelere     yerleştirilmesi ve maddi desteğe ihtiyacı olması gereklidir.      
 • Sabancı     Vakfı-Vista Bursu için mali gereksinim yanı sıra yerleştirmeye     esas ortaöğretim başarı puanının en az 65 olması ve sınavsız     geçiş ile yeni yerleşme şartı aranmaktadır.      
 • Taban     puanlar, üniversiteler ve ödemeler için;      
          
 • Burs     başvurusu için istenen taban puanlar ve üniversiteler her yıl     Ağustos ayının ilk haftasında web sitemizde ilan edilir.      
 • Başvurular     15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında öğrencinin kayıtlı olduğu     üniversitenin Öğrenci İşleri/Burs Ofisi kanalıyla kabul     edilmektedir. Bu tarihler dışında burs başvurusu mümkün     değildir. Sonuçlar yine aynı birimler tarafından Üniversitelerde     Kasım ayı içerisinde duyurulmaktadır.      
 • “Üniversite     Giriş Bursu” ve “Sabancı Vakfı-Vista Bursu” için bursiyer     seçimleri üniversiteler tarafından, “Kalkınmada Öncelikli     İller” ve “Engelli Öğrenciler” Bursları için bursiyer     seçimleri ÖSYM'den alınan listeler çerçevesinde Sabancı Vakfı     tarafından yapılır.      
 • Sabancı     Vakfı bursları karşılıksızdır ve öğrenciye herhangi bir     mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmez.      
 • Öğrenimine     başarıyla devam eden ve Burs     Kesilmesini gerektiren herhangi bir durum olmayan öğrencilerin     bursları, burs almaya başladıkları tarihten başlayarak kayıtlı     oldukları öğretim programındaki normal öğrenim süresi     dahilinde devam eder. Ancak bu süre Sabancı Vakfı-Vista bursları     için 2 yılı aşamaz.      
 • Aşağıdaki     durumlarda burs programımız bulunmamaktadır:      
     
  • Orta        öğrenim bursu         
  • Yüksek        Lisans ve Doktora bursu         
  • Yurt dışı        öğrenimi için burs         
  • Burs        kontenjanı ayrılan üniversiteler dışındaki üniversiteler        için burs         
  • Üniversite        Ara Sınıflara burs         
  • Okul        harcının karşılanması için burs         
  • Kurs        ücretinin karşılanması için burs         
       
 • Sabancı Vakfı dışında kişi ve     kurumlardan burs alan bursiyerlerin belirlenmesi için Sabancı     Vakfı burs veren kişi ve kurumlarla işbirliği yapabilir,     bursiyer bilgilerini paylaşabilir.      
  Burslar ile ilgili sorularınıza web sitemizde cevap  bulamadıysanız öncelikle Sıkça  Sorulan Sorular sayfasını incelemenizi öneririz. Soracağınız  sorunun cevabı, bu sayfadaki “Kısa Kısa” başlığı altında  veya Sıkça Sorulan Sorular arasında yoksa sorunuz cevaplanacaktır.
 ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

 • avatar-yetki

   • Mutlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Ynt: Sabancı Vakfı Bursları
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2010, 13:51 »
Paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com