trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

* Feyza'nin ninnisi

none Gönderen Konu: Spina Bifida Hidrosefali  (Okunma sayısı 4012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Spina Bifida Hidrosefali
« : 15 Mayıs 2013, 17:03 »
Merhaba ben İlknur. 56 günlük doğuştan hidrosefali ve sipina bifida rahatsızlığı olan bir kız çocugum var bebeğim doğumdan üç gün sonra bel açıklığından (sipina bifida üst düzeyde yani MENİNGOMYELOSEL ) ameliyat oldu 7 gün sonra da kafasına şant takıldı. Düzenli olarak çocuk cerrahi, beyin cerrahi, neroloji, nefroloji ye gidiyoruz bebeğim ayaklarını hisetmiyor sadace sol bacağının ayagını oynatabiliyor çocuk doktoru bu çocukta haraket beklemeyin dedi doçent olan bir fizik doktoru ayakları çok güçsüz değil dedi ne zaman doktora gitsem hep ümitsiz haberlerle karşılaşıyorum ve çok üzülüyorum bu temmuz ayında voiding denen bir flim var onu çektiricez  sontalı ilaçlı bir flim heralde) ondan sonra tak kullananıp kullanıcamız belli olucak ama araştırdığıma göre yüzde doksan bu kullanılıyor heralde şimdide o korkum başladı ben bunu nasıl yapıcam diye. Yarın da bir fizik yeri bulduk konuşmaya gidicez ama önce bir devlet hastanesinden rapor çıkarmamız gerekiyormuş benim sizden isteğim benim gibi durumda olanların bana yardımcı olması ve bilgi vermesi fizik ne kadar işe yarar biliyorum artık bizim gibi yürüyemeceğini bilyorum ama en azında ufakta olsa bir umut bekliyorum allahtan ümit keslmez herkeze acil şifalar allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun bebğim çok küçük olduğu için anlamıyorum ama çok zor bir yolda olduğumu biliyorum kendim için değil sadece onun için üzülüyorum şimdiden herkeze çok teşekür ederim.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      15.56%

none
Ynt: Spina Bifida Hidrosefali
« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2013, 17:21 »
Sitemize hoşgeldiniz.

Düzenli olarak çocuk cerrahi, beyin cerrahi, neroloji, nefroloji branşlarında periyodik kontrollere başlamanız iyi olmuş. Bunlara çocuk ortopedi ve çocuk ürolojisi branşlarını da eklemeniz gerekiyor. Bazı merkezlerde çocuk cerrahisi branşı çocuk üroloji ile de ilgilenebiliyor. Doktorunuz çocuk ürolojisi konusunda da deneyimli ise ayrıca çocuk ürolojisine gitmenize gerek yok.

Fizik tedaviye başlayınız. İlla ki az ya da çok faydası olacaktır. Desteksiz yürüyemese bile cihazla ya da destekli yürümesi söz konusu olabilir. Amaç tekerlekli sandalyeye mahkum bir hastayı cihazla ya da destekli olarak yürütebilmektir. Cihazla yürüyebilen bir hastayı da desteksiz yürütebilmek olmalıdır. Destekli yürüyebilen ya da yürümesi muhtemel bir hasta fizik tedaviden ve diğer tedavilerden mahrum bıraklırsa durumunda gerileme olacaktır. Tedavileri aksatmayın ki en azından mevcut durumunu koruyabilsin.

Tak dediğimiz sonda uygulama işi spina bifida hastalarının çoğuna uygulanmak zorunda kalıyor. Bunda amaç böbrekleri korumaktır. Tak işlemine başlanıp başlanmaması kararı voiding, ürodinami, böbrek sintigrafisi gibi ileri seviye ürolojik tetkiklerin değerlendirilmesi sonucu veriliyor. İnşallah sizde bu tak işlemine gerek kalmaz. Ama gerek olacağını varsayarak kendinizi duruma hazırlayın. Çok zor bir şey değil. Yemek yemek su içmek gibi rutin bir hal alıyor zaman içerisinde.

Fizik tedavi için de tam teşekküllü bir devlet hastanesinden ya da üniversite hastanesinden rapor çıkartmanız gerekiyor. Bu raporla bir fizik tedavi merkezinde tedaviye ücretsiz olarak başlayabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar edersiniz, sorularınız olursa sorarsınız, dilimiz döndüğünce tecrübelerimizi paylaşırız. Geçmiş olsun.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2013, 20:45 »
çok teşekkür ederim bilgileriniz için birine danışmak durumumu anlatmak beni biraz da olsa rahatatıyor mutlaka gelişmeleri yazıcam

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      15.56%

none
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2013, 20:53 »
Öyledir. Nasrettin Hoca da damdan düştüğü zaman bana damdan düşen birini getirin dememiş miydi?
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Sekercik
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2013, 21:18 »
Hoş geldiniz siteye.İnşallah en hafif şekliyle yaşarsınız sb.yi .الله kolaylık versin yolunuz uzun ve meşakkatli ama sabırla her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2013, 22:24 »
Geçmiş olsun.
Aramiza hoş geldiniz.
Rabbim yar ve yardımcınız olsun.
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 16 Mayıs 2013, 02:55 »
Aramıza hoş geldiniz .
Rabbim yardımcınız olsun .

• seciniz
    • Verimlilik:
      6.67%

none
« Yanıtla #7 : 16 Mayıs 2013, 03:41 »
Hoşgeldiniz. Hasan bey gerekli açıklamayı yapmış. Ben de şunları eklemek istiyorum. Spina bifidalılarda lateks alerjisi olabiliyor. Lateks alerji testi yaptırmanızı öneriyorum.Sonda eldiven vb. tıbbi malzemeler lateks içerebiliyor.Bundan dolayı lateks içermeyen ürünler kullanılması gerekiyor.
Mesane fonksiyonlarını görmek açısından ürodinami yapılması şart. Ürodinamiye gitmeden önce idrar yolu enfeksiyonu geçirmiyor olması lazım. Bunu öğrenmek için tit yaptırmalısınız. Eğer sondaya başlanmasına karar verilirse endişelenmeyin. Çok kolay bir uygulama... Voiding çekilmeden önce tit yaptırmalısınız. Eğer lökosit sayısı fazla çıkarsa voiding ertelenir. İdrar yolu enfeksiyonu çok fazla geçiriyoruz. Korunmak için temizliğe özen gösterilmesi, bezini sık değiştirmek şart.Sondaya başlanırsa sondaya eliniz bir anlık bile değse onu çöpe
atıp,yeni sonda açın.
Hidrosafaliden dolayı gözlerde kayma görme sinirlerinin hasarıyla görme kaybı olabilir.
Kulaklarda işitme kaybı olabilir. İşitme testi yaptırmanız çok iyi olur.
Ayaklarında his yoksa sıcak soba kalorifer demlik vb. eşyaların yanına yaklaştırmayın.  Bu tür eşyalar daima bebekten uzak olsun.( Bu tür eşyalara tüm çocuklar için dikkat etmek gerekiyor. Ama sözkonusu spina bifidalı ayaklarında his olmayan çocuksa buna çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor.)
Ateş kusma gibi belirtiler olursa idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenin. İdrar kültürü yaptırın. Rasgele antibiyotik içirmeyin Ateş kusma belirtilerde neden şant enfeksiyonu olabiliyor Beyin omurilik sıısından sıvı örneği alınıp tahlil yapılır. Şantın karın boşluğundaki hortumu çocuk büyüdükçe kısa gelebilir. Tekrar ameliyat olması gerekebilir.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      24.44%

none
« Yanıtla #8 : 16 Mayıs 2013, 10:25 »
Aramıza hoş geldiniz geçmiş olsun.Bebeğiniz henüz çok küçük.Tedavilerine devam edin aksatmayın.Zamanla bazı gelişmelerin olacağını göreceksiniz.Oğlum Burak Eren'in bacaklarında zamanla hissetmenin arttığını gördük.
Kolay değil,zor bir süreç.Zamanla alışılıyor,her şeye alışılıyor.İlk zamanlarda bizde neyi nasıl yapacağımızı bilmiyorduk.Bu site ve diğer aileler sayesinde bir çok şeyi öğrendik,halada öğrenmeye devam ediyoruz.
Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdir.Lokman Suresi 17.ayet
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #9 : 16 Mayıs 2013, 15:47 »
Sitemize hoşgeldiniz. Rabb im yar ve yarımcınız olsun.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Spina Bifida Hidrosefali Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Spina Bifida ve Hidrosefali Teşhisi none Yanıt: 31 - Gösterim: 8477 - none hdemirer Öncelikle herkese merhaba. Hepimize geçmiş olsun. الله yardımcımız olsun انشاءالله. Eşim 18 haftalık hamile 3’lü test için dokto... Devamı...
none Hidrosefali sant none Yanıt: 2 - Gösterim: 1045 - none Esra tokgoz Benim kizimda hidrosefali hastasi ve iki aylik kafasina sant takildi .. bazi merak ettigim seyler var 1) kafasinin arka kismi uz... Devamı...
none Spina bifida+hidrosefali none Yanıt: 3 - Gösterim: 834 - none Veranur Mrb . 22 haftalik hamileyim. Hamileligimin 18. Haftasinda bebegimin omurgasinda L1 kisminda aciklik oldugunu bu acikligin yumru ... Devamı...
none Hidrosefali none Yanıt: 4 - Gösterim: 761 - none umutluanne Merhaba..sipina bifida ve hidrosefalisi olan 24 günlük bebegimizin ateşi yok ama 2 kez beyaz süt renginde kusması oldu. Şant tak... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com