trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Arnold chari malformasyonu hakkında  (Okunma sayısı 840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Arnold chari malformasyonu hakkında
« : 07 Haziran 2013, 11:21:20 »
Arnol chari malformasyonu bulunan kaç kişi var? Benim bebeğim için spina bifidadan daha çok arnold chari sendromunun üzerinde duruyolar. Spina bifida olanlarda zaten bu da olmuyo mu? Yoksa benim bebeğimin durumu daha ağır o yüzden mi onda var? Bu konuda yardımcı olan olursa sevinirim.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      100%

none
Ynt: Arnold chari malformasyonu hakkında
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2013, 12:06:17 »
Bu gibi sorunlar için konu açmadan önce sitemizde arama yapmanızda fayda var. Sormanız muhtemel sorularınızın çoğu daha önce sorulmuş ve cevaplanmıştır. İlgili konuyu okuyup hala sorunuz varsa o konuya cevaben sorunuzu bırakmanız hem bizim için bir kolaylık olacak hem de aynı konunun sitenin değişik sayfalarına dağılmasının önüne geçecektir.

Sorunuzun cevabına gelince:
Spina bifidalı ve /veya hidrosefalisi olan hastalarda gözlenmesi muhtemel bu durum. Hidrosefaliye neden olabiliyor. Ameliyatla tedavi edilebiliyor.

Bu konu hakkında daha önce açılmış konulardan bir kaçını aşağıda listeliyorum. Linklerine tıklayıp ilgili konulara gidebilirsiniz. Geçmiş olsun.

ilginize tşk edr.herkesin birşey söylemesini geçtim  doktorların bile birinin söylediği birini tutmuyor  bir yerde konulan tanı başka bir yerde konmuyor söylemler çok farklı mesela , semiha şakir de çoçuk doğsa bile 3-5 ay yaşar sonra ölür dediler fakat öğrendiğim kadarı ile bu anensefali durumunda ölüm oluyor lakin konulan teşhislerde  lumbosakral sipina bifida , arnold charı tıp2 , serebellum hipoplazik  ve meningomiyolosel var ve bunlar ölümcül değil .

Bir başka hastaneden aldığım rapordada şunlar yazıyor ;
lumbosakral bölgede belirgin meningomyolosel kesesi izlenmiştir bu düzeyde beligin sipida bifida defektleri mevcuttur.Kranio servikal bileşkede serebellumun normal formunda olmadığı izlenmiş olup tonsiller herniasyon mevcuttur.
  Kalp situsu , aksı ve boyutu normaldir.Kalp 4 odacıklıdır sağ  ve sol ventrikül çıkışları normaldir.Toraks volümü normal olup , intratorasik pataloji izlenmedi.Mide , duodenum,karaciğer , ince ve kalın bağırsaklar , safra kesesi normaldir.Asit saptanmadı.Her iki böbrek normal boyut ve yapıda olup pelvi-aktezi saptanmadı.Mesane idrar ile dolu olarak izlendi.Pelvik patoloji izlenmedi.Batın duvarı intakttır.Cilt kalınlığı normaldir ekstremiteler tamdır .
biometrik ölçümler 
bpd 64 mm                fhr : 51 mm
hc  246 mm              efw:1017 gr.
ac  226 mm
fl  51 mm
lat.ventr:7,2 mm
cl:39 mm

Üstteki rapordan 13 gün sonra en son gittiğim  çapada ise ölüm riski yok fakat ömür boyu oturamaz yürüyemez yatalak olur kalır dedi onun koyduğu teşhis ise  ; fetal anomali , beyin lomber meningosel , hidrosefali. Fetusta lemon sıgn izlendi , bana na sıgn izlendi , sakral sipina bifida izlendi.Ventrikülomegali ( atriyum 12 mm ) saptandı eşlik eden anomali izlenmedi.
biyometri  / anatomi
BPD  70.0    MM                              Fetal ağırlık :1517 gr.
 HC    260.0 MM
 AC     266.0 MM
HC / AC 58,0 MM
FEMUR BOYU 58,0 MM
CENTİLE 44.3
KARDİYAK AKTİVİTE VAR

bu ölçüm ve raporlar hakkında açıklama yapabilecek arkadaşların açıklamalarını bekliyorum  tüm yavrularımıza الله ( c.c ) ' den rahmet , mağfiret ve acil şifalar dilerim vakit ayırıpta yazımı okuyarak ve cevap vererek vaktini ayıran tüm arkadaşlardanda الله ( c.c ) razı olsun انشاءالله.

Merhabalar sitemize hoşgeldiniz benim kızımda da aynı teşhisi koydular ama bir sıkıntı yaşamadık. Beyinde su toplaması nedeniyle beyin mecburen ense kısmına iniyor. Bebek doğduktan sonra şant ameliyatını olunca bu sıkıntı ortadan kalkıyor. Ayrıca chiari 2 yutma güçlüğü yapar dediler ben kızımda çok şükür öyle bir sorun yaşamadım. Yutma sorunu yaşıyoruz ama lokmaları çiğnemeden yutmaya çalıştığımız için koxxxmik koxxxmik Şunu da ekleyeyim şant ameliyatından 8 ay sonra çekilen beyin tomografısinde hidrosefali de chiari 2 de kalmamıştı. ( Tabi buda şantın güzel çalışmasıyla alakalı )

Beyincik sarkması değişen derecelerde hemen hemen tüm spina bifidalı (miyelomeningoselli) hastalarda bulunur. Yakınmalara neden oluyor ise ameliyat gerekir. Tedavi ilk olarak şantlı bir hastada Şantın çalışıp çalışmadığından emin olmak gerekir. Çalışmayan şantlar çalışır hale getirilmelidir. Buna rağmen yakınmalar geçmez ise ense ve boyunda genişletme ameliyatı yapılır. Yutma bozukluğu, nefes almada zorluk, gece horlama veya gece nefes alamama gibi yakınmalar Chiari Tip II malformasyonuna bağlı olabilir. Omurilikteki gerilme yeniden yapışmaya bağlı olabilir veya başka omurilik kusurlarına bağlı olabilir. Yeniden yapışma yakınmalara ve bulgulara yol açıyor ise ameliyat gerekir. Bacaklarda yeni kuvvetsizlik gelişmesi, ayaklara şekil bozukluğu veya sırtta eğrilik belirmesi, idrar durumunun daha da bozulması veya ürodinaminin bozulması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. İlk ameliyatta saptanmamış ve tedavi edilmemiş başka omurilik kusurları var ise yakınma olmadan önlem olarak ameliyat edilmelidir.

arnold chiari diye bi hastalık olarak isimlendirdi bebegimizin hastalıgını beyin dokusunun gelişmedigini söyledi.bu sitedeki bebekleri gördükçe bi hayli umutlandım.çünkü nefes almayı başarmış olsa da beyindeki hasara baglı olarak sizii göremez,duyamaz dedi.bizimle aynı durumda olan,aynı şeylerin söylendigi başka hastalar var mı merak ediyorum
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      100%

none
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2013, 12:22:42 »
Bilgilendirme için teşekkürler

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2013, 16:25:19 »
korkmayın içinizi ferah tutun.benim kızımda da arnold chiari mevcut.geçtigimiz ay emar çekildi o raporda dahi arnold chiari malformasyonu var diye yazıyordu.

• Usumekte
    • Verimlilik:
      0.83%

none
« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2013, 11:43:42 »
Chiari malformasyonu kızımdada var.Boynunda kist oluşmuş boynundaki BOS akımına bakılıp gerekirse ameliyat edilecek.
Geçmiş olsun
İyi değil demek ne haddimize
Şükürler olsun her halimize...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none