trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Omurgadaki eğrilik, 2,5 milyon çocuğun hayatını tehdit ediyor  (Okunma sayısı 1609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   20%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


 CİHAN - KAYSERI

Omurgadaki eğrilik, çocukların hayatını tehdit ediyor. 18 yaş altı yaklaşık 2,5 milyon çocukta bu rahatsızlığın olduğunu belirten uzmanlar, hızla ilerleyen eğriliğin sırt ve bel ağrılarına, solunum yetmezliği, kalpte ritim bozuklukları ve depresyona kadar birçok sorun oluşturduğunu kaydediyor.

Omurganın üç boyutlu eğriliği sonucu oluşan skolyoz, özellikle çocukluk döneminde daha fazla önem kazanıyor. Çoğunluğunu genç nüfusun oluşturduğu ülkemizde yüzde 70’i 18 yaş altında olan yaklaşık 2,5 milyon skolyoz vakasının olduğu biliniyor. Sıklıkla karşılaşılan skolyozlar, daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıkıyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş, “Omurgadaki eğrilik, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülüyor. Skolyozun Türkiye’deki sıklığı yüzde 2 oranında ve bu yüzde 2 içinde çok azı tespit edilebiliyor. Bu durumda skolyoz eğriliği ilerlemeye başlıyor. Erken ergenlik döneminde veya gelişmenin tamamlandığı dönemlerde kalıcı organ deformiteleri meydana geliyor. Bazı vakalarda kaburgaların yer değiştirmesi ile birlikte akciğer solunum kapasitesi, akciğerin bu durumuna bağlı solunum değişiklikleri ortaya çıkabiliyor. Bu durumda solunum sıkıntısı, akciğer enfeksiyonları, kronik ağrı ve psikolojik problemler ortaya çıkabilir. Çok ileri vakalarda kalp problemleri söz konusudur.” diyor. Ermiş, hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı: “Kalça ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülür. Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozulur. Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusuna kapılır. Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözlenebilir.”

Okul çantalarına dikkat!

Nurullah Ermiş, çocukların okul çantasının ağır olması ya da tek taraflı omuz askısı kullanılması halinde kas zorlanmalarına neden olduğunu açıkladı. Ermiş, “Özellikle boyun hızlı uzadığı yaşlarda tek el veya tek omuzla taşınan çantalar omurgada skolyoz gibi duruş bozukluklarına neden olabilir. Skolyoz hastalığı çocuklarda yanlış oturma, sürekli sırtın bir tarafında yük taşıma gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor.” diye konuşuyor.
Zaman.com.tr alıntıdır.Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

 • avatar-yetki

   • Mutlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bilgilendirme için teşekkürler.

 • avatar-yetki

   • seciniz
  • Verimlilik:
   6.67%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Omurgadaki eğrilik, 2,5 milyon çocuğun hayatını tehdit ediyor Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Kafası büyümeye devam ediyor none Yanıt: 22 - Gösterim: 6918 - none azyeb Merhaba, bebeğim hala yoğun bakımda, 2 hafta önce şant ameliyatı olmuştu ama kafası küçülmediği gibi büyümeye devam ediyor, yoğu... Devamı...
none Prof. Dr. Yusuf Erşahin hayatını kaybetti none Yanıt: 22 - Gösterim: 16818 - none MURAT DOĞAN Türkiye'nin yetiştirdiği başarılı beyin cerrahlarından, bilimsel çalışmaları dünyanın en prestijli tıp dergilerinde yayımlanan P... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com