trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Solunum fonksiyonlarının günlük yaşam aktivite bağımsızlığına etkisi  (Okunma sayısı 1640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      86.67%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

fizikSpina bifidalı çocuklarda solunum fonksiyonlarının günlük yaşam aktivite bağımsızlığına etkisi
Amaç: Bu çalışmanın amacı, spina bifidalı (SB) çocuklarda solunum fonksiyonlarının günlük yaşam aktivite bağımsızlığı üzerine etkisini incelemekti.
Gereç ve yöntem: Çalışmaya SB tanısı konan 44 çocuk (%45.5’i kız, %54.5’i erkek) dahil edilmiştir. Demografik bilgileri alınan çocukların solunum fonksiyon testleri için MIR Spirolab II marka spirometre kullanılarak zorlu vital kapasite (FVC), 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim (FEV1) ve tepe akım hızı (PEF)
ölçülmüş, günlük yaşam aktivite bağımsızlığı çocuklar için geliştirilmiş fonksiyonel bağımsızlık ölçümü (WeeFIM) ile değerlendirilmiştir.

Sonuçlar: Çalışmaya dahil edilen çocukların yaş ortalaması 9.18±2.39 yıl (6-15 yıl) idi. Çocukların 1’i (%2.3) torakal, 12’si (%27.3) torakolumbal, 17’si (%38.6) lumbal, 12’si (%27.3) lumbosakral, 2’si (%4.5) sakral bölge etkilenimli idi. Çocukların FVC, FEV1 ve PEF değerleri sırasıyla 1.28±0.87 lt, 1.12±0.66 lt, 2.23±1.16
lt olarak, toplam WeeFIM puanı ise 81±17.26 olarak bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analizde, FVC ile WeeFIM arasında (r=0.445, p<0.005), FEV1 ile WeeFIM arasında (r=0.919, p≤0.000), PEF ile WeeFIM arasında (r=0.696, p≤0.000) pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.

Tartışma: Çalışmanın sonunda, SB’lı çocuklarda solunum fonksiyon düzeyinin çocuklarda günlük yaşam aktivite bağımsızlığını pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. SB’lı çocuklarda solunum fonksiyonlarını arttırmaya yönelik verilecek fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının çocukların günlük yaşamda bağımsızlığını artırmada önemli olacağını düşünüyoruz. Konu ile ilgili yapılacak daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kaynak: Bahriye Türkücüoğlu, Tülay Tarsuslu Şimşek
Özel Mavi İzlenim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Kocaeli
Abant İzzet Baysal Ü, Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabil YO, Bolu

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• seciniz
    • Verimlilik:
      24.44%

Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      0%

Bilgilendirme için teşekkürler

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      46.67%

Bilgilendirme için teşekkürler.Bu durumun Ramazan Talha için bir yönü varmı düşünüyorum,henüz 9 aylık çünkü. bilmxxxem bilmxxxem
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

Bilgilendirme için teşekkürler.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Solunum fonksiyonlarının günlük yaşam aktivite bağımsızlığına etkisi Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Psikolojide Renklerin Etkisi none Yanıt: 2 - Gösterim: 2840 - none MuratbanK Psikolojide Renklerin EtkisiRENKLERDEN NEDEN ETKİLENİRİZ...Renklerin insan davranışını ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği... Devamı...
none çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları none Yanıt: 2 - Gösterim: 5732 - none nida ÇOCUKLARDA ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINezle, anjin, sinüzit, farenjit, larenjit.... Özellikle okul çağındaki çocuklarımızda ... Devamı...
none Boşanmanın çocuklara etkisi none Yanıt: 1 - Gösterim: 1281 - none nida BOŞANMANIN COCUKLARA ETKISIBoşanmış çiftlerin çocukları daha fazla uyuşturucu kullanıyor. Evliliği ve çocuk sahibi olmayı istemi... Devamı...
none Skolyoz günlük yaşamı nasıl etkiler? none Yanıt: 0 - Gösterim: 1576 - none bolubeyi [html] Devamı...
none Spina bifidalı erkeklerin cinsel aktivite sırasında dikkat etmesi gerekenler none Yanıt: 0 - Gösterim: 4835 - none bolubeyi 1. Spina bifidalılarda idrar ve dışkı kontrolünde problemler olduğu hepinizce bilinmektedir. Cinsel aktivite sırasında kontrolsü... Devamı...
none Şant ameliyatının göze etkisi none Yanıt: 42 - Gösterim: 24185 - none bolubeyi Bugün aldığım bir maili sizlerle paylaşmak istedim. Copy-Paste ediyorum. Sizler de düşüncelerinizi ve bu konuda bildiklerinizi y... Devamı...
none Refleksolojinin etkisi mi? none Yanıt: 6 - Gösterim: 3105 - none berfin ece slm arkadaşlar.fizyoterapistimiz berfine 10 ar dk ders bittikten sonra refloksoloji yapıo.yaptıktan sonra yarım saat ayakta tutm... Devamı...
none EREN EGE DOĞAN 35 GÜNLÜK OLDU 1 AYLIK BİLGİLERİ none Yanıt: 2 - Gösterim: 1563 - none MURAT DOĞAN BAŞ : 38   NORMAL    35 GÜNLÜK BULGULAR.KİLO : 4.060İKİNCİ KONTROLÜNE BUGÜN GÖTÜRDÜM 31/05/2011 E EMAR RANDEVUSU VAR. YORUMLARIN... Devamı...
none Eren Ege Dogan nın 57 günlük oldu none Yanıt: 6 - Gösterim: 2673 - none MURAT DOĞAN Merhaba arkadaşlar günler nasıl da geçiyo çocuğumuz 57 günlük oldu . Şimdik sizlere anne baba olarak gözlemlerimizi anlatacağız ... Devamı...
none Solunum sıkıntısı none Yanıt: 8 - Gösterim: 2358 - none ramazan talha Öcelikle iyi günler. Yoğun geçen bir gün oldu bugün kardeşim Ramazan Talha Manisa Celal Bayar Hastanesinde yatıyordu bronşitten ... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com