trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

* Tamara'nın ninnisi

none Gönderen Konu: Tamara Nas, Büyük Torbalı gazetesinde  (Okunma sayısı 3568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• seciniz
    • Verimlilik:
      24.44%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Tamara Nas, Büyük Torbalı gazetesinde
« : 10 Mayıs 2014, 18:58 »
Anne sevgisi engel tanımaz.Tamara Nas, Büyük Torbalı gazetesinde
11 yıllık evli Huriye ve Kadir Genel çiftinin 3,5 yaşındaki kızı Tamara Nas, spina bifida hastalığı nedeniyle doğuştan engelli. Çocuğunun engelli olması nedeniyle hayattan kopmayan 3 çocuk annesi Huriye Genel ikinci üniversitesini de bitirmek üzere TORBALI�DA inanılmaz bir anne öyküsü. Öyle bir hikâye ki Anneler Günü öncesinde Huriye Genel tüm insanların takdirini kazanacak. Henüz anne karnında iken spina bifida rahatsızlığına yakalanan 3,5 yaşındaki kızı Tamara Nas�a rağmen Huriye Genel (33) engel tanımaksızın ikinci üniversitesini de bitirmek üzere. 38 yaşındaki eşi Kadir Genel ile hayata sımsıkı bağlanan 3 çocuk annesi Huriye Genel, �İnanmak tedavinin tamamıdır ve engelli çocuğum bana الله�ın bir lütfudur� dedi.
 ENGELLİ ÇOCUĞUNUZDAN UTANMAYIN
Ülkemizde birçok ailenin engelli çocuklarından utandığını, ailelerin eve kapandığını ve büyük umutsuzluklara kapıldıklarını dile getiren Huriye Genel, hastalıkta erken teşhisin de öneminin altını çizdi. Elif Sıla (10) ve Hale Rana (3,5 aylık) iki kız çocuğuna daha sahip olan anne Eskişehir Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü�nde son sınıf öğrencisi ve daha önce de 4 yıllık İşletme Fakültesi�nde lisans öğrenimini tamamladı. Genç anne, �Ailemle birlikte daha önce İzmir�de yaşıyorduk ve 7 yıl önce Torbalı�ya taşındık. Yaklaşık 5 yıl önce hamile iken bir kontrol sırasında çocuğumun rahatsızlığını öğrendik. Önce dehşete kapılıyorsunuz. Ama ben bir anneyim; hem anne olarak benim hem de çocuğumun morale ihtiyacımız var. Çocuğumun asla eksisi olmadığı gibi artılarıyla doğdu. İnanmak tedavinin tamamıdır. Engellilik asla çocuklardan utanmak değildir� diyerek duygularını dile getirdi.
HAYATTA ENGEL YOKTUR
Çocuğunu haftada 2 gün Ege-5 Rehabilitasyon Merkezi�ne ve 3 gün de Tıp Merkezi�ne fizik-tedaviye götüren anne Genel, buralarda kendisine ilgi gösteren başta Tıp Merkezi�nden Fizyoterapist Meral Demirel olmak üzere tüm doktor ve fizik-tedavi uygulayan uzmanlara teşekkür etti. Her gün aracıyla çocuğunu rehabilitasyona götürmek zorunda olan genç anne, �Yüksünmeden yapıyorum bunu. Çocuklarımın sevgime ihtiyacı var. Tamara, sadece spina bifida rahatsızı değil hastalıktan kaynaklanan nörojen mesane hastalığına da sahip. Her dört saatte bir idrar sonda ile alınıyor. Her şeyden önce insanın azmetmesi gerekiyor� şeklinde konuştu. Haftada 5 gününü çocuğuna adayan genç anne kalan zamanlarda da ders çalışma olanağı buluyor.
 EŞİMİN ARKASINDAYIM
Baba Kadir Genel ise matbaacı. Eşini desteklediğini ifade eden Genel, �Tamara Nisa, الله�ın takdiri ve lütfudur. Büyük ikramıdır. Eşim ve ben çocuğumuz için kongrelere katıldık. Hastalık hakkında bilgiler topladık. İnsanlar bize çok yardımcı oldu. Bir hoca mutlaka bir eğitim ve araştırma ya da üniversite hastanesine başvurmamızı söyledi. 9 Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi�ne başvurduk. Gereken ilgiyi gösterdiler. Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederiz. Hastanede öyle olaylar yaşadım ki inanılır gibi değil. Çocuklarında aynı hastalığı duyan ebeveynler çocuklarını aldırdı. Hayır, biz aldırmadık ve الله bize üçüncü çocuğumuz Hale Rana�yı hediye etti. Maddi dünyayı kazanmanın tek yolu manevi dünya için çalışmaktan geçiyor. Eşimin her şeyi başaracağına inanıyorum. Bir annenin nasıl fedakâr olacağını ben eşimden öğrendim. Kendisiyle gurur duyuyorum� diyerek sözlerini tamamladı. Orhan Veli CANSEVER
FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ
Olay annenin henüz gebeliğini fark etmediği dönemde başlıyor. Gebeliğin 12. haftasında organ gelişimi tamamlanıyor ve bu durum en erken 12. haftada gözle görülür hale geliyor ama iş işten geçmiş oluyor. Folik asit eksikliği, genetik, çevresel, beslenme, ısı faktörleri bir etken ama %100 şu sebepten kaynaklı denemiyor.  Folik asit alındığında ki bunun planlı bir gebelik olması lazım, gebelik oluşmadan 3 ay önce başlanması ve gebelik oluştuktan en az 3 ay sonra da alınması lazım. Bu uygulama ile bu hastalık riski 7 kat azaltılabiliyor. Spina bifida �açık omurga� diye bilinen bir hastalık. Açık omurga durumu beyinden vücuda dağılan; bacaklara, mesaneye, kalın bağırsağa giden sinirleri bel bölgesinde oluşan açıklık nedeniyle sekteye uğratan bir rahatsızlık. Bunun sonucunda da omurga eğrilikleri meydana gelip, sinirlerin etkilenmesine bağlı olarak bacakların hareketleri, mesanenin, kalın bağırsağın çalışması bozuluyor.

Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

Mahşallah.  mxxxutlu  nazarx
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• seciniz
    • Verimlilik:
      24.44%

Artık huriş ünlü oldu bizi de tanımaz  peeh  peeh

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

Saolun hasan bey..tesekkur neslim...bizede supriz oldu.ozeldeki dr larin biri ayarlamis.bizede firsat oldu sb yi anlatmaya....
Tamaram
Aklımdasın
Meleğim
Anı yaşarım seninle
Reyhan kokulum
Al yanaklım

Nazlımsın
Ay yüzlüm
Sen benim canımsın

• seciniz
    • Verimlilik:
      24.44%

çok güzel bir aile tablosu Rabbim bir ömür boyu mutluluk nasip etsin canım artık (yerel ünlümüz'sun heeeee heee )

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

Tebrik ederim Huriye cok güzel anlattin SB yi Ağzına sağlık ...
Sabret; doğrusu الله muhsinlerin ecrini zayi etmez...

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      0%

Maşallah çok güzel:)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      46.67%

Örnek bir spina bifidalı ailenin tanıtılması adına güzel olmuş,emeği geçenlere teşekkürler.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

tebrikler , çok güzel anlatmışsınız ağzınıza sağlık

• Sekercik
    • Verimlilik:
      2.22%

Tebrik ederim Huriye Yerel  mxxxutlu
Ne güzel bir anı oldu size Rabbim bu uğurdaki emeklerinin boşa çıkarmasın Huriyecim nazarx appl
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Tamara Nas, Büyük Torbalı gazetesinde Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Tamara Nas'ın Resimleri none Yanıt: 23 - Gösterim: 7212 - none kosovalı Tamara Nas'ın resimleri maşallah barekallah. Tamara Nas'ın tüm resimlerini görmek için resime tıklayınız. Devamı...
none Tamara Nas'a da şant takılacak none Yanıt: 27 - Gösterim: 9767 - none tamara nas Bugün hastanede kontrollerimiz vardı. Tamara şuan 6 ay 20 günlük ve baş çevreside 47 cm. Doktorumuz artık sona geldiğimizi ve bu... Devamı...
none Tamara'nın hidrosefali kontrolü none Yanıt: 21 - Gösterim: 9427 - none tamara nas Dün 7 hafta aradan sonra yine hastanedeydik. Şant takılması için yattığımızdan beri daha yeni gidebildik kontrole. O zamandan be... Devamı...
none Tamara Nas'ın beyin cerrahi ve ftr kontrolü none Yanıt: 31 - Gösterim: 9928 - none tamara nas Tamara 2 ay önce şant için izlemeye bırakılmıştı bu sürede başı kabul edilebilir oranda büyüdü ve hiç bir rahatsızlığı olmadı hi... Devamı...
none Tamara Nas'ın raporu none Yanıt: 7 - Gösterim: 3106 - none tamara nas Merhaba arkadaşlar. Uykusuz geçen dün geceden sonra 2 saatlik uykuyla da olsa bugün ikindiye kadar hastanedeydik. Malum alamadığ... Devamı...
none Tamara Nas'a yasin okur musunuz none Yanıt: 25 - Gösterim: 8124 - none tamara nas Merhaba arkadaşlar....Tamara'nın haftaya şant için karar zamanı geliyor. Yani doktor muayneden sonra bt çektirecek. Ben de bu ha... Devamı...
none Tamara Nas'ın böbrek sintigrafisi none Yanıt: 28 - Gösterim: 9055 - none tamara nas Herkese hayırlı ramazanlar arkadaşlar ...........Tamara Nas 6 aylıkken dmsa çekilmişti ve sol böbreğinde skar doktorların açıkla... Devamı...
none Tamara Nas'ın son durumu none Yanıt: 24 - Gösterim: 6873 - none tamara nas Tamara Nas şuan itibari le 20. ayının içinde.Artık kendiiliğinden emekleme pozisyonuna çok rahat geliyor,o pozisyoayken sağa ve ... Devamı...
none Tamara Nas'ın mr sonuçları none Yanıt: 16 - Gösterim: 4839 - none tamara nas Pazartesi günü tamaranın mr ları çekildi. Sonuçları dün aldık. Doktor daha görmemişti. Tabi ben hemen evde gel otur netin başına... Devamı...
none Tamara Nas yine hastanede yatıyor none Yanıt: 33 - Gösterim: 7620 - none tamara nas Selam herkese. Salı aksamından beri hastanede yatiyoruz. Tabi ki enfeksiyon. Bir de kansizlik çıktı. Hemoglabini 7'ye düşmüş. Ar... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com