trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Kadir gecesi - 2014  (Okunma sayısı 2199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      24.44%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Kadir gecesi - 2014
« : 23 Temmuz 2014, 18:08 »
islamVarlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce الله kendisine dua edenleri geri çevirmez. Belki de kim bilir bu gece ne güzelliklere vesile olacak. Güzel değerlendirelim. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan Kadir Geceniz mübarek olsun.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

none
Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2014, 18:13 »

Geçmişin bugünle, ışığın gölgeyle umudun gerçekle, ışığın gölgeyle, üzüntünün neşeyle, öfkenin sevgiyle barıştığı nice kandillere. Kadir geceniz Mübarek Olsun...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
Kadir Gecesi Mübarek olsun -2014
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2014, 18:13 »
Kadir duasını Hazreti Ayşe Peygamberimizden nasıl öğrendiğini şöyle anlatıyor:

-Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?

Peygamberimiz şöyle buyurdu:

- اللهümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (الله'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.[cutoof]

Kadir Gecesi

Kur'an'ın الله tarafından Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin Peygamberi Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, 'azamet' ve 'şeref' demektir. Kadir Suresinde Kur’an’ın Kadir Gecesi'nde indirildiğinden, Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı olduğundan, Kadir Gecesi'nin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerlerdenbi bahsedilir.

Kadir Gecesi, Müslümanlara göre çok hayırlı ve mübarek bir gecedir. Kur'ân'da şöyle tanımlanmıştır:

"Şüphesiz ki Biz Kuran'ı Kadir gecesinde indirdik. (Ey Resulüm!)Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler de inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (KADİR SURESİ) Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan ayınının 27. gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir الله Kur'an'ın ilk ayetlerini Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin Peygamberi Muhammed'e Nur Dağı Hira Mağarası'nda göndermiştir. İndirilen ilk ayetler Alak Suresi'nin ilk 5 ayetidir.

Muhammed, 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde, Nur dağı'ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 610 yılında bir Ramazan gecesi (Kadir gecesi) hırkasına bürünüp Hira Mağarasında tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır. Muhammed'in 610 yılından başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632'ye kadar aldığı vahiyler Kur'an'ı oluşturur. İlk vahiy şu şekilde anlatılır:

Muhammed, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı fakat taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Bu sırada her tarafı ansızın bir nur kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrail'i gördü.

Cebrail O'na: "Oku" dedi.

Muhammed: "Ben okuma bilmem" diye cevap verdi.

Cebrail, Muhammed'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı ve "Oku" emrini tekrarladı.

Muhammed: "Ben okuma bilmem, söyle ne okuyayım" diye cevapladı.

Cebrail emrini tekrarlayıp üçüncü defa Muhammed'i sıktıktan sonra Alak Suresi'nin ilk beş ayetini Muhammed'e vahyetti: "Yaratan Rabb'inin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabb'in sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir."

Meleğin arkasından Muhammed de bu ayetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine doğru hızlıca gitmeye başladı. Yolda ilerlerken gökyüzünden bir sesin: "Ey Muhammed! Sen الله'ın elçisisin, Ben de Cebrail'im" dediğini duydu. Başını kaldırdığı zaman, Cebrail'i gördü. Korku içinde evine vardı.

Eşi Hatice'ye: "Beni örtün, çabuk beni örtün" dedi. Bir müddet dinlenip heyecanı geçtikten sonra yaşadıklarını eşi Hatice'ye anlattı, "Korkuyorum Hatice, bana bir zararın gelmesinden korkuyorum", dedi.

Hatice, O'nu şu sözlerle teselli etti: "Öyle deme. الله'a yemin ederim ki, Yüce الله, hiç bir zaman seni utandırmaz. Çünkü sen , akrabanı gözetirsin. İşini görmekten aciz kimselerin işlerini yüklenirsin, Fakire yardım edersin. Misafiri ağırlarsın"

Hatice daha sonra bu durumu Varaka bin Nevfel'e anlattı ve Muhammed'i Varaka'ya götürdü. Varaka haniflerdendi. Tevrat ve İncil'i okumuş, İbrani dilini ve eski dinleri bilen bir ihtiyardı. Varaka Muhammed'i dinledikten sonra: "Müjde sana Ey Muhammed, الله'a yemin ederim ki sen İsa'nın haber verdiği son Peygambersin. Gördüğün melek, senden önce Yüce الله'ın Musa ve İsa'ya göndermiş olduğu Ruhu'l-Kudüs'tür. Keşke genç olsaydım da, kavmin seni yurdundan çıkaracağı günlerde sana yardımcı olabilseydim... Hiç bir Peygamber yoktur ki, kavmi tarafından düşmanlığa uğramasın, eziyet görmesin" dedi.

Kadir Gecesinde ne yapılmalı?

Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.

Bir iki sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.

Az da olsa sadaka vermeli.

Bu gece 4 rekat Kadir Gecesi Namazı kılınır.

1.rekatta : 1 Fatiha 3 İnna enzelnâhü

2.rekatta : 1 Fatiha

3 İhlası Şerif 

3.rekatta : 1 Fatiha

3 İnna enzelnâhü

4.rekatta : 1 Fatiha

3 İhlası Şerif   

Namazdan sonra 1 defa:

اللهü ekber اللهü ekber La ilahe  illalahü vallahü ekber Alahü ekber ve lillahil hamd

100 defa Elem neşrah leke...   

100 defa İnna enzelnâhü 

100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

اللهümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni, okunup dua yapılır.

"Ey الله! gerçekten Sen çok affedicisin, affı seversin, öyleyse Beni Affet."

Mümkünse, Kandil  gecesi olması sebebiyle bir de TESBİH NAMAZI kılınır.

ve bir müjde ile noktalıyalım:

"Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihyâ eden, Kadir gecesini ihyâ etmiş gibi sevâb kazanır"

hadîs-i şerîfini düşünülerek, sık sık vâki olan 27. gece ihyâ edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevâba kavuşulur.

Eğer o geceyi gaflet içinde geçiriyor veya baştan savma değerlendiriyorsak, bilelim ki, ayağımıza kadar gelen fırsatı kullanmıyor, bize uzatılan af ve inayet elini tutmuyor, itiyoruz.

Hastalık, yorgunluk, uyku sizi engellemesin. Evlâdınız yoğun bakımda ise çekilip uyuyabilir misiniz? Asla! Ne kadar uykusuz, yorgun ve hasta bile olsanız hizmetine koşmaktan ve dua etmekten başka bir şey yapabilir misiniz?

Peki ya eşiniz, çocuğunuz yoğun bakımda değil de, cehennemlikler listesinde ise kurtulmaları için dua ve ibadetiniz gerekiyorsa, gaflet içinde uyuyabilir misiniz?

Bunun için iftardan sonra çay, kahve gibi uykumuzu kaçıracak ne varsa kullanmalıyız. Nasıl ki, kulağı af haberinde olan idam mahkûmu uyumazsa, biz de Ramazan'ın son on gününde cehennemden kurtuluş bekleyen günahkâr mü'minler olarak ibadete kilitlenmeliyiz. Gerekirse uykumuzu kaçırmak için soğuk suyla abdest almalı, kapımıza kadar gelen bu altın fırsatı kaçırmamalıyız. Ne mutlu Kadir Gecesi'nin kadrini bilenlere!

Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      55.56%

none
Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2014, 18:56 »

Kadir gecemiz mübarek olsun
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

none
Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2014, 19:45 »
Kadir gecemiz Mübarek olsun dualarda bulumak dilegiyle ..
Sabret; doğrusu الله muhsinlerin ecrini zayi etmez...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

none
Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2014, 21:31 »
kadir geceniz mübarek olsun
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• Verimlilik:
      0%

none
Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #6 : 24 Temmuz 2014, 06:06 »
Kadir geceniz mübarek olsun dualarımız kabul olsun inşallah.
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

none
Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2014, 15:23 »
uzun zamandır geçirdiğim en güzel gecelerden biriydi. herşey muhteşem bi yemekle başladı gayet şık ve mütevazı bir dersane de dostlarla birlikte yere serilen kağıtlar üzerinde o günlerin dersane lezzetinde bir sofrada az ekmek az dünyalıkla birlikte bol yemek ve bol muhabbet vardı. yemeğin ardından alınan aperitif aşırlardan sonra kılınan namazlar ve sonrasında gece boyunca devam eden sınırsız kaçak çay :) neyse kılınan namazlar okunan Kur-an, tesbih derken ortalığı inleten sahur topuyla nihayetlendi... الله hepimize tekrarını göstersin
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
Ynt: Kadir gecesi - 2014
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2014, 18:04 »
الله kabul etsin.
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Kadir gecesi - 2014 Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Kadir geceniz Hayırlara vesile olsun.. none Yanıt: 9 - Gösterim: 3665 - none Barnim [size=20pt]الله[/size]’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle. ([size=20pt]الله[/size]ümme inneke afüvvün kerîmün, tuhibbül afve fa’fü anni.EUZÜ BİLLAHİ ... Devamı...
none Kadir Geceniz Mübarek Olsun (2010) none Yanıt: 1 - Gösterim: 1188 - none kosovalı arkadaşlar yeni geldim eve kandiliniz mübarek olsun [size=20pt]الله[/size] hayırlara vesile kılsın tekrarını nasip etsin... umarım her gecemiz bu... Devamı...
none Kadir Geceniz Mübarek Olsun none Yanıt: 7 - Gösterim: 2669 - none yasemin Kadir Gecesi değer gecesidir, [size=20pt]الله[/size] tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir... Devamı...
none Tamara Nas'ın Babası Kadir Bey'in Doğum Günü (2012) none Yanıt: 6 - Gösterim: 2352 - none kosovalı doğumgünüüühocam doğum günün mübarek olsun :)) Devamı...
none Kadir Geceniz Mübarek Olsun none Yanıt: 13 - Gösterim: 4141 - none yasemin Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce [size=20pt]الله[/size] kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına i... Devamı...
none Kadir Gecesi - 2013 none Yanıt: 9 - Gösterim: 3462 - none bolubeyi Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce [size=20pt]الله[/size] kendisine dua edenleri geri çevirmez. Belki de kim bilir bu gece ne güz... Devamı...
none Mevlid kandili 2014 none Yanıt: 14 - Gösterim: 4114 - none muhammed "12 Ocak pazarı pazartesiye bağlayan gece, Resûl-i Ekrem Efendimiz'in (SAV) dünyamızı teşriflerinin 1443'ncü sene-i devriyesini ... Devamı...
none Zeynep Ceylin 2014 none Yanıt: 24 - Gösterim: 5973 - none nilgun Zeyneple ilgili uzun zamandır yazmamışım diğer çocukları okurken farkettim benim o dört aylıkken bu siteyle tanıştığım kızım önü... Devamı...
none Doğum Günü - 2014 none Yanıt: 18 - Gösterim: 4416 - none etibe Hayatım dogum günün kutlu olsun nice senelere انشاءالله sağlıklı. Seni seviyoruz. Devamı...
none Kadir gecesi - 2015 none Yanıt: 5 - Gösterim: 1233 - none muhammed Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli. Üzerinde namaz b... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com