trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: 25 Ekim Dünya Spinabifida Farkindalik Günü.  (Okunma sayısı 1303 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

25 Ekim Spinabifida Farkindalık Günü.
Ben birnbirtürlü hastalık diyorum.!!!
Madem farkında olmak gerek farkında olmamız gerekenleri yazalım .!!!

Turkiye'de yılda 5000 bebek Spinabifida 'li olarak doğuyor:(
Hamileliğin ilk ayında oluşan bu hastalığı önlemek veya daha az hasar olması için gebe kalmayı   düşünen annelerin 3 ay öncesinden folikasit kullanması Dr'a danışmasi belirli tahlil tetkiklerin yapılması gerekiyor.

Spinabifida anne karnında 1 aylikken oluşan bir hastalık omurganin açık olması sebebiyle doğduğunda birçok bölümün kontrolü altında olması gerekiyor!
Beyin cerrahi
Ortopedi
Üroloji
Fizik
Kontrolleri altında olması yanisira
Sonrasında
Yılda en az bir defa göz ,K.B.B bölümlerindede muayene olup geç kalinmayacak sorunları önlemek için kontrol edilmesi lazım.

Ömür boyu fizik tedavi belirli cihazlar ortezler kullanarak hayatını daha kolay daha iyi yaşaması açısından çok faydalı olacaktır .

Spinabifida tek hastalık değil içinde onlarca hastalık barindan ve sürekli yeni sorunlar çıkaran bir hastalık (ben binbirtürlü hastalık diyorum )
Omurga felcligi,
Hoidrosefali
Skolyoz
Kifoz
Böbrek fonksiyonlar bozukluğu
Mesane sisteminin bozukluğu
Idrar ve gaita hissizligi
Ayaklarda şekil bozukluğu ,kalça çikigi,göğüş kafesinde sorunlar(güvercin kafesi gibi )
Gözlerde kayma, şaşılık,
El kasi zayıflığı
Okul döneminde öğrenme güçlüğü ,dikkat bozukluğu gibi daha bir çok sorunlar içeriyor.

Ayda bir kez veya iki ayda bir mutlaka tit kültür tahlilleri yapılmalı üroloji takibinde mutlak devam etmeli böbrek yetmezliği böbrek kaybına geç kalinmamasi için şart.

Ve çevre sadece Spinabifida değil özel bireylerimizin yaşadığı sorunlar sadece hastalıkla bitmiyor malesef çevrenin acinarak bakması ,onlara yaşam hakkinin sunulmamasi,
Bazı aile'lerin bilinçsizliği ve özel bireylerimizin ev hapsinde olması onların hayata dair olma şanslarının ellerinden alınması ....
Aile bu konuda çok çaba sarf etmeli ve çocuğunu başkalarını ezdirmemeli hakkını sonuna kadar aramalı.!!!
Okullarda yılda yüzlerce özel birey çevre baskısı okul idare mensuplarının ilgisizliği yüzünden okul hayatından ev hapsine mahkum olan özel bireyler var ! Hiç kimseye ezdirmeden çocuğunuzu yaşam kalitesini yükseltip onunla hayat bulabilirsiniz ....
Kimsenin hiçkimsenin çocuğunuzun üzülmesine hayat mücadelesini yikmasina izin vermeyelim.

Bugün 25 Ekim Dünya Spinabifida Farkindalik Günü
Ve biz aileler yılmadan usanmadan onlar bizim farkimizaa varana kadar cabalayarak uğraşacağız ....
Saygılarımla.
Neslihan süzen.

Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      44.44%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Bu hastalık konusunda her yıl biraz daha toplumun bilinçlenmesini diliyorum.İnşallah çocuklarımız için daha güzel tıbbi gelişmeler olur.
Bir gece yarısı geldin dünyaya,
Unuttum kendimi koşturdum sana,
Rüzgar arkadaştı dualarıma,
Allah'tan her şey biz sabredelim,
Kadere razıyız,hep şükredelim.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

25 Ekim Dünya Spinabifida Farkindalik Günü. Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Dünya Engelliler Günü none Yanıt: 11 - Gösterim: 4230 - none YUNUS YEŞİLDENİZ Bu gün dünya engelliler günü  bu günde inşallah engelliler için yararlanacakları şeylere imza atarlar  cenabu allah  haklarında ... Devamı...
none Dünya Dans Günü none Yanıt: 1 - Gösterim: 1399 - none Derin Türk halkı olarak genelde oynamayı düğünlerde eğlenmeyi çok severiz.Bugün de tüm dünyada Dünya Dans Günü olarak kutlanıyor.   Devamı...
none 3 Aralık Dünya Engelliler Günü none Yanıt: 14 - Gösterim: 5287 - none bolubeyi 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla 3 Aralık günü Uluslararası Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. O... Devamı...
none 3 Aralık Dünya Engelliler Günü none Yanıt: 15 - Gösterim: 5300 - none nida ENGELLİ OLMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR  ''Engellilerine, engelsiz bir hayat sunacak bir Türkiye için herkesi daha duyarlı olmaya dave... Devamı...
none 3 Aralık Dünya Engelliler Günü - 2012 none Yanıt: 9 - Gösterim: 3017 - none bolubeyi Nida Hanım'ın geçen seneki konusundan alıntı yaparak konuyu açayım dedim. ENGELLİ OLMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR  ''Engellile... Devamı...
none spinabifida.net none Yanıt: 0 - Gösterim: 1731 - none bolubeyi spinabifida.net Devamı...
none 3 ARALIK Dünya Engelliler Günü 2015 none Yanıt: 8 - Gösterim: 1884 - none bolubeyi Nida Hanım'ın bir kaç sene önceki konusundan alıntı yaparak konuyu açayım dedim. ENGELLİ OLMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR  ''En... Devamı...
none 8 Eylül Dünya Fizyoterapist'ler günü. none Yanıt: 0 - Gösterim: 634 - none muhammed 8 Eylül Dünya Fizyoterapist'ler günü kutlu olsun. Hakkıyla mesleğini yapan ,çocuklarımız için çabalayan ,emek harcayan güzel ins... Devamı...
none 3 ARALIK Dünya Engelliler Günü 2016 none Yanıt: 5 - Gösterim: 1215 - none bolubeyi Nida Hanım'ın bir kaç sene önceki konusundan alıntı yaparak konuyu açayım dedim. ENGELLİ OLMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR  ''En... Devamı...
none 3 ARALIK Dünya Engelliler Günü 2018 none Yanıt: 2 - Gösterim: 500 - none bolubeyi Nida Hanım'ın yıllar önce açmış olduğu konusundan alıntı yaparak konuyu açayım dedim. ENGELLİ OLMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR ... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com