trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Mesane günlüğü  (Okunma sayısı 92 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      11.11%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Mesane günlüğü
« : 28 Haziran 2018, 23:33 »
Mesane günlüğü nedir?
Mesane günlüğü içtiğiniz sıvı ile gün boyu ve gece idrar çıkışınızı kaydettiğiniz bir form olup, urge (önlenemeyen ani ve şiddetli idrar yapma isteği) ve/veya kazara olan idrar kaçağını dökümente eder. Mesane günlüğü mesane probleminizi belirlemede ve tedavinin takibinde doktorunuza yardımcı olur.

Günlüğü tamamlamak kaç gün alır?
Günlüğü, klinik randevunuzun öncesinde 3 günlük (ardışık olması gerekmez) sürede doldurabilirsiniz. Bazıları bunu hafta sonu doldurmayı daha kolay bulur.

Günlüğü doldurabilmek için neye ihtiyacım var?
Çıkardığınız idrarı ölçmek için dereceli bir sürahiye ihtiyacınız vardır. Mililitre olarak ölçüm yapabilmeli ve en az 500 mL kapasiteli olmalıdır.

Günlüğü nasıl dolduracağım?
• İçecekler: Bir sıvı içtiğinizde ne içtiğinizi (çay, kahve gibi), zamanını ve miktarını (mL olarak) kaydedin.
• İdrar: Her idrar çıkardığınızda, dereceli sürahiye yapın böylece ml olarak kaydedebilirsiniz.
İşeme zamanınızı ve tuvalete giderken sıkışma derecenizi aşağıdaki derecelendirme sistemine gore belirleyin:
0= urge (ani sıkışma hissi) yok
1= Ani işeme hissiniz oldu, ama rahatlıkla tolere edebiliyorsunuz
2= Günlük aktivitelerinizi yürütmenizi etkileyecek düzeyde ani işeme hissiniz var.
3= Size rahatsızlık verecek düzeyde ve günlük aktivitenizi yarıda kesmenize neden olacak şekilde ani işeme ihtiyacınız oluyor.
• Kaçırma: Eğer tuvalete giderken idrar kaçırmanız oluyorsa, uygun sütuna “evet” olarak işaretleyin. Eğer gülerken, hapşururken veya aktivite sırasında (koşma, egzersiz gibi) idrar kaçırmanız olursa ilgili bölüme bir yıldız koyun ve aktiviteyi açıklayın. Eğer ped değiştirme ihtiyacınız olursa örnek günlükte gösterildiği gibi uygun sütuna “P” işareti koyun.

Günlük örneğini ve daha ayrıntılı açıklamayı konu ekinden indirebilirsiniz.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Sekercik
    • Verimlilik:
      8.89%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Mesane günlüğü
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2018, 03:33 »
Paylaşım için teşekkürler hocam. appl
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Mesane günlüğü Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Nörojen mesane none Yanıt: 3 - Gösterim: 9826 - none bolubeyi Nörojen Mesane Mesanenin (idrar torbası) normal fonksiyonu, idrarı düşük basınçta depolamak ve işeme hissi oluştuğunda, isteğe b... Devamı...
none Mesane fonksiyonu none Yanıt: 0 - Gösterim: 6315 - none bolubeyi Yukarıdaki resimde sağlıklı bir erkekte mesane fonksiyonları anlatılmıştır. Mesanenin temel olarak iki fonksiyonu vardır. Bunlar... Devamı...
none Bir Çiftin Günlüğü none Yanıt: 17 - Gösterim: 4504 - none nida Kadının Günlüğü Bugün üç yıl bitti. Onun karşısına gelinlikle çıktığım günkü kadar mutluyum. Tanrım, onu ne kadar seviyorum. Mük... Devamı...
none Bir ailenin günlüğü none Yanıt: 3 - Gösterim: 1603 - none YUNUS YEŞİLDENİZ arkadaşlar  altı kişilik bir aile düşünün  akşam eve geldiklerinde ikisi bilgiseyere ikisi televizyona  ikiside evin işinle ilgi... Devamı...
none Deniz Jiyan'ın Günlüğü none Yanıt: 7 - Gösterim: 2531 - none orhan_orh Merhabalar;Oğlum Deniz Jiyan'ın günlük yaşamını ve hastalığı ile ilgili gelişmeleri paylaşmak için bir blog açtım. İsmini de Den... Devamı...
none Mesane none Yanıt: 1 - Gösterim: 1975 - none sammet benim kızmda idrar kontrolü yoktur doktora gidiyoru 10 yıldır hergittigimizde mesane büyütme ameliyatı olması gerektigini sölüyo... Devamı...
none Mesane none Yanıt: 6 - Gösterim: 3601 - none ciğdem demirel merhaba arkadaşlar... özellikle bolubeyi size ulaşamadım bitürlü siteye yeni üye oldum. benim kızım 13 aylık ve doğuştan mesane ... Devamı...
none 207 ml mesane none Yanıt: 3 - Gösterim: 2104 - none tak4848 207 ml mesane kapasitesi sizce normalmi ve ne kadar tak yapıyorsunuz...? Devamı...
none Ecrin’in günlüğü none Yanıt: 13 - Gösterim: 4584 - none Burak Eren Tarih: 15.05.2012Saat:00-30Doğar doğmazHortumlara bağladılar beniHayata ve size...Doyasıya bir nefes alamadım anne.Ağzım... Devamı...
none Muhammed'in günlüğü... none Yanıt: 445 - Gösterim: 80218 - none muhammed 23.12.2007 kurban bayramının 4. gününde doğdu güneşim oğluşum küçücüktü daha 3 aylıktı. Sırtındaki keseden ameliyat oldu ve sonr... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.0.9 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com