trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Problemlerimiz  (Okunma sayısı 65 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• seciniz
    • Verimlilik:
      13.33%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Problemlerimiz
« : 10 Kasım 2018, 07:59 »
Pera'm şu an 11 aylık. sakral3 te 1.3cm açıklıkla ve 3mmlik defektle doğdu.3.gün kese, 22.gün hidrosefali ameliyatı oldu. 3 ayda bir tomografi böbrek üroloji gibi kontrollerimizi yaptırıyoruz. benim sıkıntım Pera halen yere basmıyor kollarından tuttuğum gibi ayaklarını bağdaş yapıp yukarı çekiyor.bir ara yürütece koydum baktım ondada topluyor yere basmıyor.tekmesi ayak hareketleri gayet güzel.otururken odayı geziyor emekleme yok geri geri sürünüyor.ama mesela otururken gel gel yapınca yukarıya uzanıyor ama kucağıma aldığımda hissediyorum vücut ağırlığı tamamen üstte.3 ay önce ameliyatlarımızı yapan doktorumuza söyledim ayaklarını minicik değdirdiği an basıyorya dedi.ama 3 aylık bebek bile tabanı daha iyi hissediyor. belki benimle aynı durumu yaşayan vardır bir öneri olabilir.yardımcı olursanız sevinirim
birde özür dileyerek Pera nın bazı dönemlerde dışkı problemi oluyor.altını temizlerken minik minik kaka yapıyor bazen altını açtığımda poposundaki kakayı görüyorum orda bekliyor.genelde yatarken ayaklarını kaldırınca zorlanınca minik bırakıyor.günde 10-15 değiştirdiğim oluyor.çocuk cerrahımızda çok iyi sıkamıyor demişti.sizce bu zamanla gidermi gelişir mi yada umarım olur ama düzelme olmazsa ameliyat mı gerekiyor?
çok teşekkür ederimm  hakkınızı helal edin...

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      100%

none
Problemlerimiz
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2018, 08:11 »
Periyodik kontrollere başlamanız yerinde bir uygulama. Basma, emekleme ve yürüme problemleriniz için fizik tedaviye başlamanızda fayda var. İdrar yolu problemlerinde olduğu gibi boşaltım sistemi problemlerinin de olması beklenen bir durum. Dışkı kontrolünü sağlayan kaslar çalışmıyor ya da gereği gibi çalışmıyor olabilir. Yaşı ilerledikçe durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Bağırsak eğitimi, lavman uygulaması yapılması gün içerisinde hastanın temiz kalmasınını sağlayabilir. Bu yöntemler yeterli gelmezse cerrahi operasyonlar düşünülebilir. Bu konuda bilgilenmek için boşaltım sistemi problemleri bölümündeki konuları inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm tedavilerini gereği gibi yaptırsak dahi ayaklarının bacaklarının, mesanesinin ve boşaltım sisteminin gereği gibi çalışması hiçbir zaman sağlıklı bir bireyinki kadar iyi olabileceği kanaatinde değilim. Yapmamız gereken bazı durumları kabullenip çocuğun yaşam kalitesini artırıcı girişimleri yerinde ve zamanında yapmak. Gelişmelerin gönlünüzce şekillenmesini dilerim.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• seciniz
    • Verimlilik:
      13.33%

none
Problemlerimiz
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2018, 13:29 »
çok teşekkürler burada fizik tedavi merkezinde doktor yok diye başlamamıştık.sanırım zaman kaybı olmuş.Sitede sakral bölgede açıklığı olan birey yürüyebilir ve dışkı kontrolü sağlar paylaşımı görünce belki gelişir diye umut etmiştim.beyin ve sinir cerrahi doktorumuza kontrollerin yanında çocuk nöroşirürji şart mı?çevre 2 ilde yok maalesef.tekrar teşekkür ederim umarım her şey hepimizin gönlünce olsun

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      100%

none
Problemlerimiz
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2018, 13:34 »
Nöroşirurji ile beyin cerrahisi aynı şey oluyor. Pediatrik (çocuk) olanını tercih ederseniz daha iyi olur.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• seciniz
    • Verimlilik:
      6.67%

none
Problemlerimiz
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2018, 04:36 »
Pera'm şu an 11 aylık. sakral3 te 1.3cm açıklıkla ve 3mmlik defektle doğdu.3.gün kese, 22.gün hidrosefali ameliyatı oldu. 3 ayda bir tomografi böbrek üroloji gibi kontrollerimizi yaptırıyoruz. benim sıkıntım Pera halen yere basmıyor kollarından tuttuğum gibi ayaklarını bağdaş yapıp yukarı çekiyor.bir ara yürütece koydum baktım ondada topluyor yere basmıyor.tekmesi ayak hareketleri gayet güzel.otururken odayı geziyor emekleme yok geri geri sürünüyor.ama mesela otururken gel gel yapınca yukarıya uzanıyor ama kucağıma aldığımda hissediyorum vücut ağırlığı tamamen üstte.3 ay önce ameliyatlarımızı yapan doktorumuza söyledim ayaklarını minicik değdirdiği an basıyorya dedi.ama 3 aylık bebek bile tabanı daha iyi hissediyor. belki benimle aynı durumu yaşayan vardır bir öneri olabilir.yardımcı olursanız sevinirim
birde özür dileyerek Pera nın bazı dönemlerde dışkı problemi oluyor.altını temizlerken minik minik kaka yapıyor bazen altını açtığımda poposundaki kakayı görüyorum orda bekliyor.genelde yatarken ayaklarını kaldırınca zorlanınca minik bırakıyor.günde 10-15 değiştirdiğim oluyor.çocuk cerrahımızda çok iyi sıkamıyor demişti.sizce bu zamanla gidermi gelişir mi yada umarım olur ama düzelme olmazsa ameliyat mı gerekiyor?
çok teşekkür ederimm  hakkınızı helal edin...
KIZINIZI YURUTECE HİÇ KOYMAMANIZI tavsiye ediyorum. Sağlıklı cocuklara bile zararlı. Ayaklarını toplamasından dolayı gergin omurilik sendromuna baktırsanız iyi olur. Bende cocukken bacaklarımı kıvırma ihtiyacı hissediyordum. Ayaklarımı hala içe doğru kıvırmak bana daha iyi geliyor.  Poposuna kesinlikle müdahale etmeyin. Alışır vücut öyle devam etmek ister. İlaçlar var.Ama onları uzun süre kullanmak zararlı.

• seciniz
    • Verimlilik:
      13.33%

none
Problemlerimiz
« Yanıtla #5 : Dün, 16:17 »
KIZINIZI YURUTECE HİÇ KOYMAMANIZI tavsiye ediyorum. Sağlıklı cocuklara bile zararlı. Ayaklarını toplamasından dolayı gergin omurilik sendromuna baktırsanız iyi olur. Bende cocukken bacaklarımı kıvırma ihtiyacı hissediyordum. Ayaklarımı hala içe doğru kıvırmak bana daha iyi geliyor.  Poposuna kesinlikle müdahale etmeyin. Alışır vücut öyle devam etmek ister. İlaçlar var.Ama onları uzun süre kullanmak zararlı.
demekki ondan raghat hissediyor Pera da.birkaç egzersizde bile kızıyor düzeltince :)yürüteç ilk kızımda vardı Pera ya birkaç deneyip bıraktım canım ayaklarını basmadığı için.kesinlikle doğru zarar vereceğini düşünüyorum...canım forumda yürüme fonksiyonlarını geç kazanacağını okudum hareket tekmede güçlü olunca umutluyum.geç olsun güç olmasın...Pera yla aynı ay doğan bi arkadaşı var ondada aynı durum mevcut herşey yolunda oturuş hareket
 ama oda topluyor ayaklarını.sen yürümeye ne zaman başlamışsın biliyor musun canım.mesane sorunları herkeste olduğu için mucize beklemiyorum sonuçta ama sakral açıklığı olanlarda tutabilir yazdığı için merak ettim  yapılacak birşey var mı diye.verdiğin cevabın ve bilgilerin benim için çok değerli tşk ederim

• seciniz
    • Verimlilik:
      6.67%

none
Problemlerimiz
« Yanıtla #6 : Bugün, 06:27 »
demekki ondan raghat hissediyor Pera da.birkaç egzersizde bile kızıyor düzeltince :)yürüteç ilk kızımda vardı Pera ya birkaç deneyip bıraktım canım ayaklarını basmadığı için.kesinlikle doğru zarar vereceğini düşünüyorum...canım forumda yürüme fonksiyonlarını geç kazanacağını okudum hareket tekmede güçlü olunca umutluyum.geç olsun güç olmasın...Pera yla aynı ay doğan bi arkadaşı var ondada aynı durum mevcut herşey yolunda oturuş hareket
 ama oda topluyor ayaklarını.sen yürümeye ne zaman başlamışsın biliyor musun canım.mesane sorunları herkeste olduğu için mucize beklemiyorum sonuçta ama sakral açıklığı olanlarda tutabilir yazdığı için merak ettim  yapılacak birşey var mı diye.verdiğin cevabın ve bilgilerin benim için çok değerli tşk ederim
Ben 1 yaşında ayağa kalkmışım. Koltuklardan tutarak 3 yaşına kadar öyle yürümüşüm. Sonrasında desteksiz yürümüşüm. Fizik tedaviyle ayakların güçlenmesi mümkün. Bizler yaşıtlarımıza göre geç yürürüz Spina bifida hastalarında beklenen bir durumdur. Mesane fonksiyonları çok büyük kısmımızda bozuktur. Çok çok az hastanın mesane fonksiyonları normaldir. Ancak normal denilen hastalarda takip edilmeli. Mesane fonksiyonları zaman içinde değişiklik gösterebiliyor. Böbrekler ihmale gelmez belirti vermeden sinsice ilerler Diyalizlik duruma gelene kadar pek anlaşılmaz Hiçbir sorun olmAsa bile üroloji ve nefroloji çocuk cerrahisi kontollerini ihmal etmeyin. FİZİK TEDAVİYE BAŞLADINIZ MI?

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none