trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Anaokuluna Başlayan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalıdır  (Okunma sayısı 6970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Ruhsuz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Anaokuluna Başlayan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalıdır ?

Anaokuluna başlama hem aile için hem de çocuk için çok önemli bir ilk adımdır. Aileler bir çok kaygı yaşamaktırlar. Özellikle de anneye fazla bağımlı olan ve evde kural öğretilmemiş, sorumluluk verilmemiş olan çocuklar için anne-babalar daha fazla kaygı duymaktadırlar. Çünkü genellikle bu çocuklar daha fazla uyum problemi yaşamaktadırlar. Çocuklar becerileri gelişmeye başladığı dönemden itibaren kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için teşvik edilmelidirler. Ayrıca, yemek, uyku, temizlik vb gibi konularda kurallar öğretilmelidir. Çocuk 2 yaşından itibaren yavaş yavaş nerede nasıl davranması gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir. İstenen davranışlarla istenmeyen davranışların farkını öğrenmeye başlamalıdır. Burada tutarlılık önemlidir. İstenen davranışı karşısında her zaman olumlu bir ilgi alması çocuğu bu şekilde davranmaya isteklendirecektir. İsteklerinin makul ölçülerde karşılanması, bazı isteklerinin karşılanamayacağını bilmesi gerekmektedir. Aksi halde anne-babanın her talebi karşılayan tavrını çocuk girdiği her ortamda bekleyecek ve sonunda hayal kırıklığına uğrayarak yuvaya gitmek istemeyecektir.

Öncesinde kural ve sınır öğretilen, sabretmeyi ve beklemeyi öğrenen ve anne ile bağımlılık ilişkisi yerine bağımsızlık özelliğini kazanan bir çocuk yuvaya başlamak konusunda pek bir sorun yaşamayacaktır.

Anne-babanın çocuğun gideceği yuvayı çocuk olmadan seçmeleri ve karar verdikten sonra çocuğu götürmeleri uygundur. Çünkü seçme kararı çocuğa verildiğinde bizim için önemli olmayan kriterler çocuklar için önemli olabilir ve belki de pek uygun olmayan bir yuvayı çocuğumuz istediği için seçmek zorunluluğu oluşabilir. Biz de bunun etkisinde kalabiliriz.
Çocuk için uygun yuvaya karar verdiğimizde çocuğa bundan sonra oyun oynayabileceği, arkadaş edineceği ve yeni bilgiler edineceği bir okula gideceği söylenmelidir ve bir gün sadece ziyarete gidilmelidir. Ziyaret saatinin çocukların eğlenceli bir aktivite saati olması yararlı olabilir. Tüm yuvayı gezdikten ve kendi öğretmenini tanıştırdıktan sonra yuva yetkilisi çocuğa yuva hakkında bilgiler verebilir. İlk gün fazla kalınmadan dönülmelidir. Özellikle 3 yaşındaki çocuklar için çocuk istekli de ilk hafta günde 1-2 saatten fazla yuvada kalmaması uygun olmaktadır. İkinci hafta 3-4 saate çıkarılabilir. Mümkün ise dönem boyunca, değilse hiç değilse 2 ay boyunca çocuğun yarım gün yuvaya devamı daha uygun olmaktadır. Çünkü 3 yaş grubu çocuklar için tüm gün program psikolojik olgunlaşmalarının yetersizliği nedeniyle fazla yoğun gelebilmektedir.

Yeni başladığı dönemde çocuğa fazla soru sormak, yuvayı fazla övmek, ne yediğiyle fazla ilgilenmek, sık sık yuvaya gidip bakmak çocuğun uyumunu bozabilmektedir. Çocukla ilgili bilgileri çocuğunuz yanınızda değilken yuva yetkilisinden almalısınız. Çocuğu sorularla bunaltmak yerine kendi anlattığı bir şey olursa onu dinleyip, ne kadar takdir ettiğinizi ve okula başladığı için onunla ne kadar gurur duyduğunuzu belirtebilirsiniz.
Her şey yolunda gidiyor görünürken bile bir gün birden bire çocuğunuz yuvaya artık gitmek istemediğin belirtebilir. Paniğe kapılmadan sıkıntısının ne olduğun anlamaya çalışmalısınız. Çünkü çocukların yuvaya gitmek istememeleri genellikle yuva ile ilgili bir sorun olmamaktadır. Bazen yeni bir kardeşin geliyor olması, bazen anne ile ilgili sıkıntılar, bazen evde olan bir huzursuzluk gibi bir çok neden çocuğun yuvaya gitmek istemediğin belirtmesine neden olabilmektedir. Bu durumda yuvadaki uzmanlarla görüşüp onlardan yardım almalısınız.

Anne Babalar Anaokuluna Gitmeyen Çocuğa Nasıl Davranmalıdır?

3 yaşından itibaren her çocuğun anaokuluna gitmesi önerilmektedir. Ülkemizde bir çok devlet okulunun anasınıfı mevcuttur ve her geçen gün de yaygınlaşmaktadır. Ancak çevresinde anaokulu bulunmayan ailelerin okul öncesi döneme ait çocuk yayınlarını takip etmelerinde yarar vardır. Anaokulları için üretilen ünite dergileri veya kavram öğreten ve bir çok beceriyi geliştiren bir çok yayın mevcuttur. Bunları takip edip günlük bir program dahilinde çocukların masa başında çalışmaya alıştırılmaları, el becerilerinin geliştirilmesi ve mümkün olduğunca yaşıtlarıyla bir arada oyun oynama olanağı sağlanması gerekmektedir. Ayrıca çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda anne-babalar için hazırlanmış yayınların okunması, anne-babalara çocuğun eğitimi sırasında ortaya çıkabilecek olası problemlerle baş etme becerisi kazandıracaktır. Okumak, öğrenmek, çalışmak konusunda anne-babanın çocuğa örnek olması ve çocukta öğrenme isteği uyandırması önemlidir. Ülkemizde bir çok çocuk eline kalemi ilkokula başladığı gün almaktadır. Çocukların öğrenebilmeleri ve beceri geliştirebilmeleri için onlara fırsat verilmesi, teşvik edilmesi ve örnek olunmasının önemi unutulmamalıdır. Çocukların çok küçük yaşlarından itibaren onların becerilerini geliştirecek oyun malzemelerinin alınması-sağlanması önemlidir. Anne-babaların çocukların gelişim dönemlerindeki zihinsel ihtiyaçları konusunda bilgilenmeleri ve bu konuda bol bol okumaları gerekmektedir. Ancak bu yolla çocukları için en uygun oyun malzemesini bulabilirler ve onları kendi ilgileri ve becerileri doğrultusunda eğitebilirler.кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя © • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   35.56%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim MuratbanK.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Sekercik
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bilgiler için çok teşekkürler,birkaç konunuzu okudum hepsi çok faydali sağolun.Vakit buldukça okumaya devam edeceğim.Size bir sorum olacak,kızım bu sene ana sınıfında.Okulu, öğretmeni ve arkadaşlarıyla bir sıkıntımız olmadı yalnız beslenme saatlerinde çok problem yaşadık ikinci dönemde eminim devam edecek bunlar.Sabahçı oldukları için orada kahvaltı yapıyorlar,evde kahvaltısını öğlen yemeğini veya akşam yemeklerini çok güzel yiyen bir çocuk,ama okul açıldığından beri okula aç gidiyor aç dönüyor maalesef.Bunun bir sebebi olmalı her yolu denedim,gitmiş olduğu fizik ted.merkezinde psikologla da görüştüm oda kendince çözümler buldu denedik ama işe yaramadı.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda,neden okulda arkadaşlarıyla kahvaltı saatine katılmak istemiyor olabilir? Şimdiden teşekkürler.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

 • avatar-yetki

   • Ruhsuz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Şu anda ben de bir anaokulunda görev yapıyorum ve her ne hikmetse evde hiç yemeyen çocuklar okulda hambur humbur yerken evde çok yiyen çocuklar tam tersine okulda nerdeyse hiç yemiyor.  Özel bir sebep aramak doğru olmaz. Ben olası birkaç örnek verebilirim ama sizin çocuğunuza uyacak diye bir şart yok tek amacım bu tür çocuklarla konuşmalarımdan çıkarttığım sonuçlar dahilinde kendi okulumdan örnekler vermek.

Örneğin: Okulda ilk başlarda arkadaşlarıyla yemek yerken bir arkadaşının kötü davranması veya midesinin bulanmasına sebep olabilecek bir harekette bulunması gibi durumlardan dolayı bir şeylerden korkmuş olması.
İlk zamanlarda yemek yerken yediği yemeklerde sevmediği bir yemekle karşılaşması.
Okuldaki yemeklerin sevmediği tarzda olması.
Kendi okulumda en ciddi problem olarak gördüğüm üzere yemeklerin çocuklara dağıtılana kadar buz gibi olması ve soğuk yemek yemeyi çocukların genelde sevmemesi.

Bunlar kendi okulumdan örneklerdi ve yüzlerce örnek daha verebilirim. Sebep her ne olursa olsun çocuklar bizlerin aksine olumsuz bir durumu benzer her türlü duruma genelliyorlar. O yüzden de çocuğunuz yemek yememeyi okul içinde genellemiş olabilir. İlla psikolojik bir sorun aramak gerekmez bence.
кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя © • avatar-yetki

   • Sekercik
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Anladım  bilgilendirme için teşekkürler.Okulun ilk zamanları kızım tabağını geç bitiriyor diye öğretmeni yemekhanede bırakmış, tabağını bırak öyle sınıfa gel diye kızım bana söylemedi öğretmen de konuşma arasında yanlışlıkla söylemişti öğrendiğimizde öğretmene gereken uyarıları yaptık ama iş işten geçmişti kızım etkilenmişti artık.Ben bunu sebep gösteriyordum ama size sormak istedim yinede teşekkürler,sanırım yanılmamışım yaşadığı olumsuz bir olay da bu hareketine sebeptir diyorsunuz.Çok teşekkürler....
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

 • avatar-yetki

   • Ruhsuz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Yemeğini geç bitiren çocuklara biz de benzer bir yöntem uyguluyoruz. Çünkü nerdeyse tüm çocuklar sınıfına inip 2-3 tanesi halen yemek yerken öğretmeni başlarında beklese sınıfın halini tahmin edersiniz. Ancak o yemek yemeye daha doğrusu yemek yememeye devam eden çocukları da yalnız bırakmıyoruz. Görevlilerden veya stajyerlerden en az birisini onların başında bırakıyoruz. Sizin okulda da birisi başında durmuşsa  sorun yok ama yalnız başına kalmışsa evet o zaman bu durumdan kaynaklanmış diyebiliriz. Daha da kötüsü başında bir görevli durmuş ama çocuğa doğru düzgün yaklaşmamışsa işte o zaman hepsinden beter bir durum olmuş demektir.
кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя © • avatar-yetki

   • Sekercik
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


İLK kalisinda yalniz kalmis ben sonra öğrenince kızımla konuştum anne tabağımı bitiremedim yemekhanede de yalnız kaldım bitirip hemen sınıfa gitmek istedim ama yutamadım lokmalarımı dedi.Sanırım korkmuş yada tedirgin olmuş olmalı ki yiyemedi,sonra öğretmeniyle konuştum sizler burda bir disiplin sağlıyorsunuz biliyorum dedim ama böyle böyle kızım etkilenmiş herkesin sınıfa gitme saatine kadar tabağında yiyebildiğini kadar yesin gerisini lütfen zorlamayın dedim ya da yanında birisi daha kalsın dedim biliyorum üç tane stajiyer öğretmen var onlardan biri kalabilir dedim.Sonra istediği kadar yemesi konusunda anlaşıldı haftanın her günü stajiyerler olmadığı  için böyle bir karar aldı öğretmeni.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

 • avatar-yetki

   • Ruhsuz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Anaokulu çocuklarındaki en temel sorun okulda herhangi bir zamanda yalnız kalmak dersem yanlış olmaz sanırım. Stajyer, öğretmen, hizmetli veya yeri gelir müdür olur ama bir çocuk anaokulunda kati suretle yalnız bırakılmaz. keşke yapmasalarmış geri dönüşü çok zordur. neyse hayırlısı olsun siz yine de çocuğunuzla bu durumu ve bunun ona korkması için bir sebep olmadığını anlatın sık sık ama çok da fazla umutlanmayın işe yarayacak diye.
кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя © • avatar-yetki

   • Sekercik
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Çok teşekkür ederim söylediklerinizi yapacağım.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim bende evde torunuma bakıyorum fakat annesi seneye yuvaya vermek zorunda kalacak yasin öss yi kazanırda beraber gidersek şimdiden endişe ediyorum acaba iyimi yaparız kötümü tabbi bazı eksiklikleri tamamlanır şu an iki yaşında.
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Anaokuluna Başlayan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalıdır Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Yeni başlayan sağlık sorunlarım none Yanıt: 4 - Gösterim: 1453 - none kunal87 Merhaba arkadaşlar , abilerim, ablalarım28 yaşındayım. Son 2 aydır neler çektiğimi ve halen çözüme ulaşamadığımı anlatmak istiyo... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com