trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Bası Yarası Epidemiyolojisi  (Okunma sayısı 11996 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Fikirci
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Bası Yarası Epidemiyolojisi
« : 28 Haziran 2008, 19:46 »
Bası yarası, bir kemik çıkıntısı bölgesi üzerindeki alanda uzaklaştırılamamış bası sonucu gelişen iskemi, hücre ölümü ve doku nekrozu olarak tanımlanmaktadır. Hastane akut bakım üniteleri, rehabilitasyon merkezleri, uzun dönem bakım merkezlerinden veya ev bakım birimlerinden toplanan verilerin değişkenliğine bağlı olarak bası yaralarının tam olarak insidans ve prevalansını tespit etmek güçtür. Birçok ülkede ulusal prevalans çalışmaları yürütülmektedir. Amerikan Ulusal Bası Yarası Danışmanlık Paneli’nden (NPUAP) alınan veriler akut bakım ünitelerinde insidansın %0.4-38, uzun dönem bakım ünitelerinde %2.2-23.9 ve evde de %0-17, prevalans oranlarının ise akut bakım ünitelerinde %10-18, uzun dönem bakım ünitelerinde %2.3-28 ve ev bakım birimlerinde ise %0-29 arasında değiştiğini göstermektedir. Bası yaralarının ekonomik boyutu incelendiğinde ise, tüm birimlerde bası yarasının tedavi maliyetinin her yıl için 1.335-8.5 milyar dolar arasında değişmekte olduğu görülmektedir. Avrupa ülkeleri ve ABD’de bası yarası prevalansı ve risk faktörlerine yönelik çok sayıda çalışma yürütülmesine rağmen Türkiye‘de bu konudaki çalışma sayısı sınırlıdır. Ülkemizde yapılan iki çalışmada prevalans sırası ile %7.2 ve %11.6 olarak bildirilmiştir. Fakat bu çalışmalarda bası yaralarının ekonomik boyutu ve toplam maliyeti araştırılmamıştırBu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
: Bası Yarası Epidemiyolojisi
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2008, 16:33 »
Arkadaşlar bası, yatak yarası gibi deride oluşan yaraların tedavisi için başka bir sitede bulduğum bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. burada çeşitli ürünlerden ve bu ürünleri nasıl ve ne şekilde temin edebileceğimiz hakkında bilgi ve kaynak verilmiş.


COMFEEL YARA ÖRTÜLERİ

 

Hangi şehirde yaşarsanız yaşayın, o şehirde ürünü nasıl ve nerden temin edeceğinizi öğrenmek ve ürünler hakkında detaylı bilgi almak aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz:
Ürünlerin çoğunun sosyal güvenlik kurumlarıyla protokol anlaşmaları varmış.

İntra Medikal
İlgili Kişi: Tahsin Semizoğlu
Tel: 0212 274 47 52 (Dâhili 125)
Faks: 0212 288 20 82
Web: www.intramedical.com.tr

Yara Örtülerinin ortak özellikleri:
“Üstün” yarı geçirgen film tabaka
Absorbe özelliği geliştirilmiş ve üstün yarı geçirgen film yüzeyi sayesinde en ideal eksude kontrolünü sağlar. Eksüdenin yoğunluğuna uygun olarak buharlaşma ayarını düzenler. Ağır eksüdasyon oluştuğunda film tabaka üzerindeki gözenekler genişleyip açılarak, buharlaşmaya izin verir ve daha fazla eksüdeyi absorbe etme özelliği sağlar. Hafif eksüdeli durumlarda sıkı gözenekli yapısıyla buharlaşmayı sınırlandırır. Yara örtüsüne, yaranın nemini düzenleme özelliği verir. Bu nem, yara üzerindeki ölü dokuların temizlenmesini kolaylaştırarak epitelyumizasyonu hızlandırır.

Hasta için Avantajları:
Eksüde kontrolünün geliştirilmesinin anlamı, pansuman değişim sıklığının azalmasıdır. Bu durum iyileşme dönemini pozitif olarak etkiler ve hastanın hareket özgürlüğünü arttırır. Yara örtüsü yumuşak ve esnektir.
Hastalar, yara örtüsünün ağrıyı yok ettiğini algılarlar. Bununu sebebi, sinir uçlarının ve granülizasyon dokusunun jel ile kaplanarak korunmasıdır.

Comfeel Plus Yara Örtüsü


   Hafif akıntılı kronik ve akut yüzeysel yaralarda; bası ülseri, bacak ülserleri, yüzeysel yanıklar, donör saha, travmatik yaralar ve post-op yaralar. Yara örtüsü, özellikle hassas bölgelerde cildi korur. İyileşmenin son aşamasında ve uygulama zorluğu olan bölgelerde kullanılır.

Yara örtüsü, yara üzerinde, eksüdenin durumuna göre, en fazla 7 güne kadar kalabilir. Bu sayede pansuman değişimini azalttığı gibi, hasta konforunu da arttırır.


Comfeel Plus Contour Yara Örtüsü

 


Vücut hareketlerine uyum sağlar. Özellikle uygulama zorluğu olan bölgeler içindir. Transparan hydrokolloid kenarları cilt yüzeyini korur. İnce transparan hydrokolloid kenarlar iyileşme sürecinde cilt yüzeyinin tahriş olmasını engeller.
¼ derece akıntılı bası ülserlerinde, bacak ülserlerinde, yüzeysel yanıklar ve yüzeysel yaralarda kullanılır. Yara örtüsü sakrum, dirsek ve diz bölgeleri için idealdir.

Yara örtüsü renk değiştirebilen yapıdadır; yara örtüsü yara akıntısını emdikçe, rengi süt beyazına dönüşür. Süt beyaz renk yara örtüsü kenarına 1 cm kadar yaklaştığında yara örtüsü değiştirilmelidir. Değiştirme, yara içinde artık olmadığı için çabuk ve kolay yapılır.


Comfeel Plus Sakral Yara Örtüleri


Bu ürün hakkında elimde broşür yok. Ama kuyruksokumu bölgesi için uygun olduğu belli.


YARA BAKIMI İÇİN YARDIMCI ÜRÜNLER

Comfeel Pasta


 
Derin bası ülserlerinde ve pülonidal sinüslerin tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Yara duvarlarının çökmesi için her zaman Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte kullanılmalıdır. Bu, derin yaraların nemli ortamda iyileşmesini sağlar. Ayrıca, Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte bası ve bacak ülserlerinde bulunan nekrotik dokunun yumuşatılmasında kullanılır.
Pasta yara akıntısı ile birleştiğinde, yara kavitesini tümüyle kaplayacak bir jele dönüşür.
Uygulama: Yaranın derinliğine göre %35 - %50 pasta ile doldurulup, üzerine Comfeel Plus yara örtüsü uygulanarak, yüksek seviyede esneklik sağlanır. Böylece hasta açısından en üst düzeyde rahatlama sağlanmış olur.
Ayrıca, pastanın uygulanması, yara örtüsünün yapışma özelliğini olumsuz yönde etkilemez.


Comfeel Purilon Jel

 

Nekrotik doku ve kabuklar yara iyileşmesini geciktirir. Yarada yeni doku oluşumu ve yara iyileşmesi için yara yatağındaki nekrotik doku ve kabukların çıkartılarak, temizlenmesi gereklidir.
Purilon jel, emilim ve sulandırma özelliklerini taşıyan, doğal autolitik debritmanı ilerleten ve nemli yara iyileşmesini sağlayan bir hidrojeldir.
Jel, gerektiği zaman nemlendirir ve yine gerektiği zaman akıntının ve debride edilen dokuların emilimini gerçekleştirir.
Çözünmüş nekrozları, kabukları ve fazla akıntının emilimini sağlar. Oldukça iyi emilim özelliği sayesinde, sızıntı ve maserasyon riskinki azaltır.
Özellikle kuru ve nemli nekrotik dokulu yaralarda kullanılmakla birlikte, ölü doku ve yeni dokuların bir arada bulunduğu karışık yaralarda da kullanılır. Ayrıca genel nemli yara iyileşmesinde destek malzeme olarak kullanılır.
Kullanım kılavuzu: 1- Yarayı yıkayın, 2- ürün üzerinden etiketi çıkarın, 3- Ucu kırarak çıkarın, 4- Jeli yara üzerine uygulayın, 5- Üzerini ikinci bir yara örtüsü ile kapatın. Eksude miktarına göre ince veya daha kalın yara örtüsü önerilir.
Jel’in değişim aralığı en fazla 3 gün olabilir. Jel’i çıkarmak için saline solüsyonu kullanılabilir.


Comfeel Pudra

 

Comfeel pudra, yoğun akıntılı bacak ülserleri ve bası ülserlerinde, Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte kullanılmak içindir. Birlikte kullanıldığında, bu tip yaralarda gerekli nemi sağlar. Yarayı dışarıdan gelecek enfeksiyon riskine karşı uzun süre koruma altına alır.
Üstün nem emebilen pudra, yara eksüdesi ile birleşerek, koruyucu bir jel oluşturur ve Pudra’nın kullanılması ile yara örtüsünün daha uzun aralıklarla değiştirilmesini sağlar. Pudra kullanımı ile oluşan jel, yara örtüsünü değiştirirken kolayca çıkar.
Pudra’nın üzerine örtülen yara örtüsü kaldırıldığında, yara içinde ve yarayı çevreleyen deride hiçbir Pudra artığı kalmaz.
Hangi nedenle olursa olsun, kenardan dışarı sızıntı olması halinde, yara örtüsü derhal değiştirilmelidir.
Uygulama: Pudra yara üzerine dağıtılıp, üzeri Comfeel Plus yara örtüsü ile kapatılır (örtünün yapışma özelliğini etkilemez).


Cilt Bakımı

Temizleyici Losyon - temizler
- Cilt üzerinde kuruyan veya tahriş edici etki yapan vücut salgılarını temizlemek için sabun ve su yerine kullanılır. Barsak salgılarına maruz kalan bölgelerin temizliğinde kullanılır.
- Temizleyici losyonu yumuşak bir bez veya pamuğa uygulayın, yumuşak bir şekilde cilt etrafını silerek temizleyin.
- Cildi kurutmadan yumuşak ama etkili temizler
- Cildi pürüssüzleştirir

Koruyucu Film - korur
Ostomi hastalarının ve inkontinanslı kişilerin günlük kullanımı için konforlu ve etkili cilt koruması sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Koruyucu film, çözünücü bir sıvı içerisinde erimiş halde bulunur. Uygulamanın hemen ardından sıvı buharlaşarak, cilt üzerinde su geçirmeyen, ince, esnek ve yarı geçirgen bir film oluşur. Bu sayede, tahtiş edici vücut akıntılarının cilt ile temas etmesi önlenmiş olur. Film su geçirmez olduğu için, banyo esnasında dahi koruyuculuğunu sürdürür. Eğer gerekirse aseton ile çıkartılabilir.
- İkinci bir cilt formundadır
- Cildi vücut sekresyonlarına karşı korur

Barier Krem - nemlendirir ve korur
- Kuru ciltler ve ostomi veya inkontinans kaynaklı tahriş edici sızıntılar tarafından zarar görmüş ciltler için ideal bir tedavi kremidir. Temizcilde uygulanmalıdır. Normal el kremi olarak da kullanılabilir.
- Sorunlu cildi dinlendirir
- Cildi maserasyona ve iritasyona karşı korur


YARA ÖRTÜLERİ
Biatin Yara Örtüsü

Yumuşak ve rahatlatıcı koruma sağlayan, emici özellikte köpük yara örtüsü
Biatin yara örtüleri yumuşak ve konforlu korumayı sağlayan 3 boyutlu polimer yapıya sahip köpük yara örtüleridir. Hassas yara çevresine uyumludur ve özellikle akıntıloı yaralarda kullanılır. Yapışkanlı ve yapışkansız seçenekleri vardır. Bandaj altında kullanılabilirler. Tüm cilt türlerine uyumludur.
Uygulama: Yarayı yıkayın, cildi yumuşak hareketlerle kurulayın, Biatin yara örtüsünü yara çevresinden 2 cm büyük olacak şekilde uygulayın. Yara örtüsünü gerekli olduğu dönemde değiştiriniz. Yara örtüsü eksüde miktarına örtünün durumuna göre yara üzerinde maksimum 7 güne kadar kalabilir.


Biatin Sakral ve Topuk Yara Örtüleri

Sakral ve Topuk yara örtüleri kalın, yarayı destekleyen köpük pet ve ve cilde dost hydrocolloid yapışkan çerçeveden oluşur.
İhtiyaca göre yaranın boyutuna göre kesilerek kullanılabilir. Sakral yara örtüsü ve yopuk yara örtüleri, iyileştirilmesi zor olan bölgelerin vb. tedavisinde tam çözüm sunan en son çıkan ürünlerdir. Debridman safhasında Purilon jel ile birlikte kullanılır ve daha ince yapıda olan Comfeel Plus ve Comfeel Plus Transparan örtüleri seçmek uygundur.


Alione Hidrokapiller Yara Örtüleri

Eksüdeli tüm yaralar için basit çözümAz-çok eksüdeli bacak ve bası ülserlerinin tedavisinin tüm safhalarında kullanılır.
Tedavi safhasında kullanılan tek yara örtüsüdür. Seçkin uzun süre kullanım sağlar. Yapışkanlı ve yapışkansız modeller vardır.


Comfeel Plus Basınç Hafifletici Yara Örtüsü

Basıncı ortadan kaldıran ve etkin yara iyileşmesi sağlayan hydrokolloid yara örtüsüdür. Yoğunlaştırılmış işaretli köpük halkalar basıncı dağıtır ve bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır.
1-4 dereceye kadar bası ülserlerinde profilaksi amaçlı da kullanılabilir. 7 cm çaplı kelebek şeklindeki yara örtüsü özellikle dirsek ve topuk için uygundur.
Yara büyüklüğünden 2 cm büyük örtüler seçilmelidir. Köpük kalınlığı, başlangıç kalınlığının yarısına inmesi halinde yara örtüsü değiştirilmelidir. 
Akıl maddeyi, kalp manayı keşfeder....

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
: Bası Yarası Epidemiyolojisi
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2008, 21:06 »
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

 • avatar-yetki

   • seciniz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Bası Yarası Epidemiyolojisi
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2019, 06:39 »
Bu okumayı yaparken çok etkilendiğim çok kayganlık var.


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com