trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: S. Bifidalı çocuklarda fizik tedavi ve rehabilitasyonun etkileri  (Okunma sayısı 29049 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   24.44%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Spina bifidalı çocukların doğduğu andan itibaren bazı acil sorunları vardır. Bu dönemde kesenin kapatılması ve çocukta hidrosefalinin gelişiminin engellenmesi ön plandadır. Bu sorunlar çocuğun doğduğu ilk saatlerde başlar. Beyin cerrahi uzmanı, çocuk nörolojisi uzmanı doktorların çocuğu düzenli takip etmesi bu dönemde önemlidir. Bazen hastanede yatışın uzaması, ameliyattan sonra çocuğun kendini toparlamasının zaman alması, bu arada hidrosefali dediğimiz baş büyümesini takip etmek için hastaların ayakta ya da yatarak izlenmesi ve ürolojik sorunlarla takibe alınması nedeniyle, çocukların hareket bozukluklarının tedavisine sıra en son gelmektedir. Çocuğun genel durumu düzelince, çocukta ortopedik bozukluklar (omurga, kalça diz, ayak bileği şekil bozuklukları, vb.) ve hareket bozuklukları ele alınır. Fizyoterapist ideal olarak, çocukların onarım ameliyatları öncesi aile ile tanışmalı, kendilerini bekleyen zorluklar açısından bilgilendirmek ve cesaret vermek için onları görmelidir. Yenidoğan ünitelerinde veya hastanede yatan çocukların fizyoterapist tarafından erken görülmesi, ilk basit egzersizlerinin ve tutuşların gösterilmesi, ileride düzenli olarak yapacakları hatta hayatlarının bir parçası olacak "egzersiz tedavi programını" kolaylaştırmakta, uzun süre kötü pozisyonda yatışlara bağlı eklem sertliklerini azalmaktadır. Bu şekilde hem ailenin hem de çocuğun egzersize uyumu daha iyi olmaktadır.
Bacakların ne kadar hareketli olacağı, sırttaki kesenin yeri ile ve hasarın derecesi ile ilgilidir. Kese omurganın sırt kısmına yakın ve daha yukarıda ise bu özellikle kalçayı büken kasları da etkileyecektir. Bu çocukların ileride yürümeleri, ancak bazı cihaz ve ortez destekleri ile olabilmektedir. Kese kuyruk sokumuna yakın ise kalça ve dizi hareket ettiren kasların çalışması mümkün olur. Ancak ayak bileği hareketleri olmayabilir. Bu ikinci grup çocuklar, bağımsız ve cihaz kullanmadan yürüme açısından daha şanslıdır.
Hareket bozukluklarının tedavisinde, çocuğun sağlıklı bebekle aynı özellikleri taşıdığı düşünülür. Her sağlıklı çocuk gibi başını tutma, yüzükoyun ellerinin üzerinde kendini destekleme, dönme ve sürünme aktivitelerini öğrenmesi için özel tutuş ve hareket tekniklerinden faydalanılır. Normal çocuğun gelişmesi dikkate alınarak hem algısal hem de fiziksel destek sağlanır. Bebeğe daha ilk günden iyi bir duruş ve hareket fırsatı yaratmak için fizyoterapi başlatılır. Çeşitli pozisyon değişiklikleri ile çocuk daha canlı olmaya teşvik edilir. Bu teknik ve yatışları anne - babanın evde düzenli olarak yapması önerilir. Anne babaya ayrıca bacakta olan şekil bozukluklarını düzeltmek veya eklemlerde zamanla oluşabilecek şekil bozukluklarını engellemek için, bacak egzersizleri de öğretilir.
Bunun dışında karın ve sırt adalelerini kuvvetlendirmek de bu çocuklar için önem taşır. Fizyoterapist, bu gelişimler için top ve rulo gibi çeşitli malzemeler kullanır. Bu malzemeler evde egzersiz yaparken de kullanılır. Zamanı geldiğinde çocuğun ayakta durabilmesi ve yürüyebilmesi için cihaz ve ayakta durma bacalarından yararlanılabilir. Çocuğun cihazlanarak ayağa kaldırılma yaşı, sağlıklı çocukların ayağa kalktığı 14-18 aylara yakın olmalıdır. Ancak çocuğun bu yaşta ayağa kalkması için gerekli bazı ön koşulları gerçekleştirmiş olması gerekir. Bu koşulları fizyoterapist sağlar. Hastaya en uygun cihazı ya da malzemeyi seçerek erken ayağa kaldırma ile ilgili çalışmaları yürütür.
Spina bifidalı çocuklarda kesenin yerine göre yürüme ihtimalleri kabaca şöyledir;
Torakal bölgede (sırt) hasarı olan çocuklar: Oturma, tekerlekli iskemle seviyesi, fizik tedavi sırasında cihazla ve paralel barda ayakta durma,
Üst lomber (bel) bölgede hasarı olan çocuklar: Cihazla ve koltuk değneği ile ayakta durma, tedavi amaçlı ve ev içi yürüme,
Alt lomber (alt bel) bölgede hasarı olan çocuklar: Cihazla ve koltuk değneği ile yürüme
Sakral (kuyruk sokumu) bölgede hasarı olan çocuklar: Cihazsız yürüme yapabilir. Bazen ayakkabıda bazı düzenlemeler yapması gerekir.
Erken ayağa kalkma ile;
1- Şekil bozuklukları azaltılır ve önlenir.
2- Ayağa basma hissi kuvvetlendirilir.
3- Denge artar.
4- Kemiklerin zayıflaması önlenir.
5- Çocuk cihaza daha kolay uyum sağlar. Hayatının sonraki aşamalarında cihazı benimsemesi ve kullanması daha rahat olur.
6- Çocuğun sosyalleşmesi, oyuna katılımı ve uyumu daha iyi olur.
7- Çocuğun kendine güven duygusu ve vücut imajı artar.
Çocuklarda cihaz içine girmeyi engelleyen bir ortopedik bozukluk varsa ortopedist, çocuk nöroloğu ve fizyoterapist tarafından ortak değerlendirilerek ve ailenin de görüşü alınarak ameliyatın tipine ve zamanına karar verilir. Bu karar alınırken ailenin ekonomik ve sosyal durumu, çocuğun cihaz giymeyi isteyip istemediği, çevre koşulları, (ev ve okulun cihaz kullanımına uygun olması) değerlendirilir. Çocuklarda ortopedik ameliyatların çoğu, cihazlanma ve ayağa kalkma yaşı olan 15-18 aya kadar planlanmalıdır. Fizyoterapist, çocuğun o zamana kadar gösterdiği motor gelişimi de dikkate alarak aileyi yönlendirir. Ameliyatla elde edilen eklem düzgünlüğünün korunması ve tekrar cerrahi ihtiyacının doğmaması için, ameliyattan hemen sonra egzersizlere başlanmalıdır. Ameliyatla elde edilen düzgünlüğün devamı için cihaz kullanımı (gündüz ve gece) gerekebilir. Bu cihazın gün içinde ne kadar kullanılacağına, çocuğun ihtiyaçlarını gözeterek fizyoterapist karar verir.
Çocuğun ayakta durma denemelerinin başlamasıyla birlikte yeni bir döneme geçiş olur. Bu geçiş dönemi ayakta durmanın ve yürümenin sürdürüldüğü dönemdir.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bu yararlı bilgiler için teşekkürler.
Ben kızımı 6 aylıkken erciyes üniversiesinde ortopedist bir profesöre kalça çıkığı açısından göstermeye gittim. kendisine kızımızda kalça çıkığı tedavisi için cihaz, bandaj v.s. gibi bir şey kullanmamız gerekip gerekmediğini sorduğumda profesör bu konuyla boşuna vakit geçirdiğimizi şayet bandaj veya çift katlı bez ile kalça çıkığını düzeltsek dahi kasların zayıf olmasından dolayı kalçanın tekrar çıkma olasılığının oldukça yüksek olduğunu bu tarz çocuklarda bu konularda bir tavsiyede bulunmadıklarını söyledi. Şimdi kızımızda çift taraflı çıkık mevcut, fizyoterapistimiz çıkığın yürümesine engel olmayacağını söylüyor. Ama ben o profesörü dinlediğim için çok pişmanım, Keşke ben uğraşsa idim de kalça çıkarsa yine çıksaydı en azından uğraştığım halde olmadı diyebilirdim, Ama şimdi aklımda "ya doktorun dediği gibi değilse" sorusunu kendime sormaktan alıkoyamıyorum. gerçi bu yoğun süreç içerisinde insan bazı konuları daha fazla önemseyip bazılarını ikinci plana atabiliyor.
Bu konuda siz ne dersiniz??
Akıl maddeyi, kalp manayı keşfeder....

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   24.44%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Ben yapılan tedavinin başarılı olabilmesi için önce hastalığını yenebileceğimize inanmamız ve iyi bir doktor bulup ona güvenmemiz gerekliliğine inanıyorum. İnanmak ve güven olmadıktan sonra ne derece sağlıklı adım atılabilir? Tartışılır.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


O aşamada o profesöre güvendiğimden dolayı zaten başka bir yere gitmeye gerek görmemiştik. ama şu an herşeyi sorgular hale geldiğimizden ve doktorların söylediği çoğu şeyin değişebileceğine şahit olduğumuzdan kendimi de sorguluyorum ve bazen bu gibi keşke dediğim konular oluyor. Sanırım bu site gibi insanların ulaşabileceği kaynaklar ve bizlerin buraya aktardığı tecrübeleri başkalarına yardımcı olacaktır.
Akıl maddeyi, kalp manayı keşfeder....

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   24.44%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Haklısınız. Tecrübelerimizi bu ve bunun gibi sitelerde diğer kullanıcılara aktarabilirsek, tecrübelerimizden faydalanacaklar olacaktır. Zaten bunun için buradayız. Tecrübelerimizi, duygu ve düşüncelerimizi yazalım ki en azından bizden sonra gelenler bizim kadar sıkıntı çekmesin. Bilgilensinler, alacaklarını alsınlar, onlar da burada kendi tecrübelerini yazsınlar. Herkesten yeni birşey öğreniyorum hala.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Fikirci
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


bende kızım dogduktan sonra bilgimiz olmadıgı için fizik tedavi falan hiç yapmadık..ögrendigimizde biraz geç kalmıştık.ayaklarında aşagı dogru bakar oldu.kaslar donmuş.şimdi başlıcaz ama bakalım nekadar yol alabilecegiz.ayakları şuan çok sorunlu sol bacagındada dışa dönüklük var.inşallah faydası olur fizik tedavinin.çünkü artık umutlanmaya başladım belki berra da yürür
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Nida hanım bencede bir an evvel başladın berra'yı fizik tedaviye, ama şunuda unutmayın, fizyoterapistin yaptırdığı hareketleri sizde öğrenip evinizde o hareketlere düzenli bir şekilde devam ederseniz, meyvelerini çok çabuk alırsınız inşallah. Fizik tedavinin amacı çocukların yaşam kalitelerini yükseltmek. Yani oturan hastayı ayağa kaldırmak, ayakta duran hastayı destekli yürütmek, destekli yürüyen hastayı desteksiz yürütebilmek gibi...
Sol bacaktaki dışa dönüklük zeynep'tede var. inşallah düzelirler....
Akıl maddeyi, kalp manayı keşfeder....

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Spina bfidalı çocuklara elektro terapi (emg) uygulanabilirliği hakkında bilgisi olan var mı?
Akıl maddeyi, kalp manayı keşfeder....

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


küçükken zaman zaman bana emg yapılırdı.ayak kaslarıyla ilgili problemlerde yapılması gerekn bir tetkik olduğunu düşünüyorum.kasların hareketlerini ölçmede his durumunu anlamada oldukça faydalı oluyor.iyi bir doktor eşliğinde mutlaka ortopedi tedavisi alınması lazım

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


 Kullanamayan kasların tekrar uyarım alarak inhibe/pasifize olmalarının önlenmesi, uzun süre kullanılamayan kasların yeniden kuvvetlendirilmesi ,yara iyileşme sürecinin hızlandırılması  gibi sebeplerle elektroterapiyi s.b.da kullanıyorum.Ayrıca nörolojik iyileşmeyi de takip edebiliyorum.İyileşme oldukça ,kaslarda daha az akımla daha çok  hareket görebildiğim için hem aile,hem de benim için motive edici etkisi oluyor.
Spina bfidalı çocuklara elektro terapi (emg) uygulanabilirliği hakkında bilgisi olan var mı?


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


S. Bifidalı çocuklarda fizik tedavi ve rehabilitasyonun etkileri Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Spina Bifida Fizik Tedavi ile ilgili Sosyal sorumluluk projesi none Yanıt: 7 - Gösterim: 4278 - none Murat GORLEN Arkadaşlar selamlarSayfanın yöneticisi Hasan bey ile çok olumlu sohbetlerimiz oldu. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederim.... Devamı...
none Fizik tedavi none Yanıt: 3 - Gösterim: 1660 - none Fizyoterapist özge Hacettepe üniversitesi  fizik tedavi rehabilitasyon mezunuyum. Ankara çevresinde 0-4yaş  sipina bifidalı çocuklar için evde özel... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com