trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Spina bifidalı bir çocuğun hayatı boyunca karşılaşa bileceği sorunlar nelerdir?  (Okunma sayısı 103912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   31.11%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Spina Bifidalı bir çocuğum var hayatı boyunca karşılaşa bileceği sorunlar nelerdir?
-  Nörolojik sorunlar
-  Hidrosefali
-  Beyin zarlarının iltihabı
-  Gerilmiş omurilik (tethered kord) sendromu
-  İdrar yolu sorunları
-  Kalça çıkıkları ve diğer ortopedik sorunlar
-  Psikolojik sorunlar
şeklinde özetlenebilir.

Spina bifidada nörolojik sorunlar nelerdir?
Lezyonun (yaranın) yerleşim yerine ve sinir tutulumunun ağırlığına göre değişen bulgular görülür. Eğer yara 3. bel omuru üstünde ise tam felç, duyu kusuru, idrar-dışkı kaçırma olur ve hasta yürüyemez. Yara 4. bel omuru ve altında ise benzer bulgular olur ancak kalça ve diz ile ilgili bazı hareketler korunmuştur. Bel altında yer alan yaralarda genellikle ayak, kısmen kalça, diz ile ilgili hareketler korunurken, belin en alt bölgesinde kuyruk sokumunda yer alan lezyonlarda normal bacak ve ayak hareketleri varken, yara düzeyinde duyu kusuru, değişik derecelerde idrar-dışkı kaçırma görülür.

Hidrosefali nedir?
Hidrosefali, tam olarak doğru olmasa da "beyinde su olması" diye bilinir. Beynimizin içinde ventrikül dediğimiz, içleri boş olan 4 odacık bulunur. Bunlar birbirleri ile ilişki içindedir. Ventriküller santral sinir sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlayan ve bu organları dış etkilerden koruyan Beyin Omurilik Sıvısı (BOS)'u üretirler.
Normalde bu sıvı odacıklar arasındaki küçük kanallardan geçerek, beyin ve omuriliğimizi koruyan meninks adlı zardan kılıfın içerisinde dolaşır. Sıvının fazla miktarı kan damarları tarafından emilerek boşaltılır. Böylece beyin omurilik sıvısının basıncı, miktarı ve bileşimi normal sınırlar içinde tutulmuş olur. Eğer bu akım herhangi bir nedenle tıkanırsa, sıvı beynin içinde bulunan odacıklarda (ventriküllerde) toplanarak onların şişmesine ve genişlemesine yol açar. Genişleyen ventriküller onları çevreleyen beyin dokusunu kafatası içinde baskı altına alır ve bu dokular hasar görür.
Meningomiyeloselli çocukların %80-85'inde beyin omurilik sıvısının akımının düzenlenmesi ve boşaltılmasına gereksinim olan hidrosefali gelişir.
Hidrosefalinin oluşturabileceği riskleri önlemek için şant dediğimiz boşaltıcı mekanizma kullanılır.

Şant nedir?
Şant, beyinde tıkanmış yollara bağlı olarak biriken beyin omurilik sıvısının boşaltılmasını sağlar. Bir tüp sistemi ve sıvının boşaltım hızını düzenleyen, sıvının geri akımını engelleyen bir kapakçıktan oluşur. Cerrahi olarak üst ucu beyindeki bir odacıkta (ventrikülde), alt ucu ise kalpte (ventrikülo-atrial) veya karın boşluğunda (ventrikülo-abdominal) olacak şekilde yerleştirilir. Şant tüm kısımları vücudun içinde kalacak şekilde takılır, böylece dışarıdan görülemez, dış etkilerden korunur. Birçok durumda şantlar bir ömür boyunca hastada takılı kalacağı düşünülerek takılır. Bazen hastanın durumunda oluşabilen komplikasyonlara bağlı olarak şantlar değiştirilebilir.

Şantlarda oluşabilen sorunlar nelerdir?
Spina bifidalı çocuklarda hidrosefalinin beyin dokusunu baskı altına alarak hasar görmesini engellemek için takılan şantlarda zaman içinde:
-  İnfeksiyon
-  Çalışma bozukluğu
-  Yetersiz çalışma
-  Aşırı çalışma
-  Tıkanma
gibi sorunlar yaşanabilir.
Bir şantın çalışmasında bozukluk olduğunu gösteren bulgular baş ağrısı, bulantı, kusma, ense ve sırt ağrısı, havale geçirme, davranış değişikliği, solunum, yutma bozukluğu, denge bozukluğu, kol ve bacak gücünde değişikliklerin ortaya çıkmasıdır. Bu bulgulardan herhangi biri fark edildiğin de hızla doktora başvurmak gerekir.

Tethered kord (gergin omurilik) ne demektir?
Spina bifidalı çocuklarda hem hastalığın kendisine hem de daha sonra yapılan cerrahi girişimler nedeniyle omurilik omurga içinde sonlanması gereken yerden daha aşağılara kadar yapışarak uzanabilir ve gerilir. İşte bu duruma gergin omurilik adı verilir ve hastanın nörolojik bulgularını daha da ağırlaştıran bir durumdur. Cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir.

Omuriliğin gerilmesine bağlı gelişen tethered kord sendromu bulguları nelerdir?
-  Bacaklarda ilerleyen güçsüzlük ve duyu bozukluğu
-  İdrar yapmada gelişen sorunlar
-  Ciddi kabızlık
-  İlerleyen skolyoz (omurga eğilmesi)
-  İlerleyen ayak şekil bozukluğu
-  Ayak baş parmağında pençeleşme
-  Dışkılama bozuklukları, değişiklikleri
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Bitkin
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Yeni gelen ve henuz dogmamış SBTli cocugu olacaklar mutlaka okuyup ,doganlar dogdu ,dogacak olanlar  iyi düşünmeliler..

 • avatar-yetki

   • seciniz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Ama şunu unutmamak lazım!Her spina bifidalı hastalıktan farklı şekilde etkilenir. Yani her hastada aynı hasarı bırakmaz . Her birimizin tedavisi aynı değildir!Yeni üyeler için hatırlatma yapmak istiyorum. Spina bifidalıların beyin cerrahi, pediatrik üroloji,nefroloji, ortopedi, fizik tedavi branşlarında kontrölleri yapılmalı. Ve bu kontröller içi üniversite hastanelerinin tercih edilmesinde fayda var.

 • avatar-yetki

   • seciniz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bilgilerr içinn cookk cookk tesekkürlerr ....


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Spina bifidalı bir çocuğun hayatı boyunca karşılaşa bileceği sorunlar nelerdir? Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Spina bifida hastalığında görülen ortopedik sorunlar none Yanıt: 1 - Gösterim: 7652 - none bolubeyi Spina bifida hastalığında görülen ortopedik sorunlara genel yaklaşım ve tedavi prensipleri konulu pdf formatında döküman. İndirm... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com