trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Acil Nöroşirürjikal Müdahale Yönüyle Spinal Disrafizmler  (Okunma sayısı 2570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • avatar-yetki

      • Cok-dertli
    • Verimlilik:
      6.67%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra


Spina bifida tanımlamaları en az bir spinöz çıkıntının yokluğundan, omurilik anatomi ve işlevlerinde belirgin değişikliklerle çoklu vertebra anomalilerini içeren geniş bir yelpazeyi içine alır. Klinik anlamda, spinal disrafizm – omurganın orta hat kapanma kusurları- tanımı ise açık ve kapalı şekilleri ile spina bifida ile ilişkili tüm patolojik durumları kapsamaktadır.
Meningosel açık spinal disrafizmlerin en basit formudur. Meningosel kesesinin bütünlüğünün bozulduğu durumlarda uygun koşulların sağlanmasının ardından acil nöroşirurjikal girişim uygulanmalıdır. Açık nöral tüp defektlerinin en sık karşılaşılan şekli miyelomeningoseldir. Miyelomeningosele bağlı nörolojik defisitler genellikle kalıcı ve geri dönüşümsüzdür. Miyelomeningoselli bir yeni doğanda erken cerrahi girişimin amaçları; 1) canlı kalabilmiş nöral yapıyı korumak, 2) normal anatomik çevrenin yeniden yapılandırılması, ve 3) infeksiyon olasılığını en aza indirmek ve nöral yapılar boyunca asendan enfeksiyondan korumak.
Gergin omurilik sendromu kısa ve kalın filum, lipomatöz filum terminale, dermal sinus traktı, lipomiyelomeningosel, ayrık omurilik malformasyonu, miyelosistosel ve cerrahi girişim uygulanmış miyelomeningoseller gibi bir grup disrafik patolojiyi içerir. Bu durumlarda, konus medullaris anormal düşük bir durumda yerleşiktir ve relatif olarak hareketsiz durumda sabitlenmiştir. Kronik olarak gergin omurilik üzerine ek olarak ani bir gerilme eklenirse geri dönüşümsüz nöronal hasar gelişebilir. Semptomlar hafif ya da orta derecede olduğunda erken cerrahi girişimle serbestleştirme gergin omurilik sendromunun tedavisinin temelini oluşturur.

 
Yıl: 2007 Cilt: 3 Sayı:11
Acil Nöroşirürjikal Müdahale Yönüyle Spinal Disrafizmler
Dr. Saim KAZAN,a Dr. V.Umut TURGUTa
aNöroşirürji AD, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, ANTALYABilgi, paylaşıldıkça çoğalır.


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Acil Nöroşirürjikal Müdahale Yönüyle Spinal Disrafizmler Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Acil yardim none Yanıt: 14 - Gösterim: 3550 - none hilaldemir Gunaydin oncelikle ,cok gecmis olsun herkese yeni dogan kizimda spina bifida oldugu belirtildi su anda 44 gunluk kapali bir seki... Devamı...
none Acil yardimciniz ihtiyacim var... :( none Yanıt: 5 - Gösterim: 1735 - none can 7 senedir bir iliskim var birbirimizi çok seviyoruz. Kız arkadaşım hayatımızı birlestirmemizi istiyor. Aynı şekilde bende çok is... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com