trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Hidrosefali Hastalığını Atlatan Nahit Akarkarasu  (Okunma sayısı 26218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Nahit Akarkarasu, 25’li yaşlarında tanıştığı hidrosefaliyi Acıbadem uzmanlarının yaptığı müdahaleyle yendi. Akarkarasu, o günleri anlatırken “Kendimi çok şanslı hissediyorum” diye konuşuyor.

Hidrosefali daha çok çocukluk çağında görülen bir hastalık. Beyin dokusunun içinde yer alan boşluklarda beyin sıvısının birikmesi ve bunun kafa içindeki basıncı arttırması anlamına geliyor. 20’li yaşlardan sonra çok ender olarak ortaya çıkan bu hastalıkla Nahit Akarkarasu 25 yaşlarında tanışmış. Üstelik de çok sağlıklı olduğu, kariyerinde hızla ilerlediği bir dönemde. Nahit Bey o günleri şöyle anlatıyor: "Bu hastalığın seyri çok hızlı oldu. Ben genelde vücudumda meydana gelen değişikliklere çok ciddi olmadıkça pek kulak asmam. Bu yüzden baş ağrısı soğuk algınlığı gibi şeyleri bilinen ilaçlarla geçiştirir ve atlatmaya çalışırım. Bu hastalığın belirtileri de genel olarak halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı gibi her insanın karşılaşacağı yakınmalar olduğu için özel bir nedene bağlı olabileceğini düşünmemiştim. Birçok kez doktorlara göründüm. Bir terslik olduğunu hissediyorum ama durumu tam olarak kavrayamamıştım. Sonunda beyin omurilik sıvısının (BOS) boşalmaması nedeniyle beyin içinde biriktiğini ve basınç yüksekliğinin göz sinirlerinde ödem oluşturduğunu ve bu durumun hidrosefali olarak adlandırıldığını öğrendim."

İşte Nahit Akarkarasu’nun hidrosafali ile mücadelesi bu gerçeği öğrenmesi ile başlıyor. Sayısız ameliyat geçiren Nahit Bey kendi deyişiyle gerçekten çok şanslı! Hastalığı yenmesi küçük bir mucize!

Ameliyatlar zinciri

Tanıdan bir kaç gün sonra bunun somut bir nedene bağlı olmadan oluşan bir hidrosefali durumu olduğu anlaşılıyor. Bu noktada bir şant operasyonu geçiriyor. Beyin dokusu içinde birikmiş olan sıvıyı karın boşluğuna akıtmak için deri altından giden bir silikon boru yani şant ameliyatla yerleştiriliyor. Bu, Nahit Bey’in geçirdiği ilk ameliyat. Şant yöntemi hidrosefali vakalarında sıklıkla kullanılan bir yöntem. Ancak bir takım riskleri mevcut. Her yıl o yıl şant takılan 100 hastadan 15’inde çeşitli nedenlere bağlı olarak bu sistemin değişmesi gerekiyor. Tıpkı Nahit Akarkarasu gibi! Kendisi o günleri şöyle anlatıyor: "Sanırım Kasım ayının başlarıydı. Bir cuma akşamı tiyatroya gittiğimizi hatırlıyorum. Yemekten sonra aşırı bir uyku halinde eve döndük. Ben hemen yattım ve uyudum. Sabah kalkmayınca ev arkadaşım odama girmiş ve beni baygın halde yatağa istifra etmiş olarak bulmuş. Derhal hastaneye götürmüş. Burada nöroşirürji uzmanı şantın tıkanmış olması nedeniyle hemen beni ameliyata alıp yeni bir şant takmış. Bu operasyondan sonra sanırım biraz kendime geldim. Fakat bu şant da istenen performansı vermedi. Bu sefer yeni bir ameliyat ile şantın yeri değiştirildi. O da işe yaramayınca yeni bir ameliyat ile ölçüsü değiştirildi. O da olmadı yeniden eski yerine takıldı. Yanılmıyorsam 1.5 aylık bir süre içinde 5 ameliyat geçirdim."

Zor günler

Zaman içinde arzulanan iyileşme olmadığı gibi Nahit Bey’in durumu giderek kötüleşiyor. Vücut fonksiyonları eksilmeye başlayarak yürüme, konuşma ve beslenme yetilerini kaybediyor. Geçici felç olarak da tarif edilebilecek bir duruma gelen Nahit Bey’in hayatı Prof. Dr. Memet Özek’i tanımasıyla değişiyor: “Durumumun iç açıcı bir seyir izlememesi ve giderek çözümsüzlüğe yönelmesi üzerine arkadaşlarım ve ailemin müdahalesi üzerine Dr. Memet Özek devreye giriyor. Kasım ve Aralık aylarında toplam 2 ay süre ile Acıbadem Hastanesi’nde kaldım. Memet Özek'in gerçekleştirdiği ve bildiğim kadarıyla dünyada da çok sıklıkla ve bu derecede başarı ile uygulanmayan “Endoskopik III. Ventrikülostomi” ameliyatı ile beyin içinde açılan yeni bir kanal ile BOS akışı sağlandı ve ben hidrosefali oluşumunu bu şekilde atlattım. Tabii bu aşamada kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Son aşamada genellikle çocuklarda rastlanan hidrosefali oluşumunun tedavisinde son derece iyi sonuçlar alan Dr. Memet Özek’e rastlamam benim için büyük bir şans oldu. Kendi içinde bir risk taşıyan ve belki de benim iyileşmem için son çare olarak kabul edilebilecek endoskopi ameliyatında, çocuk nöroşirürjisi alanında dünya çapında haklı bir üne sahip olduğuna inandığım Memet Bey tedavimi üstlenmeyi kabul etmeseydi ya da kendisine rastlama imkânından yoksun olsaydım nasıl bir yol izleneceğini ya da iyileşip iyileşmeyeceğimi zaman zaman düşünüyorum."

Ameliyat son derece başarılı geçmesine karşın Nahit Bey’in sağlığına kavuşması hemen mümkün olmamış. Hastaneden taburcu olduğunda zorlukla ayakta duruyor, vücudunda denge ve güç kaybı yanında yemek yiyemiyor, midesine açılan bir kanal yardımıyla sıvı besin alarak besleniyormuş.

Amelİyat sonrası

2 ay içinde 82 kilogramdan 67 kilograma düşen Nahit Bey o günleri şöyle anlatıyor: "Bu aşamada yine doktorumun tavsiyesi ile evde tedavimi üstlenen fizyoterapistimin yoğun mücadelesi ve katkıları ile dengemi sağlamaya, ayakta durmaya, yürümeye başladım. Ayrıca pedagog Zehra Yılmaz'ın destekleri ile konuşma bozukluğumu, el ve yüz fonsiyonlarımdaki eksiklikleri düzeltmeye başladım. Eski hale dönmem yaklaşık 5 ay gibi süre aldı." Nahit Bey’in onca ameliyatı ve zor günleri atlattığına inanmak gerçekten güç. Kendisi şu anda çalışan, mesleğinde başarılı genç bir adam. Bakın yeni yaşamını ve yaşadıklarını nasıl özetliyor: "Kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. İstanbul'da olmam, ilk andan itibaren müdahale imkanlarından faydalanabilmem, Acıbadem Hastanesi'nin kusursuz hasta bakım imkanlarından çalıştığım kurumun sağlık desteği ile de yararlanabilmem, pek çok hastanın sahip olabildiği imkanlar olmasa gerek. Bu arada bu süreç içinde farkına vardığım bir gerçeğin çözüm yollarının ancak sizi seven ve size önem veren insanların çabalarıyla üretilebildiğini görmem olduğunu söylemem gerekli. Sonuç olarak bugün ayakta olmamı sağlayan ameliyatı gerçekleştiren Sayın Memet Özek,tedavimi üstelenmeyi kabul etmesinde çevremde benim için mücadele eden arkadaşlarımın, büyüklerimin ve ailemin büyük katkısı olduğunu biliyorum."

Hidrosefali nedir?

Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özek hidrosefali ile ilgili şu bilgileri veriyor:

- Hidrosefali, beyin dokusunun içinde yer alan boşluklarda beyin sıvısının birikmesi ve bunun kafa içindeki basıncı arttırması anlamına geliyor. Su normal geçmesi gereken kanallardan geçmesi yerine beyin içinde birikiyor.

- Genelde çocuklarda görülüyor. Bu dönemde kafatası kemikleri tam kaynamadığı için hastanın kafası büyüyor. Hidrosefali yetişkinlerde de görülüyor. 20 yaşından sonra hiçbir sebep olmaksızın da ortaya çıkabiliyor. 50 yaşından sonra çeşitli nedenlerden ötürü görülme sıklığı artar.

n Yetişkinlerde baş ağrısı, hafızada kusur, unutkanlık, yürümede bozulma ve idrar kaçırma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

- İki ameliyat yolu var. Şant tedavisi veya endoskopik girişimler. Şant basınç ayarlı bir tüp sistemidir. Bu tüp yardımıyla fazla su karın boşluğuna boşaltılır. Bu kurtarıcı bir yöntem olmasına karşın hastanın vücuduna yabancı bir cisim yerleştirildiği için olası bir takım tehlikeleri var. Enfeksiyon, yetersiz sıvı boşaltılması, fazla sıvı boşaltması ve şantın kopması gibi riskleri mevcut. Her yıl 100 şantın 15 tanesi bu nedenlerle değiştirilmek zorunda kalınıyor. Endoskopik girişimler ülkemizde çok sınırlı yerde yapılıyor. Özel sağlık kuruluşları içinde şu anda sadece Acıbadem Hastanesi’nde yapılıyor. Bu işlemde bir kamera sistemi ile beyin boşluklarına girerek, tıkalı kanalları açmak veya suyun boşalması için yeni kanal oluşturulması uygulanıyor.

- Hidrosefali tedavisinde geç kalındığında kalıcı hasarlar oluyor. Çocuklarda özellikle entelektüel fonksiyonlar kaybediliyor ve gelişme geriliği oluşuyor. Bunun için erken tanı, erken tedavi şart.

• Verimlilik:
      0%

ısmı gecen doktora bızde gıtmısdık..maddı acıdan sahsına_ kazandırdıgımız halde
bızı umıdlendırecek '2 kelımeyı ,bızden sakınmısdı...
  dalında ıyı bı doktor olabılır..bundan dolayı gıtmısdık zaten...
tesekkur ederız paylasımınız ıcın..

• Palyaco
    • Verimlilik:
      0%

paylaşım için teşekkürler yasemin

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

demekki çok kazandıramamışsınız adama yeterli gelmemiş ferhan koxxxmik
paylaşımın için teşekkürler yasemin bunun daim olmasını bekliyoruz.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Verimlilik:
      0%

yasinde o dr kontürolünde 13 yıldan beri bizde maddi açıdan çok yıprandık malesef ve sert bir dr yasin çok çekiniyor kontıl zamanları hiç gitmek istemiyor..
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

• Verimlilik:
      0%

sağolun arkadaşlar inşallah devamı gelir  mxxxutlu

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

paylaşım için teşekkür ederim kardeş saolasın...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• Verimlilik:
      0%

Paylaşımın için teşekkürler Yasemin...Haticem 45 günlük iken Trabzon Numune de Op.Dr.Eray SÖYLEV tarafından ameliyat edilmişti...Kendisinden الله razı olsun...
Doğru Olsam Ok Gibi
Yabana Atarlar Beni
Eğri Olsam Yay Gibi
Elde Tutarlar Beni

• hazal
  • Yer:

Paylaşım için teşekkürler.

• Verimlilik:
      0%

demekki çok kazandıramamışsınız adama yeterli gelmemiş ferhan koxxxmik
paylaşımın için teşekkürler yasemin bunun daim olmasını bekliyoruz.
[/quote]
cok kazandıramadıgımız ve kazandıramayacagımız ,dogru...
bı defa ,cok verıp az alırsan bı daha gıtmezsın zaten...
yorumun ıcın tesekkurler nıda...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.