trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Engelli Çocukların Kardeşlerinin yaşadığı problemler  (Okunma sayısı 3561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Anne baba engelli bir çocuğa sahip olmanınşokunu atlattıktan sonra,bütün ilgisini sevgisini engelli çocuğa yönlendirerek diğer çocuğu yok sayabilmekte hatta engelli çocuğun yükünü onun üzerine yıkabilmekte malesef..
oysaki engelli çocuklarımızın her ihtiyacını karşılamakta ve onları el bebek gül bebek büyükmekteyiz.peki ablaları yada abileri?
onları düşünüyormuyuz acaba?onlara sen ablasın kardeşin şöyle böyle diyerek duygu sömürüsü yaparak belkide kendine güveni olmayan içine kapanık çocuklar haline getiriyoruz.
halbuki evin bir tanecik çocugu en sevgilisi gözbebgi durumundayken bir kardeşin gelmesini bile kabullenemezken,hem bir kardeş hemde engelli bir kardeşin dünyaya gelmesi onları nasıl etkiler hiç düşünemiyoruz.
Büyük çocuklarımıza gelecekte derin izler bırakabilecek hatalar yapabiliyoruz.onlara''keşke bende kardeşim gibi olsaydım''deme fikrini adeta enpoze ediyoruz.
ben burdan tüm arkadaşlardanda yardım almak istiyorum.bazen hatta çogu zaman kendimi hatalı hissediyorum kızıma haksızlık ediyorum diye düşünüyorum.daha iyi bir anne olmak istiyorum.neler yapabilirim yardımcı olun bana..

Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      42.22%

Valla zor bir durum. Tek çocuğum olduğu için tecrübe paylaşamayacağım. Özlem bazı sıkıntılar çekmişti. Bakalım neler der bu konuda.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

engelli çoçuğun engelli kardeşi hakkındamı yazayım yoksa engelsiz kardeşi hakkındamı yazayım

• Verimlilik:
      0%

ravzada ılk ve tek cocuk oldugundan,bu konuda bende bı sey dıyemeyecegım..
tek bıldıgım,sen bılınclı bı annesın.her seyın farkındasın..kızını ıhmal etmezsın..
 kendıne haksızlık etme bence..cocugada yansıtırsın bu durumu.. yoxk

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

Valla zor bir durum. Tek çocuğum olduğu için tecrübe paylaşamayacağım. Özlem bazı sıkıntılar çekmişti. Bakalım neler der bu konuda.

Evet malesef bu duyguyu yaşayamadık.ama yinede sevgi konusunda orantı kurmalısınız.

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

Anne-Baba Kurallar Koyarken Nelere Dikkat Etmeli

Bebekliğinden itibaren çocuklara sınırları ve kuralları öğretin; uyku, yemek, tuvalet, temizlik, özbakım gibi konularda bir düzen oluşturun.

Çocuğunuzun her türlü ihtiyacını karşılayabileceği şekilde büyümesine özen gösterin. Becerileri geliştikçe her türlü ihtiyacını karşılayabilir hale gelecektir. Böylece kendi sorumlulukları konusunda fazla uyarmanız gerekmeyecek ve itaat problemi yaşama olasılığınız azalacaktır.

Kurallar önceden belirlenmelidir. Öncesinde konuşulmamış, beklenmedik istekler çocuklarda kaygı uyandırır ve söyleneni yapmak istemeyebilirler. Bunun yerine önceden belirlenmiş kurallarla ilgili uyarı yapmak çocuklar üzerinde daha etkili olmaktadır.
Kurallar mümkün olduğunca açık ve net olmalıdır. Çocuğunuzdan nasıl davranmasını beklediğinizi belirtmeniz çocuğunuzun uygun davranma olasılığını arttıracaktır.

Kurallar tutarlı olmalıdır. Sizin tutarlı olduğunuzu gören çocuğunuz sizin sözünüzü dinlemeye daha istekli olacaktır.
İstediğiniz gibi davrandığında ve sözünüzü dinlediğinde onu ödüllendirin. Ödülün "aferin, sözümü dinlediğin için seninle gurur duyuyorum vs." gibi sözel ödül olması çocuğu daha fazla motive edecektir. Annesi ve babası tarafından kabul gördüğünü ve davranışının beğenildiğini gören her çocuk aynı davranışı tekrarlamak isteyecektir.

Çocuğunuzla iyi iletişim kurmanız önemlidir. Çünkü ancak iyi iletişim kurduğunuzda çocuğunuz sizi dinlemeye ve istediğinizi yapmaya istekli olacaktır. Aksi halde "söz dinlememek" anne-babaya duyulan öfkenin bir ifadesi olarak ve anne-babaya bir tepki biçiminde ortaya çıkan bir sonuç olabilir.

Evde kural koymanın öneminden bahsederken kuralların önceden belirlenmesinin gerekliliği de unutulmamalıdır. Çocuklar ne zaman nasıl davranmaları gerektiğini önceden bilmeye ihtiyaç duyarlar ve birden bire ortaya çıkan bir talebe cevap vermek konusunda çok istekli olmazlar. Bu durumda anne-babanın sözlerini dinletmek için biraz daha sert bir uyarıya ihtiyaçları olacaktır. Bu da çocuk ve anne-baba arasında başka problemlerin yaşanmasına sebep olabilir. Oysa zaten kural olan ve çocuğun bildiği bir şey hatırlatıldığında bu söyleneni çocuklar bir tehdit ve rahatsız edici bir şey olarak algılamayacakları için söylenene itaat edeceklerdir.

Çocukların kuralları öğrenmesini ve kurala uymalarını zorlaştıran başka bir durum da kuralların tutarsız bir şekilde uygulanmasıdır. Yapılması yasak olan bir şey başka bir gün kabul ediliyorsa çocukların bu kuralı kural olarak benimsemeleri zor olacaktır. Anne-baba böyle bir durumda çocuğun "söz dinlememesini" olağan karşılamalıdırlar. Çocuk daha önce benzer bir davranışlarının anne-babası tarafından kabul gördüğünü söyleyebilir ve bu yeni yönergeye itaat etmeyecektir. Üstelik bu tutarsızlığı fark ettiği için anne-babasının başka konularda söylediklerine uymakta da problem çıkarabilir.

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

bizimde 2 ablamızvar ben hamzadan ayırdıgım tum vaktimi onlarla geçiriyorum onların derslerine yardımcı olmaya calışıyorum bazende hep birlikte oyun oynuyoruz inşallah onlarıda aksatmıyorum ama çok zor tabiki
(oğlumu çok seviyorum)

• hazal
  • Yer:

Evet zor ve itina istiyen bir konu şimdi yapılacak bilincsiz bir davranış ilerde çocuğu çok olumsuz etkiliyebilir. Çocuklar gerçekten hiç farkında olmadığımız aklımızdan geçirmediğimiz davranış veya konuşmaları yıllar sonralara taşıyabiliyor. Nida'cım onlar bizi anlıyamaz ama biz onları anlayabilirirz çünkü o yoldan geçtik. Ben inanıyorum sen iyi bir annesin bazen seninde bunaldığın canının sıkkın yanlız kaldığın zamanlar oluyordur bu senin yanlışlar yapmana yada yapıyormuş gibine gelebilir ve vicdanen huzursuz olabilirsin ama bunları bizlerde yapıyoruz nihayetinde insanız. Hatalarını bilmek fark etmekte çok önemli bilinçli davrandıktan sonra çözüm yolunuda bulursun. Bence sevgi olarak inasan ayırt edemez ama ihtiyaç durumunda farklılık oluyordur mecburun sonuçta o rahatsız ve bakıma ihtiyacı daha çok. Berranın ihtiyaçlarında abaladanda yardımcı olmasını ve onun yardımları sayesinde kardeşinin daha mutlu olduğunu senin yükünün hafiflediğini ona söyle güzel sözlerle onure et oda işe yaramanın zevkini Berra ve sizin için evde önemli biri olduğunun hissiyle arda yapılan mecburiyetten kaynaklanan ayrımı görmeyecektir. Ama sevgi olark kesinlikle ayrım yapmamak gerekiyor bunu on mutlak hissettir. Çocuklar, muhtaç ve ihtiyacı olduğu için kardeşe yapılan daha fazla ilgilenmeyi yardımcı olmayı kabul eder zamanla anlar ama sevgi ayırımını kabul edemz ve yıllarca etkisinde kalır. Yani önemil olan sevgi ayırımı yapmamak ben eminim sen bunu yapmıyorsundur yani iyi bir anne olduğuna inanıyorum sende kendine güven. Herşeyden önce özel bir çocuğa sahip, özel bir annesin. Duygularında davranışlarında hislerinde normal bir çok anneden daha özeldir.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

hepinize teşekkür ederim ama kızıma her kızdıgımda acaba hatamı ediyorum diyorum.çünkü berraya hiç kızmıyorum daha dogrusu kızamaıyorum büyük kızımın omuzlarına agır yüklermi yüklüyorum diye düşünüyorum ve bu vicdanımı sızlatıyor.sevgi ayrımı yok ama ilgi ayırımı oluyor sanırım.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

Çok zor bir durum Nida ama sen iyi bir annesin duygusal yönden çok yoğun bir dönem geçirdiğini düşünüyorum ben senin kızların arasnda ayrım yapacağına inanmıyorum.Ama öyle olduğunu düşünüyorsan bu sounun cevabı yine sende saklı.Kızına karşı yaptığın ve senin vicdanen yanlış bulduğun konularda kızına karşı daha anlayışlı ve daha sabırlı olmaya çalış.Eğer gerçekten ona haksızlık ettiğini düşündüğünde ondan özür dile ona sıkı sıkı sarıl ve öp.Eminim kızın seni anlayacaktır.الله yardımcın olsun.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none