trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Erkek evde iş yapar mı?  (Okunma sayısı 13151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Erkek evde iş yapar mı?
« : 29 Nisan 2008, 17:40 »
Dünya'nın en ünlü aşçılarının erkek olmasına rağmen, neden bazı erkekler eşlerine evdeki mutfak işlerinde yardımcı olmazlar?

-Erkekler evde neden tüm özel işlerini dahi eşlerine yaptırırlar?

-Erkekler dışarıda her işi biz yaparız demelerine rağmen, neden bir bardak suyu kalkıp mutfaktan kendileri alamazlar?!

-Erkekler dışarıda koştururken, eve geldiklerinde neden sanki yürümekten aciz sakatlar gibi davranırlar?

-Erkekler evde neden bu denli tembel olurlar?

Çalışan bir aileyi ele alırsak: Çalışan karı koca aynı saatte evden çıkıp, aynı saatte eve geldiklerinde; kadın mutfağa koşarken, neden erkek hemen televizyon karşısına geçip, yan gelip yatmaktadır?

Aynı saatte evden çıkıp, aynı saatte evlerine gelen karı kocaların arasında erkek yoruldum dinlenmem lazım deyip rahatça koltuğa uzanıyor da, kadın aynı şeyi yaptığında neden kıyamet kopuyor?

Üstelik çocuklar sadece anneye aitmiş gibi, sorumluluğu da anne olarak kadının üzerinde olmasına rağmen, neden erkekler eşlerine yardımcı olmuyorlar?

Son zamanlardaki boşanma vakalarına baktığımızda, hep bu nedenlerle yorgun düşen kadınların ayrılık istediklerini görmekteyiz.

Eşlerine her konuda yardımcı olan erkeklerin, aile ortamlarında çok daha fazla huzur hâkim olduğu gözlenmektedir.

Diğer taraftan bencil, evinde eşine destek olmayan ve bir tabak hazır yemeği dahi tabağına koyamayıp eşine yük olan erkekler; ne kendileri mutlu olabiliyor, ne de eşlerini mutlu edebiliyorlar. Dolayısıyla ekonomik özgürlüğü olan hanımlarımız da, ilk fırsatta eşlerini boşamaktan başka çare bulamıyorlar.

Hayat müşterek diyoruz. Fakat evliliklerde en çok kadının fedakârlık yaptığını görüyoruz.

Ev kadınları için ise durum biraz daha farklı... Her ne olursa olsun kadın çalışmıyor evde oturuyor diye tüm özel işlerini, (giyim, temizlik, bakım vs) eli kolu tutmaz sakat ve hastaymış gibi kadınlarına yaptıran erkekler; bence kadını hizmetçi gibi kullanmaktan başka bir şey yapmıyorlar... Hatta bana kalırsa bu davranışlarıyla da, üstü kapalı ve sinsice kadını aşağılayıp, kendi egolarını yüceltiyorlar.

Avrupalı erklerin neredeyse tamamı kendi işlerini kendileri yaparlar. Evde iş paylaşımında en az kadın kadar erkek de sorumludur.

Bu durumdan kimse şikâyetçi değildir. Çünkü hiçbir ayrım olmadan, ister çalışan hanım olsun, ister ev hanımı evde iş paylaşımı aynıdır.

Bu durum hiç değişmez. Dolayısıyla Avrupalı erkeklerin pek çoğu tek başına rahatlıkla yaşayabilirler.

Oysa bazı Türk erkeleri tek başlarına yaşayamadıklarını ifade ettiklerini sık sık duyarız. Hatta bazı erkeklerin sırf kendilerine baktırmak üzere eş seçtikleri dahi görülmüştür. Duruma bakılırsa bazı erkekler evlenirken hayat arkadaşı değil de, kendilerine hizmetçi seçmektedirler

Bazı erkekler eşlerini iki tabak yemek için, bir ömür boyu kendine kul köle yapıp, tüm hizmetini yaptırmaktadırlar. Bu hizmetleri ricayla değil de, mecburen yapması gerektiğini ona her fırsatta söylemektedirler. Kaldı ki akıllı bir kadın zaten kendi görevlerini bilir.

Bu sözlerden birkaçını hatırlayalım:

-Sen kadınsın yapmak zorundasın.

-Seni boşuna mı besliyorum?

-Sen ne işe yararsın?

Kadının saçı uzun aklı kısadır gibi onur kırıcı ve aşağılayıcı sözleri ise, her fırsatta kadınına söylemeyi çok doğal görürler.

-Evde ne işin var akşama kadar oturuyorsun... (Oysa ev işlerinin dünyanın en zor işleri olduğunu, bir bardak suyunu dahi kendisi kalkıp alamayan erkek nasıl bilecektir?)

Bu tarz erkeklere ne yapsanız yapın yaranamazsınız. O zaten sizde hata aramak için hep bir bahane bulacaktır Elbette bu vahim durum bir ömür boyu devam ederse, ezilen kadının ruh sağlığının bozulması kaçınılmaz olacaktır.

Çözüm nedir?

Çözüm tek taraflı mutluluk değildir.

Çözüm eşler arasında karşılıklı yardımlaşmadır.

Çözüm ailede bir tek erkeğe yapılan hizmet değildir.

Çözüm sevgiyle iş yaptırmaktır, zoraki değil.

Çözüm kadını onurlandırarak ondan hizmet beklemektir, aşağılayarak, küçümseyerek ve zorlayarak değil.

Bu sevgi ve hoşgörü temellerini kurmak ise, ailede babanın en önemli görevidir.

Baba kadınına nasıl davranırsa, çocuklarda annelerine öyle davranırlar.

Baba anneyi onurlandırırsa, tüm aile ve akrabaları da anneye onurlandırır.

Baba kadınını sayıp yüceltirse, ailesi de gelinlerini yüceltir.

Nuran Yelkenci (ALINTI)

Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      4.44%

none
: Erkek evde iş yapar mı?
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2008, 18:13 »
Kadının yeri evdir. Çalışmasına karşıyım. Tabi bu benim görüşüm.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Palyaco
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2008, 18:23 »
(akıllı kadın kendi görevlerini bilir...........)çok güzel bir yazı ve çoğuna katılıyorum :)

• rukiye06
  • Yer:

none
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2008, 15:46 »
NİDA  cım   soruun  cevabı bumu?  niye  kaçamak   cevap verdiniz  beyler? ;D

• ulubatli
  • Yer:

none
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2008, 09:39 »
mrb bayanlar ev temizliği yapar dogrudur ama evde yalnız yaşamazlar onuniçin evde bulunan bireylere herkese ğörev düşer ben bay olarak camları silerimdışarda halı yıkarım komşularım bana takılırlar temizlik yapıyorum diye ama kimseyi takmam sonuçta evi beraber kirletiyoruz beraber temizliyoruz bayanlar haklı ğörüyorlar umarım siz de hak verir siniz selamlar

• hazal
  • Yer:

none
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2008, 09:53 »
Evine yardımcı olmak güzel bir davranış. Sonuçta halı silkelemek yıkamak ağır işler . Yükseklik korkusu olan bayanlar var camlar kirlimi kalacak . Hastalık durumlarında, bunun gibi  hiç değilse bazı hallerde erkeklerde yardım etmeli bence. Artk kadın evde erkek dışarda çalışır yok hayat şartları zor birlikte bu yola çıktıysan herkez elinden geleni yapmaya çalışmalı. Bu ayıp değil günah değil siz devam edin Ulubatlı yardımcı olmak her zaman, her durumda, her yerde güzeldir anlamlıdır.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 21 Eylül 2008, 16:22 »
Yardımllaşmak güzeldir ...Helede bizler gibi engelli bir evladı varsa ailelerin o zaman şarttır...Hoca bana bir çok konuda yardımcı olur...Zavallım komşuların diline bile düştü... mxxxutlu
Doğru Olsam Ok Gibi
Yabana Atarlar Beni
Eğri Olsam Yay Gibi
Elde Tutarlar Beni

• Keyifli
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2008, 17:09 »
Yapar tabi erkek evde iş yapması da lazım hayat müşterek koxxxmik

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #8 : 22 Eylül 2008, 02:35 »
kesinlikle haklısınız hanımlar mesela ben eşim temizlik yapacak çocuklarla kim oynayacak BEN eşim bulaşık yıkıyacak çocukları kim avutacak BEN  eşim yemek yapacak çocukları kim susturacak YİNE BEN birde üstüne üstlük yemeğin güzel olduğu nereden belli biri demeli değil mi evet bildiniz YİNE BEN bu uzar gider eşimde saolsun beni hep takdir eder zaten الله razı olsun adam senden sen olmasan ne yapardım bilmiyorum...der...al iş yine bana düştü gördünüzmü ne yapacağını bile BEN  hallediyorum... akşama şu yemeği yap falan gibi iyiki varım canım... bex
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2008, 02:54 »
aman aman nede çok iş yaparmış bunun bir benzeri bendede var.allah razı olsun sizlerden siz olmasanız neyapardık artık az bulunuyor sizden nümunelik bilmxxxem koxxxmik
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Erkek evde iş yapar mı? Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Evde Eğitim none Yanıt: 14 - Gösterim: 4705 - none kosovalı Bundan bir kaç ay önce evde eğitim için başvuru yaptık neyse o konuya hiç girmeyelim baya uzun bi süreçti. Dün eve bakmaya geldi... Devamı...
none Evde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi none Yanıt: 2 - Gösterim: 1068 - none bolubeyi Evde sağlık hizmetlerinin yürütülmesine ait yönetmeliği okumak için tıklayınız. Yönetmeliğe ait ekler konu ekinde mevcuttur. Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com