trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Omurilik Felçli Hastalarda Psikolojik Sorunlar  (Okunma sayısı 4354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Palyaco
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Omurilik Felçli Hastalarda Psikolojik Sorunlar Hastalık kişi için biyolojik psikolojik ailesel yaşamlarını etkileyen olumsuz gelişmeler nedeniyle ağlayabilirler kimlik duygusunu kişiliğine korku ve öfke ortaya çıkar. Bu öfaaai genelde suçluluk duyguları ve cezalandırılma korkuları izler. Hastalar hastanede yatmaktan hoşlanmazlar depresyona girebilirler bunlar doğal tepkilerdir.
Bu olumsuz duygular kişiyi kendine yardım edecek birlerini aramaya iter. Bu istek kişinin geçmişi beklentileri hastalığın özellikleri ve yapılacak olanlarla sınırlı ve uyumlu olmak zorundadır.
Karşı Karşıya Kalınan Travmanın (Hastalığın) Kişiyi Etkilemesi Şu Özelliklere Bağlıdır: Biyolojik Özellikler: Kalıtımsal özellikler işlev kaybı hastalığın nitelik ve şiddeti cinsiyeti kişilik yapısı stresle başa çıkma yöntemleri ve strese dayanıklılık gücü daha önceki psikiyatrikyetenek ve öykü ilişki ve deneyimleri aile ilişkileri ve bunun boyutları değer yargıları aile ve toplumun söz konusu hatalığa karşı tutum insanlar arası uyum hastaneye yatış organ yitimi kişinin temel güven duygusunu zedeler. Hastalık kısıtlama ve kurallar getirir. Hastane ve hastane ortamı kişinin yaşantısındaki önemli sevilen kişi ve ortamlardan uzaklaşmasıdır. Kendisine destek veren çevreden ayrılma bağımlılığına neden olan kendini ifadesini engelleyen hastalıklarda kişinin sevdikleri kişinin ilgi onay ve desteğini yitireceği korkusu ağır basar.
Vücut organ ve bölümlerini özellikle cinsel kimliği ile ilgili kayıpları konuşmanın denetim yitimi veya denetimin azalması organ yitimi kişinin geçmişte yaptıklarından ya da yapmadıklarından dolayı bilinçdışı suçluluk duymasına neden olur.
Omurilik Felçli Hastalarda Hangi Psikolojik Sorunlar Görülür?Hastalık şiddeti gerekli bağımsız hareketliliği azalmıştır. Sosyal ilişkiler ve özel yaşam yeniden düzenlenmek zorundadır. Cinsel işlevlerde bozulmalar cinsel çekicilik zedelenmiştir. Değişen vücut imajına uyum güçlüğü görülür. İçinde bulunulan bu duruma hiç tepki gösterilmemesi agresif davranışlar psikolojik ve sosyal yaşantısının önemli bir yönüdür. Cinsel aktivite sadece basit bir şekilde üreme için yapılan biyolojik bir fonksiyon değil kişiler arası duyguların iletişimine yarayan periferik ve otonom sinir sistemlerinin tümü cinsel fonksiyonlarla ilgili olduğu için oluşan lezyonlar üriner kataterlere gereksinim duyulması söz konusudur. Omurilik felçlerinde intihar riskinin normal popülasyona göre 3 ila 6 kat daha fazla olduğu hasta ile cinsel ve cinsel olmayan tüm kayıpların paylaşmak bu düzene uyum için destek vermektir.
Bu destek Aile danışmanlığı Meslek eğitimi işe uyum programı şeklinde olabilir.
Kaynak:
Uzm. Psk. Gülden UMURTAK
 • avatar-yetki

   • seciniz
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


bilgilendirme için teşekkürler
(oğlumu çok seviyorum)


 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


bu sadece omurilik felçlilerde değil sblı hastaların ailelerindede görülebiliyor örneğin on senedir sblı olan ailede hayal ettiği iyileşme oranı ile kendisindeki arasında mutlaka fark oluyor bu hasta ve aileyi tatmin etmiyor on seneden sonra psikolojik gevşeme söz konusu olabiliyor


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Omurilik Felçli Hastalarda Psikolojik Sorunlar Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Gergin omurilik none Yanıt: 5 - Gösterim: 4237 - none selvi&zehra Trokal vertabral lomber servıkal vertabral,Mr sonuclarımıza göre amelıyata gerek yok dıyen doktor da amelıyat  gereklı dıyen dok... Devamı...
none kapalı spina bifida, gergin omurilik ve ayrık omurilik none Yanıt: 21 - Gösterim: 13516 - none bulentk merhaba herkeze gecmiş olsun, 40 yaşındayım; sırtımda kıllanma ile doğmuşum o zamanlar anlamamışlar (ailem doktora goturdugu hal... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com