trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Mesane büyültme ameliyatı hakkında  (Okunma sayısı 17795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   35.56%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Mesane büyültme ameliyatı hakkında
« : 23 Nisan 2009, 12:23 »
Ameliyatın yapılışı:
Ameliyat öncesinde barsak temizliği yapılır. Bu temizlik esnasında lavmanlar ve antibiyotik kullanılacaktır. Genel anestezi kullanılır. Orta hattan başlayıp göbek üstü seviyeye kadar yapılan bir kesiyle karın içine ulaşılır. Mesane etraf dokulardan serbestlendikten sonra önden arkaya doğru kesilerek açılır. İleumdan (ince barsak) alınan 15-20 cm.lik bir parça kendi üstüne kesilip dikilerek bir kapşon haline getirilip açılmış olan mesaneye ağızlaştırılır. Eğer, ameliyat öncesi yapılmasına karar verilmişse ve cerrahi olarak uygunsa appendiks adlı organ idrarı geri kaçırmayacak bir teknikle bir ucu mesaneye bir ucu cilde ağızlaştırılarak kateterize edilebilir bir ağız oluşturulur. Ameliyat sonunda hastanın dış idrar yolundan ve cilde ağızlaştırılan appendiks kısmından sondalar ve ameliyat bölgesinde biriken vücut sıvılarını tahliye etmek amaçlı bir dren kateteri yerleştirilir.

Anestezi:
Diğer ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat sırasında anestezi uygulamasının bazı riskleri vardır. Anestezinin riskleri hakkında doktorunuzla konuşunuz.

Her hangi bir ameliyatın riskleri:
a-Akciğerlerin küçük bölgeleri kapanabilir, bu da akciğer enfeksiyonu riskini artırabilir.Antibiyotik tedavisi ve fizyoterapi gerekebilir.
b-Bacaklardaki pıhtılaşmalar (derin ven trombozu) ağrı ve şişmeye neden olabilir. Nadiren bu pıhtıları bir kısmı yerinden kopup akciğere gider ve ölümcül olabilir.
c-Kalbin yükünün artması nedeniyle kalp krizi gelişebilir.
d-İşlem nedeniyle ölüm olabilir.

Mesane büyültme ameliyatının riskleri:
Bu ameliyatın taşıdığı bazı riskler/ komplikasyonlar vardır. Bu komplikasyonlar %3 ile %30arasında değişen oranlarda gözükmektedir.
Ameliyattaki riskler:
1-Kan trasfüzyonuna neden olabilecek kanama oluşabilir.
2-Ameliyat esnasında ince veya kalın barsak travması olabilir.
3-Ameliyat sonrası dönemde uzun süren idrar drenajı olabilir.
4-Ameliyat sonrası erken dönemde barsak hareketleri geç geri dönebilir veya tıkanıklık olabilir.
5-Ameliyat sonrası dönemde barsak anastomozu hattından kaçak olabilir.
6-Ameliyat sonrası uzun dönemde idrar kaçırma (dış idrar yolundan veya cilde ağızlaştırılan kısımdan) olabilir.
7-Ameliyat sonrası uzun dönemde mesanede taş oluşabilir ve bunun için ek girişimlere ihtiyaç duyulabilir.
8-Mesane büyültme ameliyatı olanlarada ilerde bağırsak kanserine (kolon kanserine) yakalanma riski yüksektir. Bu nedenle bu ameliyat Amerikada daha seyrek yapılmaktadır. 100 hastanın 5 ine uygulanmaktadır. Bunu da azaltmak için çalışmalar yapmaktadırlar.
9. Mesanede taş oluşumu muhtemeldir. Kızılcık suyu içilmesi taş oluşumunu önleyebilir.

İdrar kesesi yüksek basınçta idrar depoladığı için idrar kaçırma mevcuttur ve böbrekler bu basınçtan etkilenme riskiyle karşı karşıyadır.
Girişimin yapılmaması durumunda neler olabilir?
Sosyal yaşantısını engelleyecek şekilde idrar kaçırma ve ileri dönemde böbrek yetmezliği gelişebilir.

Nasıl bir tedavi/girişim uygulanacak? Açık cerrahiyle idrar kesesi ve ince bağırsakları ilgilendiren bir ameliyat yapılacaktır. Seçilecek bağırsak kısmı hastanın ameliyat öncesi ve esnasındaki özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı alternatif tedavi yöntemleri olmakla beraber etkinliği augmentasyon (mesane büyültme) ameliyatı kadar başarılı değildir.

Alternatif yöntemler:
Otoaugmentasyon:

Mesanenin kas tabakasının, iç mukoza tabakası korunarak kesilmesiyle mesanede büyük bir cep oluşturularak kapasite artışını ve basınç düşüşünü sağlayan bir ameliyattır. Ancak, bu ameliyat için mesanenin kabul edilebilir bir kapasitesi olması gereklidir. Bu ameliyatta bağırsak kullanılmaz.


Ortaya çıkabilecek yan etkiler:
Sık görülebilen yan etkiler:
İdrar drenajı, barsak aktivitesinin geç geri dönüşü.

Nadir görülebilen yan etkiler:
İdrar kaçırma, taş oluşumu.

Çok nadir görülebilen yan etkiler:
Barsak tıkanıklığı, büyütülen mesanenin tekrar küçülmesi.

Girişimin şekli tarif edilmiştir. Bu ameliyat uzun ve komplike bir ameliyat olduğu için işlem öncesi uzun bir hazırlık dönemi gereklidir. Hastanın ve hasta yakınının tam olarak bilgilendirilmesi esastır. Geri dönüşümsüz olduğu ve kişinin genellikle ömür boyu kendikendine sonda takması gerektiği bilinmelidir. Ameliyatın yapılış şekli yukarıda tariflenmiştir. Bu ameliyatın taşıdığı bazı riskler/ komplikasyonlar mevcut olup bunlar yukarıda belirtilmiştir. Başarıdan kasıt, mesane kapasitesinin artırılması ve basıncının düşürülerek böbrekler üstündeki baskının azaltılması ve bunun yanında idrar kontrolünün sağlanmasıdır. Bu amaçlara genel olarak %80-90 oranlarda varılabilmektedir. %10-20 oranlarında da değişen şiddette ve önemde komplikasyonlar oluşabilmektedir. Böbrek fonksiyonlarının takibi ve bahsedilen olası komplikasyonlar nedeniyle uzun süre düzenli olarak kontrole gelmeniz gerekmektedir.

Ameliyattan önce hastanın dikkat etmesi gereken hususlar:
Size verilen tarihte yatışa gelmelisiniz. Hastaneye kabul edildikten sonra barsak temizliği veantibiyotik kullanımınız doktorunuz tarafından ayarlanacaktır.


Ameliyattan sonra hastanın dikkat etmesi gereken hususlar:
Ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişmediği takdirde sondalarınız vedrenleriniz çekilecek, sorunsuz bir şekilde temiz aralıklı kateterizasyon yaptığınızdan emin olunduktan sonra hastaneden çıkışınız yapılacaktır. Kontrol süreleriniz doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

Hasta yakını olarak edinilmiş tecrübe:
Ameliyat öncesinde doktor tarafından hasta yakınına sonda işlemi için bir öneri sunulur. Özü şudur. Bundan sonra hastanın daha kolay bir şekilde tak yapabilmesi için göbeğe yakın bir noktadan ikinci bir idrar tahliye yolu açılmasıdır. Doktorlar bu şekilde tak işleminin daha kolay olacağı kanaatindedir ve ısrarla tavsiye etmekteler. Fakat bu ikinci idrar tahliye yolunun açılması (tabir caizze karnından işemek) kızımda ilerleyen dönemlerde psikolojik bir problem yaratmasından korktuğumuz için ve annesinin de bunu istememesinden dolayı bu öneriyi geri çevirdik ve karnına delik açtırmadık. Doktorumuza gerekirse ilerde büyüyünce kendisi yaptırır dedik. Biz, Gamze büyüyene kadar sondasının normal yoldan yapılmasını uygun gördük dedik. Doktorumuz da bu ürolojinin en büyük ameliyatıdır, kolay bir şey değil. Şimdi yaptırmanızda fayda var demesine rağmen kararımızdan dönmedik. Ameliyat sonrası bir dönem 2-3 günde bir mesanesini yıkama ihtiyacı duyuluyor. Mesaneye barsak parçası eklendiği için bu parçanın sümüksü bir akıntısı oluyor. Küçük çocuklarda sonda çok ince olduğu için bu sümüksü sıvı tak işlemi sırasında sondayı tıkatıyor ve mesanenin boşalmasını engelliyor. Bu durumda doktorunuzun yazacağı bir sıvıyı sonda ve enjektör kullanarak mesaneye basıyoruz. Daha sonra yine aynı enjektör ve sonda ile mesaneye dolan sıvıyı çekiyoruz. Bu çekme işlemi neticesinde mesanede biriken sümüksü sıvı boşalmakta ve bir zaman daha tak işlemi sonda tıkanmadan yapılabilmekte. Zaman geçtikçe barsak parçasının oluşturduğu bu sümüksü sıvı azalmakta ve 1 yıl kadar sonra kesilmektedir. Ayrıca bu ameliyat sonrasında Gamze'nin çok daha seyrek aralıklarla idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığını gözlemledik.Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Palyaco
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


 Bilgilendirme ve emeklerinizden dolayı teşekkürler

 • avatar-yetki

   • Fikirci
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


emeginiz ve paylaşımınız için teşekkürler. appl
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   35.56%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Spina Bifida Derneğinin Çeşme'de yapılan 7. Ulusal Kongresinde Prof. Dr. İbrahim ULMAN ile sohbet etme imkanı buldum. Sohbetimiz sırasında mesane büyültme ameliyatı olanlarda barsak kanserine yakalanma riskinin yükseldiğini ifade etti. Bize doktorumuz bu şekilde bir açıklama yapmamıştı. Bu ameliyatı olan herkes kanser olacak diye bir şey yok ama. Epeyce huzursuzlandım. Üzüldüm. Fakat bu ameliyatı olacak olan hastaların bunu bilmeleri gerek. Söylenmesi lazım. Söylemeyen doktor yanlış yapıyordur. Ameliyatın getireceği faydalar ve riskleri daha net bir şekilde hasta ya da hasta yakınlarına anlatılmalıdır. Durumu dikkate alarak konunun ilk mesajını editledim.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Mutlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bir yer düzeltilirken diğer yer bozuluyor.Kanser kelimesi insanı ister istemez tedirgin ediyor.Paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık.

 • avatar-yetki

   • Fikirci
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


doktorlar bilgilendirmeli insanlarda ona gire karar vereceklerdir.kanser adı bile insan huzursuzlaştırıyor.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Nasıl böyle bir şey söylemezler biz böbreklerden korkarken bide bu çıktı 1 ekimde randevumuz var marmarada dr görüşücam bu hastalığın ismi bile korkunç.Ayrıca bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Hasan bey.
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

 • avatar-yetki

  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Spina Bifida Derneğinin Çeşme'de yapılan 7. Ulusal Kongresinde Prof. Dr. İbrahim ULMAN ile sohbet etme imkanı buldum. Sohbetimiz sırasında mesane büyültme ameliyatı olanlarda barsak kanserine yakalanma riskinin yükseldiğini ifade etti. Bize doktorumuz bu şekilde bir açıklama yapmamıştı. Bu ameliyatı olan herkes kanser olacak diye bir şey yok ama. Epeyce huzursuzlandım. Üzüldüm. Fakat bu ameliyatı olacak olan hastaların bunu bilmeleri gerek. Söylenmesi lazım. Söylemeyen doktor yanlış yapıyordur. Ameliyatın getireceği faydalar ve riskleri daha net bir şekilde hasta ya da hasta yakınlarına anlatılmalıdır. Durumu dikkate alarak konunun ilk mesajını editledim.
mitrofanof ile mesane büyültme ameliyatı farklı mı

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


evet o konuşma esnasında bende ordadım ali için botox yapılmasının daha uygun olacağını gerekirse kendisininde doktorumuzla irtibata geçebileceğini söyledi...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   35.56%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Bu durumda kolon kanserine yakalanma riskini azaltmak için neler yapabiliriz? Bunu bi araştıralım. En azından kansere yakalanmamak için şunlara şunlara dikkat etmeniz gerekir diye söylemesi lazımdı doktorun.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Mesane büyültme ameliyatı hakkında Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none mesane botoksu none Yanıt: 5 - Gösterim: 2181 - none ameyt bu işlem zor mu ve başarı yüzdesi nasıldır Devamı...
none mesane ameliyatı oldum. none Yanıt: 9 - Gösterim: 2343 - none meteor Herkese merhaba. Bildiğiniz gibi mesane ameliyatı için araştırma yapıyodum en sonunda 17 martta marmara üniverstesinde mesane am... Devamı...
none mesane ameliyatı none Yanıt: 7 - Gösterim: 2191 - none muratx oğlum 9 yaşında hala sürekli bez kullanıyor 4. sınıfa geçti bu bezden nasıl kurtulabiliriz lütfen yardımınızı bekliyoruz Devamı...
none Spina bifada ve mesane büyültmek none Yanıt: 2 - Gösterim: 962 - none Eyill Merhaba ben hollandadan 20 yasindayim. Spina bifadie hastaligim var bu nedenle Türkiye'de birkaç kez ameliyat oldum. Günlük haya... Devamı...
none Tubanur'un Mesane Büyültme Ameliyatı none Yanıt: 16 - Gösterim: 3206 - none nazlı hilal Hayırlı geceler SBT...Havva arkadaşımızın kızı Tubanur'un pazartesi günü Marmara Ünv.'de mesane büyültme ameliyatı gerçekleşecek... Devamı...
none Mesane büyültme ameliyatı none Yanıt: 7 - Gösterim: 1025 - none tahanergiz Hayirli aksamlar arkadaslar yazin  Ankara serdal tekgul hocada mesane genisletme ve sol bobrege reflu vardi ameliyat olduk.Tekra... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com