trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Bebeklerde gece uyanmaları nasıl biter  (Okunma sayısı 1783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Suspus
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Bebeklerde gece uyanmaları nasıl biter
« : 28 Nisan 2009, 00:25 »
Kural 1: Aklınıza sokun ki, çocukların gece uyanmalarının bitmesi, sizin çok mükemmel yöntemler denemenizle olmayacak. Gece uyanmalarının bitebileceğine kanaat etmeniz ve bitirmek adına kesin bir niyetle yola çıkmanızla olacak. Çocuk ağladığında biraz beklemek, hemen meme tıkmamak kafanızın içindeki kararlılıkla, niyetle olacak bir şey. Hayır bu işi devam ettireceğim diyeceksiniz kendinize gecenin bir yarısı uykulu uykulu. Eşinizin neden susmuyor bu çocuk diye sızlanmasını, komşuların rahatsız olmasını, amacınız uğruna  bir süre takmayacaksınız.

Kural 2: Doğrusunu yaptığınıza kanaatiniz tam olacak, çocuğa eziyet etmediğinizi bileceksiniz..

Çocuğunu ağlatmayı elbette kimse istemez ama bazılarımız çocuk iki mırıldansa ağladığını düşünüyoruz, aman ağlamasın diye acil susturma alarmı veriyoruz. Çocuğunuzu ağlatmayın ama önce "çocuğu ağlatmak" ne demek bu kavramı netleştirin.

Mırıldanma, sızlanma ve ağlama farklı şeyler. Özellikle bu dönemde, mırıldanmalara, sızlanmalara ağlama demiyoruz. (Aslında hiçbir zaman dememek gerekiyor.) Eşimize lütfen çocuk ciddi olarak ağlamadıkça rahatsızlığını bildirme, bu dönemde senin de desteğine ihtiyacım var diyelim.
Kural 3: Zorlandığınız anlarda alacağınız sonuçları düşünmek ve vazgeçmemek. Çocuğunuzun gece uyanmalarının bitmesinin, akşam ilk yatışta kendi kendine uyumasını da destekleyeceğini düşünün. Hem kendi uyuma, hem gece uyanmama. Hem eşinizin hem de sizin mışıl mışıl uyuyacağınız geceleri düşünün. Yani bu dönemde çektiğiniz sıkıntıların uzun vadede çok güzel sonuçlar getireceğini düşünerek, amacınıza dair motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışın.


9. aydan sonra yani katı gıda düzeni yerleştikten sonra geceleri uyanmak ve süt içmek veya meme emmek ihtiyaçtan çok alışanlıktan kaynaklanır diyebiliriz. Uyku serisinde önerdiğim gece depolaması ile bence 4. ayda bile 7-8 gibi yatıp ikişer saat ara ile 11-11.30 a kadar iki defa daha uyanmadan süt içen bebek bir derdi olmadığı sürece rahatlıkla sabah 6-7 ye kadar uyuyabilir. En kötü ihtimalle gece 1 kere süt emmeye kalkması normaldir.Fakat 9 aylık ve daha büyük bebeklerin 2 saatte bir meme emmek için kalkması çok büyük bir olasılıkla alışkanlıktır. Tabi benim bu dediğim arka arkaya her gece olan bir durumlar için. Hiç uyanmıyorken 3-4 gün gece uyanması oluyorsa, bunlar diş çıkarma, büyüme dönemine girme ve fiziksel olarak dönmeyi, tutunarak ayağa kalkmayı veya yürümeyi öğrendiği dönemlerde olabilir.
Öncelikle aşağıdaki tavsiyelerimi uygulamadan önce bu uyanmaların alışkanlık olduğuna kanaat getirin. Süte ihtiyacı olduğu için değil, uykusunun hafifleştiği saatlerde rahatça geri uyuyabilmek için kendini rahatlatmak için emzik niyetine emiyor diye düşünüyorsanız okumaya devam.

1. Süt istiyorsa yerine su verin. Meme kesinlikle vermeyin. İlk başta kızar. Hadi kızım/oğlum uyu canım, ben burdayım deyip yine şarkı türkü söyleyin. Çok uzatmadan odadan çıkın. Ağlamaya devam ederse 5 dk bekleyin, tekrar gelin. Yine ben burdayım, hadi uyu oğlum vs, çıkın. Ağlarsa bu sefer 10 dk. Böyle böyle inşallah o uyanmalar kaybolacak.

2. Eğer duyabiliyorsanız, tam kalkmadan (açılmadan) ıkıldanmaya başladığında yanına gidip pışpış, pıtpıt, çok hafif ninni ile geri uyutmaya çalışın.

3. Uyanmışsa yanına gidin. "Bak hala gece karanlık kızım. Uyuyalım, yarın kalkıp oynayacağız" vs deyin. Pışpış, pıtpıt, sırtını sıvazlayın. Ben burdayım, sen uyu deyin çıkın. Sonra yine 5-10-15 araları uzatarak, her seferinde ben buradayım kızım hadi uyu diye hem kendisini ikna etmeye çalışın, bir yandan da güven verin.

4. Ağlama çok uzun sürüyorsa, ben buradayım deyip o uyuyana kadar odada kalıp, uyuduktan sonra da çıkabilirsiniz. Biz bazı dönemler böyle yapmıştık.

Bunları yaparken ilk başta çok şiddetli ağlıyorsa kucağınıza alıp sakinleştirip yatağa koyun. Sonra yataktan almamaya çalışın. Ama ona dokunun, poposuna pışpış, sırtına pıtpıt sıvazlama yapın. Eğer vızıldanıp mızıldanma halinde ise sadece başını okşayın, sırtını pıtpıtlayın vs. Ağlamasını tartın; ciyak ciyak ağlar vaziyette tek başına bırakmanızı tavsiye etmem. 5 dk içinde ağlamalar azalmıyorsa veya şiddetlenerek artıyorsa başka bir yöntem deneyin. Vızıldanıp zırıldayan ağlamalar var ise ellemeden yanında konuşmaya, ninni veya pışpış söylemeye devam edin.

Böyle böyle artık gece uyanınca istediği cevabı alamayınca uyanmaktan vazgeçerler. Ama bu süreçte ağlamayı minimale indirmiş olursunuz ve o da ne oluyor bu insanlar nereye kaçtı diye düşünmez.

Yatmadan önce bebeğinizi mutlaka iyice doyurun ki açlık yüzünden mi böyle ağlıyor ihtimali aklınıza gelmesin. Yukarıda gece depolaması olarak da geçmiş. Muhallebi, süt, devam maması, meyve püresi, kavanoz maması vs. Gece uyanmalarda besleme yapmayacağız sadece su vereceğimiz için ayrıca önemli..
 • avatar-yetki

   • Palyaco
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


bilgilendirme için teşekkürler derin


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Bebeklerde gece uyanmaları nasıl biter Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Gece kuşları none Yanıt: 1 - Gösterim: 796 - none bolubeyi Saat kaç olursa olsun sağolsunlar müdavimler sitemizi yalnız bırakmıyor.Details Devamı...
none Gece bacak ağrılarıyla uyanıyoruz none Yanıt: 1 - Gösterim: 427 - none Serra berren Mrb arkadaşlar. Kızım 1yaşında amilyat oldu şuan herşey yolunda çok şükür 5bucuk yaşında.belindeki gamzeden dolayı mr çekip hast... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com