trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Vojta Tedavisi  (Okunma sayısı 18802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      100%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Vojta Tedavisi
« : 20 Temmuz 2009, 01:18 »
Vojta Tedavisi

1954 yılında Çekoslavak asıllı , çocuk nöroloğu olan Dr. Vaclav Vojta tarafından ilk defa tarif edilmiştir.1968 yılına kadar Çekoslovakya’da çalışmalarına devam eden Dr. Vojta, bu yıldan itibaren Almanya’ya göçmen olarak giderek çalışmalarına burda devam etmiştir. Erken teşhis ve tedavi olmak üzere iki alanda çalışmalar yapmıştır.
Yenidoğan döneminden bir yaşa kadar olan gelişimi inceleyen Dr.Vojta, bu süre zarfında gelişen refleksleri ve hareketleri bir araya getirmiş, böylece hareket sistemindeki gerilikleri teşhis etmeye yardımcı olan, erken tanı yöntemini bulmuştur.
Kinezyolojik olarak motor gelişimi inceleyen V.Vojta , üç önemli mihenktaşını ve üç önemli yaşa göre dayanma yüzeylerini açıklamıştır.

GELİŞMENİN MİHENK TAŞLARI
1. Altıncı ayda çift taraflı dönme,
2. Sekizinci ayda resiprokal emekleme,
3. Onbirinci aydan itibaren vertikalizasyon yani ayakta durmanın başlaması

DAYANMA YÜZEYLERİ:
1.Bebek üçüncü ayda , yüz üstü pozisyonda , her iki kolun dirseklerinin iç kısmına dayanarak başını karnın üst kısmına kadar kalkar. Böylece bir üçgen oluşturmuş olur. Bu şekilde dayanabilen çocuğun baş kontrolü gelişmeye, omurgası dikleşmeye, omuz kasları arasında ilişki doğru olarak kurulmaya başlamış demektir. Bu otomatik mekanizmanın zamanında gelişmesiyle çevresini görme, tanıma ve uzaydaki oryantasyonunu sağlama imkanını sağlamış olur.

2.Sağlıklı çocuklar 4.5 ‘uncu ayda, yüz üstü pozisyonda, başın arkasındaki kolun dirseğine, başın arkasındaki bacağın üst kısmına, yüzün baktığı taraftaki dizin iç kısmına dayanır. Diğer koluyla hedefteki oyuncağa uzanır. Bu motor gelişimle baş ve gövde hareketlerinin birbirlerinden ayrı, bağımsız çalışmaya başladığını gösterir. Böylece omurga adeleleri ,kol ve gövde adeleleri birbirleriyle koordine şekilde çalışabilmektedir.

3. 7.ayın başlarında çocukta destek yüzeyi dizlere doğru kaymaya başlamıştır. El ayasının bileğe yakın olan kısmına dayanır. Bu aşamadan sonra kol ve bacakların ayrı ayrı çalışması, emekleme hareketine hazırlanmasına yardımcı olur.

Dr.Vojta , altı araştırmacının rapor ettiği postural reaksiyonlarla , Vojta reaksiyonunu birleştirerek bir yaşın altında tanı konulma imkanını sağlamıştır.Bu şekilde ön tanı olarak SANTRAL KOORDİNASYON BOZUKLUĞU TANISI’NI koyan Dr.Vojta , bunu çok hafif, hafif, orta ve ağır olmak üzere dört bölüme ayırmıştır. Orta ve hafif santral koordinasyon bozukluğu olan çocuklarda ileride serebral palsi yada başka hareket bozukluklarının ortaya çıkacağını, hafif santral koordinasyon bozukluğu olanlarda ise basit motor gecikmelerinin olacağını rapor etmiş ve bunun için erken tedavi yöntemi olan VOJTA TEDAVİ yöntemini tavsiye etmiştir.
1954 yılında, spastik çocukları ve yenidoğan bebekleri inceleyen Dr.Vojta , aynı tip hareketlerin belli noktalardan hareketle çıktığını tesbit etmiştir. Bu incelemeler sonucunda iki ana kaba hareket şekli tarif etmiştir: Refleks emekleme ve refleks dönme.
Hareketler sırasında, adelelerin koordineli şekilde çalışmasına refleks lokomasyon prensibi denir. Normal motor hareketin ortaya çıkartılması için belli noktalar, belirli açılarda uyarılmaktadır. Bu uyarımlar sonucu her zaman aynı hareketler ortaya çıkmaktadır. Bu hareketler rehabilitasyon süresince defalarca tekrarlanır, böylece normal olmayan yapı çözülür ve normal adele gelişimi olur.
Tedavi sırasında çocuğa verilen pozisyon her zaman aynıdır ve tedavi sırasında bu pozisyon yastıklarla desteklenerek bozulmaması sağlanmalıdır.Verilen uyarıyla tüm vücutta destek alma, dikleşme ve öne doğru hareket aktivasyonları ortaya çıkar. Bu harekete direnç vererek adele gücünün artmasına, hareketlerin tedavi sırasında defalarca tekrarlanmasına ve böylece spastisitenin çözülüp, normal motor gelişimin ortaya çıkmasına imkan sağlar. Uyarım noktaları ana ve yardımcı noktalar olmak üzere ikiye ayrılır. Uyarım etkisi sadece yapılan kısma değil, tüm vücudadır.
Refleks emeklemenin pozisyonu : Baş bir tarafa dönük, yüzün baktığı taraftaki kol 125 derece açıklıkta önde, başın arkasıdaki kol gövdenin yanında, bacaklar hafif açık ve kıvrık. Uyarım sırasında direnç verilmezse çocuk başını tam aksi tarafa çevirir, yüze bakan kol öne gelir, çocuk bir adım öne sürünmüş olur .

UYARI NOKTALARI:
ANA NOKTALAR :
1.Dirseğin iç kısmındaki kemik (Humerusun iç epikondili)
2.Dizin iç kısmındaki kemik ( Femurun iç kondili )
3.Bileğin iç kısmı ( Radiusun stiloid çıkıntısı)
4. Topuk (Tüber calcani )

YARDIMCI NOKTALAR :
1.Omuz (Acromion ), 2. Kürek kemiği (Skapulanın iç kenarı ) , 3.Popo ( Gluteal bölge )
4.İki kaburga arası ( 7-8. Costalar arası ) , 5. Çene altı , 6.Kasık (Spina iliaca anterior superior)
Refleks Dönmenin pozisyonu : Çocuk sırt üstü yatar . Baş hafifçe anneye doğru yan çevrilmiştir. Bu hareket sonucu çocuk yan tarafa döner.Uyarıma devam edilirse emekleme pozisyonuna geçer.

UYARIM NOKTASI :
Göğüs kafesinde,memenin iki altındaki iki kaburga kemiği arası , ( 7.-8. costalar arası,mamiller çizgi )
Bu noktalara verilen uyarılar mutlaka üç boyutlu olmalıdır.Düzgün basılmadığı taktirde tedaviniz boşa gider.Mutlaka sertifikası olan terapistlerden öğrenilmesi gerekmektedir.Günde 3-4 seans , en fazla günde 90 dakika yapılmalıdır.Buda mutlaka fizyoterapistinizin tavsiye ettiği süre ve şekilde olmalıdır.Hiçbir zaman tek seansta bunu vermemelidir .Günü aşağı - yukarı dörde bölerek yapılmalıdır. Solunum , kalp problemi olan bebeklerde çok dikkatli kullanılması gerekmektedir.Tedavi sırasında çocuklar tepkisel olarak ağlayabilirler , bu onların canı acıdığı için değil , sabit tutulmaya olan tepkileridir .

VOJTA TEDAVİSİNİN UYGULANDIĞI PROBLEMLER :
1.Basit motor gerilikleri , 2.Asimetrik vücut gelişimleri , 3. Serebral palsi , 4.Doğumsal boyun eğrilikleri (torticollis ) 5. Doğumsal kol felçleri (Brachial pleksus felci ) 6. Bel açıklığı ( Spina Bifida ) , 7. Kaza sonrası oluşan felçler , 8. Doğumsal kas hastalıkları ve vücut bozukluklarında ( Artrogrypozis multipleks, skolyoz, düşük ayak deformitesi v.s....) 9. Kromozom bozuklukları ( Down sendromu vs...) 10. Yetişkin hemiplejisi.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

none
Ynt: Vojta Tedavisi
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2009, 08:52 »
Paylaşm için teşekkürler Türkiye'de uygulanıyor mu acaba ben hiç duymadım.

• Palyaco
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2009, 12:51 »
Bilgilendirme için teşekkürler bolubeyi.Nurgül dün braz araştırdım türkiyedede uygulanıyor.

• Mutlu
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 20 Temmuz 2009, 15:14 »
Nerelerde uygulanıyormuş Özlem bilgi verir misin?

• Palyaco
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2009, 18:10 »
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR kliniğinde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Nörolojisi ABD fizyoterapi bölümünde, Ankara’da ve bazı özel eğitim merkezlerinde uzman fizyoterapistler tarafından başarıyla uygulanmaktadIR
(alıntı)

Öğrenebildiklerim bu kadar, Türkiye  bu uygulmaya yabancı değil anladığım kadarıyla, sonuçta bende bunları netten öğrendim.Daha kapsamlı bir araştırmak yapmak gerekiyor.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2009, 18:11 »
bilgilendirme için teşekkürederim
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      100%

none
« Yanıtla #6 : 20 Temmuz 2009, 22:11 »
Googleden bi araştırın arkadaşalr. Ben de bu tedavi şeklini dün sitemize yeni üye olan bir arkadaştan öğrendim. Hiç yürüyemeyenlerin yürüyebildiğini söylüyor bu tedavi sayesinede.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 13 Nisan 2010, 22:56 »
arkadaşlar merhaba.vojta tedavisini bizim gittiğimiz merkezdeki bayan uyguluyordu.harika bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.gökay kendini ters yöne atıyordu.o bayan ayrılmış,çok üzüldük.inşallah yerine gelecek olan da iyidir.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #8 : 13 Nisan 2010, 23:08 »
Türkiye de uygulanıyor;mucizevi bir tedavi değil.şimdi vaktim yok ;ayrıntılı bilgiyi sabah yazarım size))

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz 2011, 12:31 »
ecrin bir aylıktan beri voyta terapisi görüyor bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirmi   sb li hastalar eczanede verdiğimiz katılım payından muaf olabilirmi  bağkur yol parası vermiyor mağdur durumdayız.
gecmis olsun arkadasim ben forma bugün üye oldum öncelikle bu formu kuran herkim yada kimlerse muhakkak taniisriz insallha bir gün allah razi olsun onlardan benim kizimin adida ecrin adasi sizin kizinizin benim kizimda sipina bifida voyta masajini yaptiriyor hemde evde tekrar yapyioruz cok ama cok buyuk faydasi var lütfen eyer azda olsa his varsa cocugunuzun ayaklarinda mutlaka voyta masajini ihmal etmeyin hem kendiz yapin evde hemde yaptirin düzenli sekilde sabrederseniz zamnla faydalarini göreceksiniz benim cocugum ayaga bile kalkti bu masaj sayasinde ama malesef son ameliyat onu geriletti 3 hafta yatakta yatinca tekrar geriye döndük sil bastan masajlarini tekrarliyoruz simdi ve ayaklarini tekrar güc geliyor lütfen ihmal etmeyin bu voyta masajini ben cocugumda cok faydaisni gördüm sizde de ise yarayacagini umar allhtan temnni ederim gecmis olsun eyer bilgi isterseniz ben her zamn hazirim bu konuda masajcima sizin icin sorar ögrenirim bilmediklerimide her kes iicn gecerli bu iyi günler
hersey KIZIM icin.....

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

Vojta Tedavisi Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Mesane botoxu ve böbreğe enjeksiyon tedavisi none Yanıt: 29 - Gösterim: 2883 - none Burak Eren Cerrahpaşa tıp Fakültesinde Şubat ayında yaptırdığımız nefroloji muayenesinde böbreğe reflü olduğu söylendi ve çocuk cerrahisine... Devamı...
none Subüreterik Enjeksiyon Tedavisi none Yanıt: 2 - Gösterim: 660 - none bolubeyi Söz konusu tedaviye ait dökümanı indirmek için tıklayınız. Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com