trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Görme engelliler için oyun bitti  (Okunma sayısı 3218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Suspus
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Görme engelliler için oyun bitti
« : 20 Mart 2010, 09:15 »
Görme engelli çocuklar üç yıl önce ilk kez ders kitabı dışında bir yayına dokundu. Türkiye’nin ilk ve tek kabarma yazılı çocuk dergisi sayesinde engelli olmayan yaşıtları gibi hikâyeler, fıkralar, bilmeceler okudular. Ancak mutlulukları üç yıl sürdü. İki ayda bir çıkan dergi için sponsor bulunamadı. Engelliler her zamanki gibi yok sayıldı.
Gazeteci- Yazar Yalvaç Ural’ın danışmanlığını yaptığı ‘Körebe’ 2005 yılında görme engelli çocuklara yeni bir dünyanın kapısını araladı. Altı Nokta Körler Derneği tarafından, gönüllülük esasına dayalı olarak hazırlanan dergi Türkiye’de görme engelli çocukların ilk kabartma yazılı dergisi oldu. İçinde, hikâyeler, fıkralar, bilmeceler ve çeşitli konularda yazılar bulunan dergi, Türkiye’deki 15 körler okulunda her sınıfa birer tane olmak üzere ücretsiz dağıtılıyordu. Yaklaşık 2 bin görme engelli 7-14 yaş arası öğrenci ilk kez yaşıtları gibi dergiye sahip oldu. Ancak bu eşitlik kısa sürdü.

Sponsor bulunamıyor
Ocak 2009’dan beri dergi çıkamıyor. Sebebi ise maddi yetersizlikler. Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Süha Sağlam, ekonomik kriz nedeniyle sponsor bulamadıklarını belirterek “Bir de Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, bu dergiyi süreli yayınlar çerçevesinde satın alıyordu. Fakat 2009 yılına gelindiğinde ekonomik krizi gerekçe göstererek vazgeçti” diye konuşuyor.
Derginin yayın danışmanlığını yapan Yalvaç Ural, derginin basılmamasının çocukları olumsuz etkilediğini anlatıyor:
“Çocuklardan mektuplar geliyordu. Dergi çıkmayınca öğretmenler aradı ‘niye çıkmıyor’ diye. Bu derginin yerini doldurabilecek bir yayın şu anda yok. Görme engelliler için kütüphaneler açıyorlar, yetkililer bana soruyor ‘kör bulabilir misin’ diye. Görme engelliler için yapılan şeylerin çoğu şov için yapılıyor. Çoğu proje görme engellilere ulaşmıyor. Televizyon programlarında, derneklere bağış yapan şirketler var. Ancak ben dergiye reklam dahi alamadım. Bir derginin çocuklar için ne kadar önemli olduğunun bilincinde değiller. Türkiye’de bir tane görme engelli çocuklar için dergi yokken, Japonya’da bir sürü var. “

‘Çocuklarda heyecan yaratmıştı’
Derginin fikir babası ve Yazı İşleri Müdürü Ali Taş ise dergini iki ayda bir çıktığını ancak yayınlanmasının ardından haftalık ya da aylık olması için birçok mektup aldıklarını vurgulayarak “Sponsor bulunduğunda tekrar eski kadroyla basılmaya başlanacak. Ders kitapları bilgilenme, dergiler ise kültürlenme açısından önemli. Çocukların yaratıcılığı açısından Körebe önemliydi. Çocuklarda heyecan yaratmıştı” dedi.


www.radikal.com.tr
 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   4.44%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


maşallah derin gece nöbete kaldın herhalde baya bi çalışmışsın teşekkür ederim...
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com