trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Emziği bala şekere batırmayın  (Okunma sayısı 4656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Emziği bala şekere batırmayın
« : 31 Temmuz 2010, 04:27 »
Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Küçükeşmen, emziklerin bal, pekmez ve şekere batırılması ile yere düştükten sonra bir erişkinin ağzında temizlenerek tekrar çocuğun ağzına verilmesinin, diş problemlerine yol açtığını söyledi.
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Küçükeşmen, emziklerin bal, pekmez ve şekere batırılması ile yere düştükten sonra bir erişkinin ağzında temizlenerek tekrar çocuğun ağzına verilmesinin, diş problemlerine yol açtığını bildirdi.
Küçükeşmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annelerin bilinçsiz davranışlarının çocukların küçük yaşta diş problemleri yaşamasına neden olduğunu söyledi.
Bebeklere verilen emziklerin, kullanım aşamalarında yaşanan yanlışlıkların, ağız ve diş sağlığı açısından ileride büyük sorunlara neden olabileceğine dikkati çeken Küçükeşmen, ''Bal veya pekmeze batırılan ya da yere düştükten sonra erişkinin ağzında temizlenerek çocuğa verilen emzikler, çocukların küçük yaşta diş problemleri yaşamasına neden oluyor. Bu, çocuğun ağzında mikroorganizmaların oluşmasına sebep oluyor'' dedi.
Bebeklik çağından itibaren diş çürüğü problemi ile karşı karşıya kalabildiklerini söyleyen Küçükeşmen, diş çürüğünün, annelerin bilmeden süte pekmez, bal, şeker katmaları veya kendi ağızlarına soktukları kaşıkları bebeğin ağzına vermeleriyle oluştuğuna değindi.
Çocukların hassas bir yapıya sahip olduklarını, bu nedenle erişkinlerin ağızlarından çıkan hiçbir şeyin asla bebeklerin ağızlarına sokulmaması gerektiğini dile getiren Küçükeşmen, anne veya bakıcıların ağızlarındaki mikroorganizmaların bebeğe taşındığını ve bunun da çürüklere neden olduğunu bildirdi.
BAZI EMZİKLER AĞIZ YAPISINI DA BOZABİLİR
Annelerin en çok yaptığı hatalardan birinin de emziği tatlı gıdalara batırarak bebeklerin ağzına vermeleri olduğunu kaydeden Küçükeşmen, tatlandırıcıların bebeğin ağzında diş çürümesine neden olan bakteriler ürettiğini belirtti.
Gece beslenmeleri sırasında biberonla sütün içine bal, pekmez veya şeker katılmasının da diş sağlığı açısından zararlı olduğunu dile getiren Küçükeşmen, ''Gece beslenmeleri esnasında biberonla sütün içerisine bal, pekmez, şeker katılan tatlandırıcılar bebeğin ağzında gece göllenmeye yol açarak, aynı şekilde yaygın diş çürüklerine yol açabilmektedir. Gece beslenmesinde süt içerisine bu tarz tatlandırıcı maddeler koymamak ve bebeği besledikten sonra arkasından su dolu bir biberonla bebeğin ağzının suyla çalkalanması gerekiyor'' dedi.
Emzik şekillerinin de ağız ve diş sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyebildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Küçükeşmen, bebeklerin ağız ve damak yapısını bozmayacak, ortodonti emziklerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.
Küçükeşmen, şu bilgileri verdi:
''Öne itimlere neden olmayacak emzikler üretildi. Bunların üretilmesi ile gerçekten bebek diş sağlığı biraz daha, çene yapısı anlamında korunmuş oluyor, çünkü diğer emzikler daha şişkin ve ağızda, damakta daha yer kaplayıcı oldukları için ileriye doğru itimlere neden olabiliyorlar. Bunlar zaman içinde çene bozukluklarına, çenenin açılıp kapanışı dediğimiz bozukluklara da sebep olabiliyor.''

Haber7

ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

• Ruhsuz
    • Verimlilik:
      0%

Enteresanmış
кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя ©

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

hii hii Anam derdi oglum sen hic emzik emmedin buda enterasan...

• Ruhsuz
    • Verimlilik:
      0%

Ey gidi günler ey! şimdi eski anılarım depreşti işte. senin emzik emmemen de enteresan bir durum barnim; ben de bir gece bana emzik vermediler diye hem emziği hem de emmey bırakmışım. Üstelik o gece hiç uyuyamışım. O gün bugündür de günde 1-2 saat uyurum, geri kalan zamanlarda da ki çok zaman kalıyor ne yapacağımı şaşırır, abuk subuk işler peşinde koşarım...
кαяαηℓιктαкi göякєmℓi ιşιğιηιz:
™ нттρ://ωωω.нα¢квαηк.gєη.тя ©

• HÜMEYRA ZEYNEP KARAMAN
  • Yer:

Sayfada ne çok bilgilendirici paylaşım varmış elinize saglık arkadaşlar.Bazen emziği şekerli şeylere batırıp veriyorum ama başka nasıl yapayım ki bilmxxxem

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

Bilgi'lendirme için teşekkürler.
Fakat ben emzik taraftarı değilim ve 3cocugumdada kullanmadım .
Bana göre emzik çocuklar için bakteri toplayan birşey!
Ve çocuklarımıza zararlı diye düşünüyorum.
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Sekercik
    • Verimlilik:
      0%

Emzik hayat kurtarıcıdır  koxxxmik Nazlı Hilal almamıştı ama 3 ay uğraşların sonunda zar-zor alıştırmıştım bazen sebepsiz yere ağlamalarında işe yarıyor,sakinleşiyorlar onunla.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

• HÜMEYRA ZEYNEP KARAMAN
  • Yer:

bencede cok yardımcı hümeyra emmemişti.Küçüğe en azından oyalanır diye alıştırdım tabi bizim kız üzerinde hiç etki ettiği söylenemez ama

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

Emzik hayat kurtarıcıdır  koxxxmik Nazlı Hilal almamıştı ama 3 ay uğraşların sonunda zar-zor alıştırmıştım bazen sebepsiz yere ağlamalarında işe yarıyor,sakinleşiyorlar onunla.

Bence emzik bir tür susturucu evet anne'ler için kurtarici olabilir amma çok dikkat edilmesi ve titiz davranılması gereken bir şey bana göre emzik bir (sorumluluk'tur)
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Neseli
    • Verimlilik:
      0%

Beratta hiç emzik emmedi.nasıl emsin çoçuk kendi kendine zor nefes alıyodu.
BERAT ÇELİK  MÜCİZE ÇOÇUK

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.