trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Ürodinami sonucu  (Okunma sayısı 3574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Ürodinami sonucu
« : 27 Nisan 2011, 00:06 »
Merhabalar kızımın ürodinami sonucunu yorumlamanızı rica ediyorum. .Maksimal sistometrik kapasite 38 ml. Komplians 7,6 ml/cmh2o, dolum fazında 1,prs de 10ml volümden 2,prs de 25ml volümden itibaren başlayan 10-40 cmh20  değerinde overaktif detrusor kontrasiyonlar gözlendi.31 ml volüm 49 cmh2o da inkontinanslar başlıyor. Hasta aralıklı sızıntı tarkzda 15ml kadar işedi. Skopik olarak mesane konturları düzensiz. Vur saptanmadı. Mesane boynu açılıyor. 1,prs de 15ml 2,prs de 23 ml rezidüel idrar kaldı
Kızım 13 aylık teratom kist nedeniyle nörojen mesane 4*6 tak yapıyorum. Doktor üropan kullanmamızı söyledi. Sizden özellikle mesane kapasitesinin durumunu ve kaslarının çalışıp çalışmadığını yorumlamzıanı istiyorum.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      62.22%

none
Ynt: Ürodinami sonucu
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2011, 08:11 »
Mesajınız Prof. Dr. İbrahim ULMAN Bey'e iletildi. İletilen mesaja cevap geldiğinde bu konu altından bilgilendirileceksiniz. Geçmiş olsun.
Edit: İbrahim Bey şu an yurt dışında imiş. Hafta sonu dönmesi bekleniyor. Umarım hafta sonuna kadar cevabı bize ulaşır.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      62.22%

none
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2011, 17:47 »
Sevgili Doktorumuz Prof. Dr. İbrahim ULMAN Bey bugün sorunuzu cevaplamış. Cevabı aynen aktarıyorum. Geçmiş olsun.
Alıntı
Merhaba Hasan Bey,

Ürodinami sonucunu ancak okuyabildim. Geçen hafta boyunca İstanbul’da çok yoğun geçen bir kongredeydim. Ne yazık ki daha önce fırsat bulamadım.

Bu kızımız spina ifidalı değil. Doğuştan olan ve ameliyatla çıkarılan iyi huylu bir tümör nedeniyle nörojenik mesane gelişmiş gibi görünüyor. Ne yazık ki ileriye yönelik bir tahmin yapmak zor, ama yaşayacağı sorunlar spina bifidalı hastalara benziyor. Ürodinamide mesane kapasitesi yaşına göre küçük, yani mesane fazla dolmadan kontrolsüz kasılmalar başlıyor ve yine normal olmayan bir şekilde kısmen boşalabiliyor. Bu durum böbreklede risk oluşturabilir. Bu nedenle basıncı düşürmek ve mesaneyi büyütmek için Üropan kullanması iyi olur. Ayrıca mesayi düzenli olarak boşaltabilmek için de TAK yapmaya devam etmesi lazım. Ancak TAK’ı 3 saatte bir yapması gerekir çünkü mesane çok küçük. Firma ile konuşsun, günde 8 kateter almaya çalışsın. Kontrollerine de düzenli gitsin.

Sağlıklı günler dilerim.

Dr.İbrahim ULMAN
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Palyaco
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 23 Mayıs 2011, 15:54 »
Prof. Dr. İbrahim ULMAN'na ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none