trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Mesane büyültme ameliyatları  (Okunma sayısı 17328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      26.67%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

Giriş: Nörojen mesane, posterior üretral valv (PUV) ve ekstrofi vezika gibi hastalıklar mesane kapasitesinin düşüklüğüne ve mesane fonksiyon bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu olgularda, mesane augmentasyonu, mesane kapasitesini artırmak ve mesane fonksiyon bozukluğunun sebep olduğu ikincil sorunları tedavi etmek amacıyla tercih edilen multidisipliner bir yöntemdir. Hastanın gereksinimine göre bu yönteme; antegrad kolon yıkama (ACE) ve temiz aralıklı kateterizasyon (TAK) için, kateterize olabilir apendiks veya tapering yapılmış ileum tüpü eklenebilir. Kliniğimizde yapılan mesane augmentasyonu deneyimlerimizi sunmak istiyoruz

Gereç ve Yöntem: Ekim 1997 ile Aralık 2007 yılları arasında mesane augmentasyonu yapılan hastalar retrospektif incelendi. Olgular yaş, augmentasyon öncesi ve sonrası mesane kapasiteleri, renal fonksiyonlar, renal parenkim hasarı, kateterize edilebilir stoma, augmentasyonda kullanılan barsak segmenti ve komplikasyon açısından değerlendirildi.

Bulgular: 5 ile 22 yaş arasındaki (ortalama 10,7 yıl), 4 erkek, 9 kız hastada toplam 13 hasta ameliyat edildi. Hastaların mesane kapasiteleri, nörojen mesane (n:4), PUV (n:1) ve mesane ekstrofisi (n:8) nedeniyle yetersizdi. Hastaların tamamına Mitrofanoff prosedürü ve 4 hastaya ACE yapıldı. Hastaların 4’ünde kolon, 9’unda ileum segmenti kullanılarak mesane augmentasyonu yapıldı. Kolon segmenti kullanılan bir hastada ameliyat sonrası yetersiz mesane kapasitesi nedeni ile augmentasyon için ileum segmenti kullanıldı. Hastalardan 2 tanesinde mesane-cilt fistülü, 1 tanesinde mesane taşı, 1 tanesinde Mitrofanoff stomasının ciltten ayrılması, 2 tanesinde yara yeri enfeksiyonu gelişti. Mesane hacmi ameliyat öncesi ortalama 96,25 ml (82-111 ml), ameliyat sonrası hacim ortalama 487,5 ml (450-500ml) olarak ölçüldü. Hastaların hiçbirinde augmentasyon sonrası DMSA’da renal fonksiyon kaybı ve yeni renal skar oluşumu saptanmadı. Tüm hastaların Mitrofanoff stomasından 3-4 saat aralıklarla TAK (temiz aralıklı kataterizasyon) yaparak kuru kaldıkları saptandı. Ameliyat sonrası tüm hastalarda mukus salgısının TAK uygulanmasını güçleştirdiği görüldü.

Sonuç: Mesane augmentasyonunda kullanılan kolon segmenti mesane hacmini arttırmada yetersiz kalabilir. İleum yeterli mesane hacmi sağlar, ancak yoğun mukus salgısı TAK’lar sırasında mesanenin boşaltılmasında güçlüğe ve mesane içi taş oluşumuna sebep olabilir. Mesane augmentasyonu, uygun hastalarda böbreklerin korunmasını ve hastaların kuru kalmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Kaynak:http://www.tccd.org.tr/
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      26.67%

none
: Mesane büyültme ameliyatları
« Yanıtla #11 : 27 Eylül 2008, 13:31 »
Ameliyat sonrası mukus salgısının tak işlemini güçleştirdiğine biz de Gamze'de tanık olduk. Fakat zaman içinde mukus salgısı azalmakta ve tak işlemi kolaylaşmaktadır. Gamze'de ameliyat sonrası VUR sıfırlandı ve böbrekler kurtuldu. Bu ameliyat yöntemi böbrekleri kurtarmaktadır.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2008, 13:33 »
ben de 98 yılında hem mesane büyütme aynı anda da böbreklerdeki kaçakları gidermek için ameliyat geçirdim.
O zamanlar doçent olan Orhan zeyland tarafından.
Çapa tıp kafültesi ve Orhan bey bu konuda özellikle çocuk ürolojisi konusunda 1 numara.
Hayatım bu ameliyat sayesinde değişti.ve sağlıklı insanlar kadar rahat yaşıyorum diyebilirim.
doktorunzu iyi seçtiğinizde önerilen ameliyatalrı olmanızı tavsiye ediyorum.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      26.67%

none
« Yanıtla #13 : 27 Eylül 2008, 13:36 »
ben de 98 yılında hem mesane büyütme aynı anda da böbreklerdeki kaçakları gidermek için ameliyat geçirdim.
O zamanlar doçent olan Orhan zeyland tarafından.
Çapa tıp kafültesi ve Orhan bey bu konuda özellikle çocuk ürolojisi konusunda 1 numara.
Hayatım bu ameliyat sayesinde değişti.ve sağlıklı insanlar kadar rahat yaşıyorum diyebilirim.
doktorunzu iyi seçtiğinizde önerilen ameliyatalrı olmanızı tavsiye ediyorum.

Evet doktor çok önemli. Rast gele doktora ameliyat olmamak gerek. Gamze'nin doktorundan da çok memnun kaldık. Hacettepe Hastanesinde Prof. dr. Serdar TEKGÜL. Bu ameliyatı olacak olanlara tavsiye edebilirim.

• Verimlilik:
      3.33%

none
« Yanıtla #14 : 27 Eylül 2008, 14:06 »
Merhaba devrim hoş geldiz aramıza mesane amelyatı yasinde oldu olmasaydı böbreklerini kaybedicekti 2 yıl oldu şu an iyi tak kulanıyor sadece enfeksiyona dikkat etmek gerkiyor tabi oda zamanında taklar yapılmasa enfeksiyon oluyor yasin marmara üniversitesinde amelyat oldu pr.dr.tufan tarcan yaptı..
YASİNİM YAŞAM KAYNAĞIM

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #15 : 27 Eylül 2008, 16:25 »
Ameliyat sonrası mukus salgısının tak işlemini güçleştirdiğine biz de Gamze'de tanık olduk. Fakat zaman içinde mukus salgısı azalmakta ve tak işlemi kolaylaşmaktadır. Gamze'de ameliyat sonrası VUR sıfırlandı ve böbrekler kurtuldu. Bu ameliyat yöntemi böbrekleri kurtarmaktadır.
ne zaman yapılıyor

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      26.67%

none
« Yanıtla #16 : 27 Eylül 2008, 16:44 »
Mesane kapasitesi küçük olanlarda ve VUR'u olanlarda hemen yapılmalıdır. Yaşa bakılmaz.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #17 : 27 Eylül 2008, 17:01 »
ve eklemek isterim ki geç kalındığında böbrekleri kaybetme riski de doğuyor الله korusun.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      26.67%

none
« Yanıtla #18 : 27 Eylül 2008, 17:11 »
ve eklemek isterim ki geç kalındığında böbrekleri kaybetme riski de doğuyor الله korusun.
Bu ameliyat zaten böbrekleri kurtarmak için yapılıyor. Zamanında yapılmazsa böbrekler iflas eder ve böbrek yetmezliği başlar. Bu durumda hasta diyalize girmeye başlar. الله korusun.

• devogulo
  • Yer:

none
« Yanıtla #19 : 28 Eylül 2008, 03:25 »
tekrardan herkese acil şifalr diliyorum...
yapılan açıklamalara baktığımda genelde mesane büyütme ameliyatının mesanenin iyice küçülmesi ve (vur) un artmasından dolayı olunması gerekiyor gibi bir açıklama anladım... ancak benim yaptırtıdığ  böbrek usg sinde böbreklerde herhangi bir sorunun olmadığı ayrıca ürodinami testindeyse mesane kapasitesinin 300cc olduğu çıktı ki bu kapasite ameliyat için geçerli bir kapasitemidir bilmiyorum ancak olmadığını tahmin ediyorum.. ama benim asıl sorunum mesanemin aşırı aktif olması ve 120 cc de ufak bir baskıda idrar kaçağı oluyor... 2 seneden beridir bu kaçaklarla uğraşıyorum ve sürekli bezlenmekten bıktım artık . ne yapcağımı bende bilmiyorum ... bu durumuma  göre bende mi bu mesane genişletme ameliyatını olmalıyım banada yarımcı olursanız sevinirim... herkese geçmiş olsun.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none