trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.
   

oasis

none Gönderen Konu: Biyonik Yürüme Cihazı  (Okunma sayısı 4595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Biyonik Yürüme Cihazı
« : 06 Şubat 2012, 13:26 »
500 yıldır ilk defa tekerlekli sandalyeye alternatif olarak sunuldu ve Kaliforniyalı geliştiricileri omurgasından sakatlanmış bireylerin sakatlandıklarından beri ilk defa ayağa kalkmalarını sağlayan bir alet olduğunu söylüyorlar. Ancak bu alet gerçektende yaratıcılarının bizi inandırmaya çalıştığı gibi yaşam değiştiren bir buluş mudur?Alet 2010 yılında piyasaya sürüldü ve yapımında en son teknolojiler kullanıldı ve bunlar kullanıcıların davranışlarını ve amaçlarına tepki verebiliyorlar ve onun dik bir şekilde yürümesini sağlıyorlar. Daha önce erişilmemiş bir diz esnekliği sağlıyorlar. Piyasaya sürülmesinden bu yana Amerika’da 100 kişiye yardımcı oldu Avrupa’da ise 2013 civarında çıkması bekleniyor ancak fiyatı son derece korkunç ve yaklaşık olarak 100.000 İngiliz Sterlini civarında.

Bazı kimseler ise bu aletin omurgasından sakatlanmış kimselere yardımcı olabileceği konusunda son derece şüpheci. Bir çok omurga özürlünün, özürlerinin niteliği ve biçiminden dolayı bu aleti kullanmakta oldukça zorlanacağı belirtiliyor. Bazı kimseler de özürlü bireylerin büyük kısmının kendilerine bir fırsat sunulsa bile bu tür bir aletle yürümeyeceğini savunuyor.

Aslında yürüyememek insanların büyük kısmını üretemeyen, üzüntülü ve yalnız yaşamaya mahkum ediyor ve bu da bize tekerlekli iskemle ile yaşayan kimselerin bir tür trajediyi yaşadıklarını düşündürtüyor, çünkü yürüyorlar. Ancak toplumun herkesin yürümesi gerektiği yolundaki takıntısının anlamsız olduğu da ekleniyor.

Öte yandan bu aletin yine de umut verici bulup kullananlar da var ve bu kimseler ise yürümekten yana. Bu kişiler sandalyede sürekli olarak oturmanın da bir çok sıkıntı ve problemi beraberinde getirdiğini belirtiyor.  Bu dıştan bir iskelet gibi görev yapan aleti kullananlar ise bu aleti kullanmanın kendilerin sandalye kullanmaktan daha iyi geldiğini ve bir çok problemlerini çözdüğünü anlatıyor. Bu kimseler bedenlerinin daha iyi çalıştığını belirtiyorlar.

Yine de son 40-50 yıldır mühendislikte özürlüler ve kullanabilecekleri aletlere yönelik büyük bir ilginin varlığı dikkat çekiyor. Bu bakımdan bu son derece pahalı alete yapılan eleştirilerden birisi, aslında herkesin bir tekerlekli sandalyeye sahip olmasını garanti etmenin yeterli olduğunu ve bundan başka herkesin yürümesi gerektiğini takıntı yaparak son derece karmaşık ve pahalı aletler icat etmenin ise gereksiz olduğu yönünde. Çünkü önemli olan özürlerin ortandan kalktığı bir dünya hayal etmek değil ancak özürlülere gerçekten yardımcı olabilmek. Diğer yandan oturmanın da yaşamdan tamamı ile kopmak olduğu fikri ise yanlış çünkü özürsüz insanlar da bir çok eylemini oturarak yapıyor, mesela televizyon seyretmek, yemek yemek, araba ile seyahat etmek, masada çalışmak vb.

Öte yandan yeni geliştirilen bu dış iskelet aletinin ne kadar etkili olacağı ve özürlüleri eski normal yaşamlarına kavuşturacağı ise çok sık sorulan bir soru, ki bu husus daha önemli. Önemli olan özürlülerin aktif bir sosyal yaşama kavuşması ve kendi başına bağımsız olarak yaşaması, üretmesi ve tüketebilmesi. Şu ana kadar geliştirilen teknolojilerden hiç birinin buu başaramadığı belirtiliyor. Ancak bu teknolojiler sürekli olarak bir umudun canlı kalmasına sebep oluyor. Özürlü olmamanın bir çeşit toplum ideali olarak görüldüğü ve buna ulaştırmak için de bir anlamda teknolojinin kullanıldığı ya da zorlandığı belirtiliyor. Bu bakımdan toplumsal idealleri göre ne olursa olsun özürlüleri yürütmeye çalışmak gerekiyor, yani bedeli ne olursa olsun. Bu duruma omurgasından özrü bulunan birinin tepkisi ise tamamı ile tekerlekli sandalyesini kabullenmek ve bunu en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek olmuş. Tekerlekli sandalyenin kendisini daha bağımsız kıldığını belirtiyor bu omurga özürlü kişi.

Bu yeni dış iskelete aleti için son derece önemli meblağlar harcandığı ancak sadece ufak bir kesim özürlü insana fayda sağladıkları belirtiliyor. Öte yandan alet de son derece pahalı. Bunun yerine aynı paralar daha değişik ve herkesin hesaplı bir ücret karşılığı kullanabileceği teknolojiler geliştirmeye harcanabilir.

Kaynak: www.disabilitynow.org.uk/living/features/bionics-wrong-answer-to-the-wrong-questionsismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...

 • avatar-yetki

   • Cok-dertli
  • Verimlilik:
   4.44%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Ynt: Biyonik Yürüme Cihazı
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2012, 00:18 »
BİYONİK BACAKLAR SAYESİNDE YÜRÜDÜ

Bu videoyu buldum aynısı mı acaba?
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

 • avatar-yetki

   • Huzurlu
  • Verimlilik:
   0%
 • Ekstra Üye BilgileriExtra


none
Ynt: Biyonik Yürüme Cihazı
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2012, 07:39 »
sanırım böyle bişey abi
ismi gönlümde aminlenen bir dua'sın ...


 

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık


Biyonik Yürüme Cihazı Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none Eyup Ensar'ın yürüme egzersizleri none Yanıt: 14 - Gösterim: 4663 - none Eyup Ensar Eyup Ensar'in yürüme egzersizi videosu. Eyüp Ensar yürüme egzersizleri :) Devamı...
none Ayak bileği egzersiz cihazı none Yanıt: 13 - Gösterim: 9355 - none bolubeyi Kızıma daha düzgün yürüyebilmesi amacıyla yaklaşık 1 yıldır  biyoenerji denilen tamamlayıcı ve alternatif bir tedavi yöntemi uyg... Devamı...
SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com