trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: idrar ve kaka tutamama  (Okunma sayısı 10755 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
idrar ve kaka tutamama
« : 22 Temmuz 2012, 02:16 »
Merhaba! Bu siteye ilk girişim ve bilgi almak, yönlendirilmek istiyorum.
Benim ablamın oğlu spina bifidalı. İsmi Burak. Burak şimdi 3 yaşında. Size bu zamana kadar olan durumu anlatmak ve bundan sonrası için bizi yönlendirmenizi istiyorum. Hangi bölüme hangi doktora ne zaman gitmemiz konusunda.
Burak ilk doğduğunda sırtında kese ile doğdu. Trabzon KTÜ’ de hemen ameliyat edilmesi gerektiğini söylediler ve doğumdan kısa bir süre sonra ameliyat oldu sırtındaki kese kapandı. Herşeyin normal olduğunu ve bir sıkıntı olmadığını söylediler. Burak normal zamanında 1 yaşlarında yürümeye başladı. Diğer yaşıtları gibi gelişimini devam ettiriyordu. 2 yaşına geldiğinde ablam Burak’ ı doktora getirdi ve MR çekildi. Gergin sinir sendromu var dediler. Tekrar ameliyat olması gerekiyor eğer olmazsa gelecekte yürüyemez dediler. O ameliyatı da oldu Burak. Bu arada ara sıra kabız oluyor, idrar yolunda iltihap oluyordu. Fiziki olarak dışardan bir sorunu yok, yürümesi koşması çok hareketli yaşıtlarından daha yaramaz diyebilirim. Burak’ ın 3 yaşına girmesine 3 ay kaldı. İdararını ve kakasını söylemiyor, kesik kesik idrar yapıyor. 2,5 yaşında iken Trabzonda Nefrolojiye getirmiştik. Ordaki asistana durumu anlattığımızda elle muayne etti ve bu çocuk kakasını tutamaz dedi. Ondan 1 ay sonra başka bir asistan kaslarda kasılma var tutabilir dedi. Tabi bu arada filmler ultrasonlar hep çekildi. Sonra hocalar toplandı çocuğun sünnet olmasına karar verdiler sünnet olurken de kamerayla idrar yoluna bakılacaktı. Sünnet oldu kamerayla baktılar. Ve sonra başka bir asistan geldi idrar yolunda ve mesanede bir problem olmadığını, bu nedenle sinirlerin zarar görmüş olduğuna karar verdiklerini söylediler. Yani Burak idrarını ve kakasını tutamayacakmış.
   Benim öğrenmek istediklerim, bu çocuğun sinirlerinin zarar görüp görmediğini öğrenmenin başka yolu yok mu? Sinirler zarar gördüyse bunun bi derecesi yok mu yani kaslar geliştirilip tuvalet eğitimi bir nebze kazandırılabilir mi?(Bir yerde okumuştum) Trabzondaki doktorlar belki iyi olabilir ama iletişimleri bence zayıf. Hangi doktora hangi ile gidersek bu konuda bizi yönlendirir ve yardımcı olabilirler. Burdaki doktorlar Burak’ a hep kendi branşlarınca bakıyorlar. Spina bifidalı olarak ,bizi ortak şekilde yönlendirmiyorlar.
   Biraz uzun yazdım ama gerçekten yönlendirilmeye ihtiyacımız var.  Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
Ünsal AK
unsal61@hotmail.com
05059443723

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

none
Ynt: idrar ve kaka tutamama
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2012, 02:35 »
Sitemize hoşgeldiniz. Ben de Trabzon'da yaşıyorum.
Spina bifidalıların hemen hemen hepsinde idrar ve gaita kontrolünde sıkıntı mevcuttur. Sitemizde bağırsak eğitimi ile ilgili konular vardı. Boşaltım sistemleri problemleri hakkında olan bölümü inceleyiniz. Mevcut problemler kimi zaman alınacak bazı tedbirlerle bazen de cerrahi girişimlerle kısmen ber taraf edilebiliyor. Ancak spina bifidanın tedavisini Trabzon'daki imkanlarla gereği gibi  yaptırabilmek mümkün değil. Ya hastane imkanları yeterli değildir ya da doktorların spina bifidalı hastalara bakabilmek için yeterli tecrübeleri yoktur.

Bahsettiğiniz sorunlarla ilgili olarak Ege Ün. Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Üroloji Bölümü doktorlarından  Prof. Dr. İbrahim ULMAN'dan (Çocuk Cerrahisi) destek almanızı önerebilirim. Hem kakası için hem de idrarı için yapılması gerekenleri yapar.

Alternatif olarak Ankara'da Prof. Dr. Serdar TEKGÜL (Pediatrik Üroloji) ya da doçentti ama prof oldu mu bilmiyorum Dr. Tarkan SOYGUR'dan (Pediatrik Üroloji) destek alabilirsiniz. Bu doktorlar da idrar yolları problemleri ile ilgilenirler. Kakası için başkasına yönlendirirler sanırım.

Ayrıca ablanızın oğlu diğer spina bifidalılardan çok şanslı. Durumu kabul edilebilir vaziyette. Yapılması gereken onun yaşam kalitesini artırıcı çalışmaları işini iyi bilen hekimlerin kontrolünde yapmanız.

Bu arada 6-7 Ekim 2012 tarihlerinde Araklı Öğretmenevinde spina bifida hakkında toplantımız olacak. Sizi de görmek isteriz.

Geçmiş olsun.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Sekercik
    • Verimlilik:
      2.22%

none
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2012, 02:54 »
Hoş geldiniz sitemize.Ablanızın oğlu şanslı spinalılardan Rabbim bu şansını hayatı boyunca daim kılsın inşallah.Geçmiş olsun,gelişmeler gönlünüzce olsun.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

• Huzurlu
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2012, 05:08 »
hoşgeldiniz ,geçmiş olsun Rabbim şifa versin inşallah

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2012, 05:58 »
Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için...الله herkese şifa versin...Toplantıya kesin katılmak isterim...

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      84.44%

none
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2012, 06:20 »
Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için...الله herkese şifa versin...Toplantıya kesin katılmak isterim...
http://www.spinabifidaturkey.com/smf/index.php?topic=9367.0
Bu konu altına telefon numaranızı ver kaç kişi katılacağınızı yazın.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Korku-dolu
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2012, 16:40 »
S.A ünsal bey bende spina bfidalıyım siz çok şanslısınız size samsun eğitim ve araştırma hastanesinde BEYİN VE OMURİLİK CERRAHİSİ UZMAN OSMAN FİKRET SÖNMEZ i öneririm kendisi beni ameliyat yapan dr un öğrencisiydi şimdi hoca oldu çok başarılı bu konularda saygılar.
murat_1988

• Fikirci
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2012, 18:40 »
Hoşgeldiniz geçmiş olsun.
Bu Boş Dünyada ANNE Olmaktan Daha Güzel Nevarki!!!

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2012, 19:10 »
S.A ünsal bey bende spina bfidalıyım siz çok şanslısınız size samsun eğitim ve araştırma hastanesinde BEYİN VE OMURİLİK CERRAHİSİ UZMAN OSMAN FİKRET SÖNMEZ i öneririm kendisi beni ameliyat yapan dr un öğrencisiydi şimdi hoca oldu çok başarılı bu konularda saygılar.
Murat bey teşekkür ederim. Sayın Osman Fikret SÖZMEZ' e de muayne oldunuz mu? Samsun bize daha yakın,"bolubeyi" nickli arkadaşın önerdiği Ege üniversitesindeki hocada işin uzmanı gibi. Cevaplarınız için gerçekten hepinize çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bu konuda bi uzmana getirecem ablamları...Hepinize teşekkür ederim

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2012, 19:35 »
Birde merak ettiğim sinirlerin zarar gördüğünü yada ne kadar zarar gördüğünü ölçmeye yarayan film, mr vs. bi cihaz yok mu? Bizim doktorların mantığı diğer taraflarda bir sıkıntı yoksa sinirler zarar görmüştür...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none
Cevap yazamazsınız.

none
Eklenti gönderemezsiniz.

none
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz.

BBCode
none
Açık

Gülücükler none
Açık

Resim
none
Açık

HTML
none
Açık

idrar ve kaka tutamama Konusuna Ait Benzer Konular

Konu

Görüntülenme

Başlatan

Konu içeriği

none idrar yolu enfeksiyonu none Yanıt: 13 - Gösterim: 7747 - none hatice kubra  idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatiyoruz.biz tak yapmiyorduk ve.7 aydirda hic urolojik muayene yaptirmamistik atesl... Devamı...
none iDRAR Sıkıntıları none Yanıt: 2 - Gösterim: 1026 - none meteor Merhaba ben mesane büyültme ameliyatı oldum. Sondayı rahat yapamadığımdan dolayı sistiskopiyle bakıldı mesanemin 2 cm yukarda ol... Devamı...
none omurilik açıklığının aşağıda olması idrar ve dışkıyı etkilermi none Yanıt: 17 - Gösterim: 3022 - none eylül hanife çelik merhabalar daha 13 günlük kızım var doktorumuz belindeki açıklığın aşağıda ve küçük olması nedeniyle idrar ve dışkı konusunda pe... Devamı...
none Kaka kacirma none Yanıt: 3 - Gösterim: 871 - none Yağmur3 Merhaba...siteye yeni uye oldum..herkese gecmis olsun dileklerimi iletiyorum..bir konuda bilgiye ihtiyacim var...kizim 5 yasinda... Devamı...
none TAŞINDI: Kaka kacirma none Yanıt: 0 - Gösterim: 316 - none bolubeyi Bu konu Boşaltım sistemi problemleri isimli bölüme taşınmıştır. http://www.spinabifidaturkey.com/smf/index.php?topic=11608.0 Devamı...
none spinabfidada idrar ve dışkı kontrolsüzlüğü none Yanıt: 8 - Gösterim: 1258 - none muratgurbuz benim sorum henüz ürolojik anlamda kök hücre vs bir tedavi uygulanmıyor idrar ve dışkı kontrolünde fakat etkili ilaçlarla bu sor... Devamı...
none Rezidu idrar none Yanıt: 3 - Gösterim: 530 - none eylül hanife çelik Urodinami yapildi rezidu idrarda 10-28 ml  yazior  ve aralikli yogun fiskirtma mevcuttur diyor sizce tak gereklimi bu durumda da... Devamı...
none Nörojen mesane ve kaka yapımı ilişkisi none Yanıt: 6 - Gösterim: 1098 - none Muhammed Ayaz Merhaba benim sorularima cevap verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür eder hepimize geçmiş olsun الله yar ve yardimcimiz ... Devamı...

SimplePortal © 2008-2013, SimplePortal
SMF Default Theme Edit: Hasan Erturk | Google | sitemap
SMF 2.1 | SMF © 2013, Simple Machines
Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu
spinabifidaturkey.com