trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: 1 yıllık raporla ÖTV indirimi  (Okunma sayısı 18786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
1 yıllık raporla ÖTV indirimi
« : 24 Eylül 2012, 07:24 »
Merhaba arkadaşlar..Daha önce bir türlü öğrenemediğim konu hakkında sizleride haberdar etmek istedim.tamaranın şuan için elimizde 1 yıllık ilk engel raporu mevcud.Ben bu raporla 0 oto alımında ötv indiriminden faydalanamayacağımı öğrenmiştim bir çok kişiden.Sebebi ise raporun 1 yıllık olması. yani süresiz olursa ancak indirimden faydalanırsın denmişti hep. Vergi dairesinden öğrendiğim bilgiye göre vede netde de bi çok yerde yazıyormuş aslında engel raporu %90 ve üstü olan herkes bu indirimden şartsız yaralanıyormuş. Arabayı alacağımız galeri raporu vergi daiesinden bizzat sorguladı sorun olmayacaağını söylediler. ortalama % 28 kadar bi indirim yapılmaktaydı. fakat yoğun çabaımız sonucu %32 indimle arabamız için ok aldık. kredimizi çektik, yarın belli olacak herşey. anahtarı alırsam hemen yazacağım faydalanmak isteyenlar vakit kaybetmesinler diye. biz de bi brodway vardı. kuzum kışın hastaneye giderken sarıyoduk üşümesin diye terleyip hastalanıyordu. yazın da her gün fiziğe giderken sıcaktan baygınlık geçiriyor. kuzum rahat etsinde inş. bu arada rapor oranı 90 nın altına düşerse ötv vergi ind devam etmekte yani devlet o ind oranındaki paray geri istemiyor sadece motorlu taşıtlar vergisini ödemeye başlıyormuşunuz. umarım faydalanmak isteyen arkadaşlara faydası olur bu konunun....

Tamaram
Aklımdasın
Meleğim
Anı yaşarım seninle
Reyhan kokulum
Al yanaklım

Nazlımsın
Ay yüzlüm
Sen benim canımsın

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
Ynt: 1 yıllık raporla ÖTV indirimi
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2012, 07:30 »
Araç alımlarında sadece bir yere bağımlı kalınmaması gerek. Örnek A marka araç için bir çok galeriden fiyat alın. Yeni yasal düzenleme ile ÖTV 37 den %40 olarak yükselmiş durumda.

Engelli kişilerin araç alımlarında ÖTV den muaf olduğunu düşündüğümüz de size neden %32 uyguladı? Saçma biraz.

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2012, 07:33 »
Araç alımlarında sadece bir yere bağımlı kalınmaması gerek. Örnek A marka araç için bir çok galeriden fiyat alın. Yeni yasal düzenleme ile ÖTV 37 den %40 olarak yükselmiş durumda.

Engelli kişilerin araç alımlarında ÖTV den muaf olduğunu düşündüğümüz de size neden %32 uyguladı? Saçma biraz.
saçma olan birşey yok nadir bey.görünen kısımda %37 olarak geçmekte.fakat iş galeriden almaya gelince kdv yi alıyorlar.bu durumdada o 37 lik oran düşüyor 28 e.durum buyken çok daha fazla bi indirimle yüde 32 kadar bi ind yapıldı bize.biz cuma günü paramızı yatırdık.zaten 40 olsa bile dediğim oran % 31 e çıkıp o kadar bi indirim yapılacaktı.biz yine kardayız anlaşılacağı üzere.....
Tamaram
Aklımdasın
Meleğim
Anı yaşarım seninle
Reyhan kokulum
Al yanaklım

Nazlımsın
Ay yüzlüm
Sen benim canımsın

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2012, 07:35 »
bu arada  izmirde ne kadar bayii varsa vede uzak yakın en az 15 şehirden bir çok bayiden aldığımız fiyatlar sonucu bulunduğumuz yerdeki galeriden son olarak el sıkıştık....
Tamaram
Aklımdasın
Meleğim
Anı yaşarım seninle
Reyhan kokulum
Al yanaklım

Nazlımsın
Ay yüzlüm
Sen benim canımsın

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2012, 07:39 »
Şimdi şöyle bir durum söyleyeyim size anlaşılacağı dilde olması için yazıyorum. Araçların standart olan modelleri vardır. Bu modelleri üzerinden %37 ötv vardır. Ama buna karşın eğer ekstra bir özellik varsa bu indirim kapsamına girmiyor. Örnek aracın standart özelliği içinde sanruf yok ama siz sanruf isterseniz o zaman hesaplama değişir.

Birde tecrübelerime dayanarak cevap vermek isterim. Biraz önce söylediğim gibi A firmasının Ankara da bir model aracını sordum örnek veriyorum 10 000 TL dedi. Aynı aracı satan başka bir bayiye sordum ve fiyat anında 9000TL düştü.

Bu şu anlama geliyor. Firmalar aslında ne kadar para alırsak o kadar kar mantı ile hareket ediyor. Eğer yasa A satıcına  da B satıcısın da aynı derken A satıcısı neden 1000TL daha fazla fiyat veriyor dersiniz? ;)

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #5 : 24 Eylül 2012, 07:47 »
Arabaların fiyatı galeriye gitmeden daha markaların ana sayfalarında mevcud.Evet standt özellik dışı istekler eklenince fiyatlar değişiyor.Galeri deyimiyle ful paket dediğinizde çıkan sonuç liste fiyatıüzerinden her bayide aynı.fakat yapılan indirimler haklısınız farklı.şuan için bayilerin ellerinde araba olduğu için vede aldığımız model herkesçe kabul görmüşde bir model olduğu için fiyatlar aşağı yukarı aynıydı.fakat o tanıdık bu tanıdık şurdan bu kadar indirdiler burda böyle derken sonuç bize göre mükemmel oldu.son cümlede yazdığınız gibi olmuyor fiyatlar arabanın söylenen ilk fiyatrı hep aynı bütün bayilerde vede net de....bende kendi mantığımca anladığım kadarı ile yazıyorum.lakin ilk defa 0 araba sahibi olacağm....
Tamaram
Aklımdasın
Meleğim
Anı yaşarım seninle
Reyhan kokulum
Al yanaklım

Nazlımsın
Ay yüzlüm
Sen benim canımsın

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2012, 07:54 »
Yazdıklarım sakın ola ki yanlış anlaşılmaya neden olmasın. Firmalar artık son gelen ÖTV artışlarından sonra tabiri caiz ise nal toplamaya başlarlar.

Öyle ki biraz önce verdiğim örnekte eğer ki peşin ödeme yapılması durumunda fiyat 1000TL kadar düşüyor. İşin özünde ülkemiz de bir sistem var oda ne kadar para kazanırız derdi. İşte bu yüzden de esnafımız ağlamaya mahkum.

Hayırlı olsun. Burada bir konuya dikkat çekmek isterim hani dediniz ya MTV konunu burada bu işlemleri mutlaka yaptırın ya değilse adamlar size MTV çıkarır. Araç alım işlemleri bittikten sonra aracınızın ruhsat fotokopisini alın ve bir dilekçe ile ilgili vergi dairesine aracın ÖTV den muaf alındığını ve MTV den düşmesi için dilekçe verin ve bu işlemi yaptığınız da ilgili vergi dairenden mutlaka evrak tarih ve sayısını alın ve araç sizde kaldığı sürece bu sayıyı asla ama asla kaybetmeyin...

Çünkü vergi dairelerinin ipi sapı belli olmaz verdiğiniz dilekçeyi kaybettik vs diye size vergi çıkarırlar. O yüzden o numara çok önemli ;-)

• Bitkin
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #7 : 24 Eylül 2012, 07:58 »
Yazdıklarım sakın ola ki yanlış anlaşılmaya neden olmasın. Firmalar artık son gelen ÖTV artışlarından sonra tabiri caiz ise nal toplamaya başlarlar.

Öyle ki biraz önce verdiğim örnekte eğer ki peşin ödeme yapılması durumunda fiyat 1000TL kadar düşüyor. İşin özünde ülkemiz de bir sistem var oda ne kadar para kazanırız derdi. İşte bu yüzden de esnafımız ağlamaya mahkum.

Hayırlı olsun. Burada bir konuya dikkat çekmek isterim hani dediniz ya MTV konunu burada bu işlemleri mutlaka yaptırın ya değilse adamlar size MTV çıkarır. Araç alım işlemleri bittikten sonra aracınızın ruhsat fotokopisini alın ve bir dilekçe ile ilgili vergi dairesine aracın ÖTV den muaf alındığını ve MTV den düşmesi için dilekçe verin ve bu işlemi yaptığınız da ilgili vergi dairenden mutlaka evrak tarih ve sayısını alın ve araç sizde kaldığı sürece bu sayıyı asla ama asla kaybetmeyin...

Çünkü vergi dairelerinin ipi sapı belli olmaz verdiğiniz dilekçeyi kaybettik vs diye size vergi çıkarırlar. O yüzden o numara çok önemli ;-)
saolun nadir bey bilgiler için haberdarım bu durumdan.sağduyulu bir vergi dairesi memuru hepsini anlattı.şayet araba bi aksilik olmadan alırsak hepsine dikkat edeceğim...
Tamaram
Aklımdasın
Meleğim
Anı yaşarım seninle
Reyhan kokulum
Al yanaklım

Nazlımsın
Ay yüzlüm
Sen benim canımsın

• seciniz
    • Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2012, 08:02 »
Şimdiden hayırlı olsun derim. Aksilik çıkacağını sanmam. Neticede vergi dairesine soruldu ise okey aldı ise rapor sorun yok demektir. ;-)  Yavrunuz da artık ulaşımlarını rahat bir şekilde sağlar inşallah.

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2012, 22:38 »
hayırlı olsun huriye kazasız belasız kullanın inşallah darısı başımıza

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none