trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Ne yapacağım bilemiyorum  (Okunma sayısı 1374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Verimlilik:
      0%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Ne yapacağım bilemiyorum
« : 15 Ocak 2008, 10:11 »
ben 3 kez hamilelik geçirdim.3 de spinabifidalı idi.(aldırmak zorunda kaldım iki gebeliğimi.) Birinci gebeliğimden ise bir oğlum oldu oda 17 gün yaşadı.ayak hareketleri vardı.kalbinde sorun da vardı.apandisi patladığı için vefat etti...bir daha hamile kalmaya korkuyorum.ne yapacağım bilemiyorum.gene spinabifidalı(nöral tüp) bebeğim olursa ne yapacağım....çünkü 8 yıllk evliyim ve evim bomboş :'(

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      20%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Ynt: ne yapacağım bilemiyorum
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2008, 09:29 »
Folik asit kullanımının spina bifidalı bebek doğumlarını önlediği bilinmektedir. Daha önceki spina bifidalı hamilelikleriniz göz önünde bulundurulduğunda; tekrar hamileliğe karar verdiğinizde hamile kalmadan 3 ay kadar önce folik asit kullanmanızı kullanmanızı öneririm. Bu konuda kadın doğum uzmanları size daha ayrıntılı bilgi verecektir.
Neden olur?

Bu soruya hala cevap bulmaya çalışıyoruz. Nedenlerin biri annenin hamilelikte folik asit isimli vitamini (Folbiol) yeterli miktarda almaması olabilir. Bazen de genetik nedenlerle bazı ailelerde spina bifida daha sık görülür. Ayraca annenin valproik asit (depakin) denen ilacı kullanması da spina bifidaya neden olabilmektedir.

Anlaşılabilir mi ? / Önlenebilir mi ?

Gebeliğin ikinci ayından sonra ultrason tetkikinde bebekte spina bifida varlığı saptanabilir. Riskli ailelerde yani önceden spina bifidalı bebek doğurmuş annelerde veya ailesinde spina bifida olanlarda rahim sıvısı alınıp tetkik yapılabilir. Ayrıca her anne adayının gebe kalmadan önce başlamak şartı ile bir süre folik asit (folbiol) vitamini kullanmasının bebekte spina bifida oluşma olasılığını azalttığı bilinmektedir. Ultrason ile gebeliğin ilk  aylarında spina bifida saptanırsa gebeliğe ailenin rızası ile son verilebilir (tıbbi kürtaj). Gebeliğin son aylarında spina bifida saptandıysa veya aile kürtaj istemiyorsa bebek sezaryen ile doğurtularak kesenin zarar görmesi ve felcin artması engellenebilir.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.