trans trans trans trans trans trans trans trans trans none Sohbet Odası Boş.

oasis

none Gönderen Konu: Bedensel ve Süreğen Hastalıklar  (Okunma sayısı 2810 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      36.67%
  • Ekstra Üye BilgileriExtra

none
Bedensel ve Süreğen Hastalıklar
« : 06 Aralık 2012, 20:47 »
Milli Eğitim Bakanlığı Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Dersi Bedensel ve Süreğen Hastalıklar modülünde spina bifida hastalığına 30. ve 39. sayfalarda iki paragraf ayırarak yer vermiş. Alıntı metni aşağıdadır.

Alıntı
Bel Çatlağı Felci (Spina Bifida): Bilinmeyen bir nedenden dolayı omuriliğin gebeliğin erken döneminde hasara uğraması nedeniyle kapanmamasıyla omurilikteki sinirlerin dış etkilere açık duruma gelmesidir. Omurilikte eğrilik, kamburluk ya da çökük sırt görülebilir. Böbrekleri, ayakları ve idrarı kontrol eden sinirlerin zedelenmesinden dolayı ayaklarda felç oluşmakta ve diğer organlar da işlevlerini yerine getirememektedir. Omurilik sıvısının normal akışı engellendiğinden hidrosefali (sulu kafalılık ) durumu ortaya çıkabilmekte ve bu durum çocukta zekâ geriliğine neden olmaktadır. Hidrosefali doğumdan sonraki ilk yıl içinde ortaya çıkabilmektedir. Spina bifidalı çocuklarda ilk bir yaşta ölüm oranı oldukça yüksektir. Bu hastalığa sahip çocuklar ayaklar işlevlerini yitirdiği için koltuk değnekleri ve korselerle dolaşabilmekte, ellerini ve kollarını kullanarak kendi işlerini yapmaya gayret göstermektedirler. Okulda karşılaştıkları en önemli sorunlar idrarın kontrol edilememesi ve rahatça hareket edememedir.

Okul çağı çocuklarının yaklaşık binde beşinde (% 0.5), 6 -21 yaşları arasında olan ve özel eğitim alan çocukların yaklaşık % 1.2 ‘sinin ortopedik yetersizliği, %2.2’sinin ise diğer sağlık yetersizlikleri olan çocuklar olduğu görülmektedir. Ortopedik ve sağlık yetersizlikleri olan çocukların oluşturdukları grup içinde özel eğitime yerleştirilen çocukların yarısından fazlasını cerabrel palsy’li çocuklar oluşturmakta ve onları spina bifida ve kas hastalığı olan çocuklar izlemektedir.

Modül sayfasının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Cok-dertli
    • Verimlilik:
      36.67%

none
Ynt: Bedensel ve Süreğen Hastalıklar
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2012, 21:01 »
Kitaptaki şu açıklamaya katılmıyorum:
Alıntı
Spina bifidalı çocuklarda ilk bir yaşta ölüm oranı oldukça yüksektir.

Bebeklerin tedavisi ve bakımı gereği gibi yapıldıktan sonra hiç de öyle değil.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

• Cok-yorgun
    • Verimlilik:
      21.67%

none
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2012, 22:10 »
Evet bende katılmıyorum.Tedaviler düzenli yapılırsa belki daha kaliteli yaşamları olabiliyor.Ancak şu noktayı da unutmayalım ki; azraile sormuşlar herkesin canını sen alıyorsun neden kimse senden bilmiyor? Azrail cevap vermiş;bazen trafik kazası oluyorum,bazen hastalık oluyorum,vs...ve insanoğlu ölümlerini onlardan biliyor''.
Kaderimizde neler yazılıysa yaşayacaklarımız da onlardan ibarettir.
Derdimi seviyorum
Biliyorum ki derdimi Veren de beni seviyor
Seven, sevdiğinin nazını ölçüyor.
Sevilen çekmesin de neylesin.

• Arastirmaci
    • Verimlilik:
      75%

none
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2012, 22:25 »
bence herşey önce ALLAH a sonra'da aile'lerde bitiyor!
doktorların sözüne bakarsak zaten onların yaşama olasılığı yok,oysaki peşini bırakmadan düzgün tedavilerle ve iyi doktorlar'la bizim çocuklarımız konuşa bilitr otura bilir ve en önemlisi okuluna gide bilir.

ki bana göre sb'lilerde erken teşis yapılırsa ve beyin çok hasar görmesse normal insandan  daha da çok zeki olup daha çok aktif olurlar.

muhammed 5 yaşında ve 2 yıl önce yaptıklarımızı gittiğimiz yerleri unutmuyor ve benden daha da zeki insanların söylediklerini dikkate alıp uygulamasını biliyor..
ben dua ezberlemede ondan geride kalmışım koxxxmik
benden daha hızlı öğrenip ezberliyor

herşey düzgün bir eğitim iletişim ve ailede bitiyor....

bizlere ne yapamayacağımızı söylemesinler yada genelleme yapmasınlar acıkcası bize  yeter engel olmasınlar
biz ne yapabiliriz'le uğraşırken onlar ha bire neler yapamayacağımızı söylüyorlar?????
Sabır gerektiren bir zamandasın
Pişman olmamak için çabalamalısın
İnanç'la gidersen doğru yoldasın
Neden ben diye düşünme sakın
Allah ın takdiri, bu alın yazın...

• Verimlilik:
      0%

none
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2012, 08:35 »
paylaşım için tşkler abi... ama zeka geriliği içinde bir genelleme yapmamak lazım bence... sitemizde de gördüğümüz gibi bi çoğumuzda öyle bir durumda görülmüyor çok şükür... Herşeye rağmen sb nin de hidrosefalinin de üstesinden gelmeyi öğrendik ve öğreniyoruz اللهın izniyle...

Sitemize ziyaretçi olarak giriş yaptınız. Yetkileriniz:

none

none

none

none

none

none

none

none

none
Yeni konu başlatamazsınız.

none